Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

ISS před soudem

Mezinárodní kosmická stanice se -- podle doporučení zvláštní komise NASA -- dočká řady změn. Závratné výdaje na její stavbu, které se v poslední době vymknuly kontrole -- si tak vyžádají nejen zpomalení veškerých prací.

Ilustrační foto...Ano, už je to tak. Aby se ušetřily peníze, bude k základně létat raketoplán jenom čtyřikrát ročně, namísto dnes běžných šesti návštěv. Stálá posádka základní části nepřevýší v následujících několika rocích tři kosmoplavce -- namísto původních sedmi. Dojde také k přeorientování základního výzkumu.

Tak zní nejdůležitější závěry skupiny civilních a vojenských odborníků z vědeckých, technických, finančních i manažerských kruhů. Vyšetřovací komisi, sestavenou odstupujícím ředitelem NASA Danem Goldinem, vedl Thomas Young, bývalý prezident společnosti Martin Marieta a vedoucí známého projektu Viking.

Výsledky několikaměsíčních rozborů, publikované minulý týden, obsahují několik velmi zajímavých momentů. Prvním je, že NASA nikdy neudělala důkladný a realistický rozbor celkových nákladů na dostavbu základny. Nárůst z původních 17,4 miliard dolarů na více než třicet způsobilo podcenění vývoje a řada zdržení.

"NASA by se měla v nejbližších několika rocích zaměřit na dostavbu základní části stanice," komentoval Thomas Young. Celkové náklady na tento krok se zatím oficiálně odhadují na 8,3 miliardy dolarů. Jednou z cest, jak ušetřit důležité peníze, je zredukovat výpravy raketoplánů z šesti na čtyři ročně. Doba pobytu stálých posádek se tak protáhne na šest měsíců, NASA ušetří přes 660 milionů dolarů a doba stavby se v ideálním případě protáhne jenom o dva měsíce.

Jiným zdrojem úspor je omezení počtu odborníků připravujících jednotlivé komponenty. Youngova zpráva totiž konstatuje, že nejdražší není hardware, nýbrž jeho provoz, montáž, testování apod. NASA by taktéž měla přehodnotit vědecký program základny a orientovat se především na výzkum dlouhodobého vlivu stavu beztíže na člověka. K tomu je však třeba urychlit vývoj speciální centrifugy, kterou však japonská kosmická agentura nebude mít hotovou dříve než v roce 2008.

Ilustrační foto...

Tři kosmonauti, kteří budou nejspíš v několika následujících letech na stanici pobývat, budou odborným studiím věnovat nanejvýš dvacet hodin týdně. Výtěžnost by se však mohla zvětšit tím, že tzv. "taxi" mise, kdy se každých pět, šest měsíců mění jedna záchranná loď Sojuz za druhou, nebudou k ISS připojeni jenom týden, nýbrž čtyřikrát delší dobu. Počet odborníků by se tak dočasně zdvojnásoboval. V tomto případě však není zřejmý postoj Ruska, jehož kosmická agentura by nejspíš tyto výpravy využívala i ke komerčním letům. Jako byl například ten Denise Tita.

O dalším rozšiřování by se mělo začít uvažovat až v okamžiku, kde se NASA vrátí do původního harmonogramu stavby základny. Jednou z možností je využít upravenou verzi spojového modulu US Node 3 k instalaci podpůrných prostředků, které by spolu s druhou záchrannou lodí Sojuz umožnily trvalý pobyt více lidem. Druhou možností je komerční modul Enterprise, jenž vyvíjí firmy Energija a Spacehab. Třetí pak kombinace obytného modulu připravovaného italskou agenturou a nového záchranného prostředku. Tyto návrhy jsou však jenom návrhy a záleží na vedení NASA, jak s nimi naloží. Nechejme se proto raději překvapit.

Jiří Dušek

| Zdroj: NASA, MSNBC a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Proměnná sluneční konstanta
Ilustrační foto...
Posádka příštího letu raketoplánu
Ilustrační foto...
Další pokus o záchranu Miru
Ilustrační foto...
Blíží se zatmění Měsíce
Ilustrační foto...
Pestře pomalované rakve hvězdných mrtvol II
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691