Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

První dvojitý Trojan

O planetkách dvojitých či s měsíčky bylo již napsáno mnoho. Jednalo se většinou o planetky blízkozemní, výjimečně z hlavního pásu planetek. Tento fakt je dán pozorovacími prostředky. Nyní se naše pozornost ohledně dvojitých planetek upřela poněkud dále, a to až dráze Jupiteru -- k Trójanům.

Ilustrační foto...Tým astronomů W. J. Merline, L. M. Close, N. Siegler a D. Potter před nedávnem oznámil, že ve spolupráci s C. R. Chapmanem, C. Dumasem, F. Menardem, a D. C. Slaterem objevili podvojnosti u planetky (617) Patroclus. Nejdříve však stručně k planetce samotné.

Planetka (617) Patroclus byla objevena jako první Trojan v libračním bodě L5, a to již 17. října 1906 A. Kopffem v Heidelbergu. Jméno dle řeckého hrdiny a Achilova přítele (588 Achiles byl úplně prvním očíslovaným Trojanem, je v libračním bodě L4) navrhl Johann Palisa. Patroclus má velkou poloosu dráhy a=5,226 astronomické jednotky, sklon k rovině ekliptiky i=2 stupně a pohybuje se kolem Slunce po eliptické dráze s výstředností e=0,14 Jeho předpokládaný rozměr (samozřejmě jako jedno těleso) je přibližně 140 kilometrů.

A nyní zpět k posledním pozorováním. Objev podvojnosti byl uskutečněn v noci z 22./23.září 2001 pomocí 8,1-m Gemini North Telescope (+ Hokupa adaptivní optický systém) na Mauna Kea. Oba dva komponenty planetky jsou rozměrově prakticky stejné, rozdíl v jasnosti byl pouze 0,2 magnitudy. Jde o prvního známého binárního Trojana.

Potvrzovací pozorování byla získána 13. října 2001 opět pomocí Gemini telescope A. C. Bakerem a M. G. Edmundsem (Cardiff), G. Mathlinem (Bath), O. Guyonem (UH), K. Rothem (Gemini Observatory), a Merlinem.

Miloš Tichý

| Zdroj: http://www.planetky.cz IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Dawn: zrušeno!
Ilustrační foto...
What is IAYC?
Ilustrační foto...
První světlo LBT
Ilustrační foto...
Masivní hory na Titanu
Ilustrační foto...
Rekonstrukce kopule on-line AKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2021 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691