Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Compton se vrací domů

Comptonova gama observatoř ukončí po devíti rocích pobytu na nízké oběžné dráze svůj plodný život. Odborníci z řídícího střediska totiž pro ni přichystali na 3. června 2000 vodní hrob v centrálním Pacifiku.

Ilustrační foto...Stejně jako úzkým hrdlem propadne poslední zrnko křemenného písku, ani umělé družice nejsou nesmrtelné. Zubatá s vesmírnou kosou je ke všem stejně spravedlivá a nic nezmůže ani jedna z nejproduktivnějších a nejdéle sloužících astrofyzikálních observatoří, které měli lidé kdy k dispozici. "Compton byl naším tažným koněm po devět roků a mnohonásobně tak překonal původní dvou až pětiletý plán," komentoval definitivní rozhodnutí doktor Alan Bunner, ředitel jednoho z úřadů NASA. "Objevy, které nám zprostředkoval, změnily pohled na celou řadu vesmírných jevů."

Gama observatoř patří mezi čtyři obří americké observatoře, které mají nahlédnout do kosmických útrob v celém oboru elektromagnetického spektra. Do série výprav plánovaných již od sedmdesátých let náleží od roku 1990 Hubblův kosmický dalekohled, rentgenová Chandra z loňského roku a nový infračervený detektor, který se na oběžnou dráhu dostane v příštím roce.

Compton se do vesmíru vyšvihnul na palubě raketoplánu Atlantis pátého dubna 1991 a s necelými sedmnácti tunami živé váhy se ihned do dějin zapsal jako nejtěžší astrofyzikální observatoř. Takže jenom pro ilustraci: Před odletem jsme na nebi spolehlivě znali jenom čtyřicet gama zdrojů, dnes jich díky Comptonovy máme desetkrát více. Citlivé detektory pak zachytili na dva a půl tisíce spršek energetických fotonů, které k nám přišly z nejrůznějších míst oblohy. Před Comptonem jsme podobných úkazů, a dodejme dodnes značně tajemných, znali jenom tři sta. Některé z nich přitom lokalizoval natolik pohotově, že se je podařilo zahlédnout i řadě jiných přístrojů, včetně pozemských dalekohledů. (Přiložená animace vznikla právě na základě informací získaných touto astrofyzikální observatoří.)

Ilustrační foto...

Světská sláva, polní tráva. Sonda zavěšená několik set kilometrů nad našimi hlavami začala churavět: Šestého prosince loňského roku vypověděl službu jeden ze tří klíčových gyroskopů, což značně ohrozilo bezpečnost dalšího provozu. Vědecká pozorování ohrožena nejsou, ovšem při výpadku dalšího gyroskopu přestane být Compton ovladatelný, vymkne se kontrole řídícího střediska a po čase se zřítí na zemský povrch.

Observatoř, mimochodem za tři čtvrtě miliardy amerických dolarů, má smůlu. Stejně jako v případě jiných velkých misí, se i u ní počítalo s příjezdem servisních astronautů. Její čtyři nádrže lze doplnit palivem z externího zdroje, tedy paluby raketoplánu, a všechny kritické systémy jsou vestavěny do snadno výměnných modulů. Bez ohledu na nedostatek peněz a šibeniční termín však NASA od záchranné výpravy brzy upustila. Čáru přes veškeré rozpočty totiž dělá problematický raketových systém.

Ilustrační foto...Compton je totiž odkázán na čtyři velké a devět malých trysek, ze kterých proudí toxický hydrazin. V době startu si jo s sebou v nádrži vzal téměř dvě tuny. První potíže přišly krátce po startu, kdy odešel celý hlavní systém trysek, takže se ihned přešlo na identickou záložní soustavu. O dva roky později se však objevily problémy i tady. A protože se zdá, že z útrob sondy uniká palivo, nemůže řídící středisko garantovat bezpečné prostředí při eventuálním rendezvous s raketoplánem. Ze stejného důvodu se také poslední korekce dráhy uskutečnila v roce 1997.

"NASA musí zajistit bezpečný zánik Comptona nad neobývaným Tichým oceánem," vyřknul ortel nad observatoří při páteční tiskové konferenci Alan Bunner. "Ostatně se s tím, vzhledem k rozměrům a hmotnosti počítalo již při jeho stavbě." Ona totiž pravděpodobnost, že jeho ohořelé trosky spadnou někomu na hlavu, není nijak malá. Sonda se totiž pohybuje na nízké oběžné dráze, vůči rovníku se sklonem asi třicet stupňů. V jejím dostřelu jsou přitom takové metropole jako Mexico City, Bangkok či Miami. Některé části, jako osm set kilogramové hliníkové nosníky, přitom ohnivý let jistě přežijí a podle analýzy pak zasypají kovovými projektily s rychlostí 300 kilometrů v hodině oblast dlouhou tisíc pět set kilometrů a širokou třicet kilometrů. Pokud by se Comptom vymknul kontrole, pak se pravděpodobnost ohrožení lidských životů odhaduje na 1 ku 10 000. Pokud ale bude zánik pod kontrolou, snižuje se riziko na 1:30 000 000.

"Stoprocentní ztráta vědy nebo malá pravděpodobnost ztráty lidského života? Není se o čem rozhodovat," komentoval poslední dny mise Ed Weiler, ředitel NASA pro kosmické vědy. Varovným mementem je osud Skylabu. Osmdesátitunová základna bez jakékoli kontroly zaniknula v roce 1979. Její trosky pak z části dopadly do Indického oceánu a z části do západní Austrálie.

Vědecká pozorování se zastaví v pátek 26. května. Raketové motory mezi 31. květnem a 1. červnem sníží oběžnou dráhu z dnešních 510 kilometrů na dvě stě padesát. V sobotu 3. června se třetím zážehem dostane do výšky pouze 150 kilometrů, načež poslední, čtvrtý manévr o devadesát minut později Comptona definitivně navede do atmosféry. Shoří zhruba čtyři tisíce kilometrů jihovýchodně od Havajských ostrovů.

Jiří Dušek

| Zdroj: Internet, NASA, Goddard Space Flight Center IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jak dopadly Leonidy 2000?
Ilustrační foto...
STS-118: Endeavour – online přenos ze startu ra
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Žeň objevů 2004
Ilustrační foto...
Pozice a mapky pro Rosettu
Ilustrační foto...
Pár bleskovek…
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691