Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

První dvojitý Trojan

O planetkách dvojitých či s měsíčky bylo již napsáno mnoho. Jednalo se většinou o planetky blízkozemní, výjimečně z hlavního pásu planetek. Tento fakt je dán pozorovacími prostředky. Nyní se naše pozornost ohledně dvojitých planetek upřela poněkud dále, a to až dráze Jupiteru -- k Trójanům.

Ilustrační foto...Tým astronomů W. J. Merline, L. M. Close, N. Siegler a D. Potter před nedávnem oznámil, že ve spolupráci s C. R. Chapmanem, C. Dumasem, F. Menardem, a D. C. Slaterem objevili podvojnosti u planetky (617) Patroclus. Nejdříve však stručně k planetce samotné.

Planetka (617) Patroclus byla objevena jako první Trojan v libračním bodě L5, a to již 17. října 1906 A. Kopffem v Heidelbergu. Jméno dle řeckého hrdiny a Achilova přítele (588 Achiles byl úplně prvním očíslovaným Trojanem, je v libračním bodě L4) navrhl Johann Palisa. Patroclus má velkou poloosu dráhy a=5,226 astronomické jednotky, sklon k rovině ekliptiky i=2 stupně a pohybuje se kolem Slunce po eliptické dráze s výstředností e=0,14 Jeho předpokládaný rozměr (samozřejmě jako jedno těleso) je přibližně 140 kilometrů.

A nyní zpět k posledním pozorováním. Objev podvojnosti byl uskutečněn v noci z 22./23.září 2001 pomocí 8,1-m Gemini North Telescope (+ Hokupa adaptivní optický systém) na Mauna Kea. Oba dva komponenty planetky jsou rozměrově prakticky stejné, rozdíl v jasnosti byl pouze 0,2 magnitudy. Jde o prvního známého binárního Trojana.

Potvrzovací pozorování byla získána 13. října 2001 opět pomocí Gemini telescope A. C. Bakerem a M. G. Edmundsem (Cardiff), G. Mathlinem (Bath), O. Guyonem (UH), K. Rothem (Gemini Observatory), a Merlinem.

Miloš Tichý

| Zdroj: http://www.planetky.cz IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
NGC 6537
Ilustrační foto...
Noc bez CCD kamer
Ilustrační foto...
Nové oko do vesmíru
Ilustrační foto...
Vesmírný diář Pedro Duquea IV
Ilustrační foto...
V ohnisku: Komety
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691