Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Odchod do důchodu

NASA se minulý týden rozloučila s dvacet osm roků starým satelitem. Vaz IMP 8 zlomil nedostatek financí.

Ilustrační foto...Ano, je tomu skutečně tak. Pod palčivou hrozbou nedostatku financí došlo před pár dny k ukončení spojení s prastarou a vlastně úplně neznámou sondou. IMP 8 startovala 25. října 1973 jako poslední tzv. Meziplanetární monitorovací platforma s úkolem studovat sluneční větr v bezprostředním okolí Země. V americké stáji byste přitom nalezli jenom dvě starší, stále ještě funkční laboratoře: Pioneer 6, jenž odlétl v roce 1965, a Pioneer 10 z roku 1972.

Svým způsobem byla IMP 8 skutečnou kuriozitou. Ke spojení používala dávno opuštěný VHF kanál, neměla na palubě žádné záznamové zařízení a veškerá data tak posílala v přímém přenosu rychlostí šest tisíc bitů za sekundu. "Měli jsme zde studenty, kteří byli výrazně mladší než sonda," komentovala situaci Karolen Paularena z MIT, kde se rutinně analyzovaly sbíraná data.

IMP 8 se navíc pohybovala po netradiční dráze: prakticky kruhové, zhruba v polovině mezi Zemí a Měsícem s dvanáctidenní periodou oběhu. To ji totiž umožnilo studovat vlastnosti prostředí uvnitř i mimo zemskou magnetosféru.

Svoji nejdůležitější roli zřejmě IMP 8 sehrála v devadesátých letech dvacátého století, kdy bylo sond monitorujících "kosmické počasí" jako šafránu a kdy byla na příjem jejích dat postavena stanice na jižním pólu. Ovšem s nástupem observatoře Advanced Composition Explorer, která od roku 1997 sleduje stav slunečního větru v Lagrangeově bodu jeden a půl milionů kilometrů od Země, cena stařičkého satelitu prudce klesla. Smysl měření pak zkomplikoval i nefunkční magnetometr, jenž vypověděl službu v loňském roce.

Šest ze dvanácti detektorů je však stále provozuschopných. A tak odpůrci ukončení provozu IMP 8 namítali, že je stále ještě dobrým monitorem kosmického záření a že vhodně doplňuje podobné přístroje na palubě Voyageru 1 a 2. Tento výtěžek však podle odborné rady NASA, nevyváží jeden a půl milionů dolarů utracených každý rok na provoz IMP 8. Proto k ní letová kontrola poslala poslední povel v neděli 28. října 2001 a proto se již data z této archaické sondy nesbírají. Více než tisícovka vědeckých prací založených právě na jejích měření tu ale zůstane navždy.

Jiří Dušek

| Zdroj: NASA, Sky and Telescope IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Výprava do srdce Mlhoviny v Orionu
Ilustrační foto...
Zóna života
Ilustrační foto...
Nemesis dorazila k Miru
Ilustrační foto...
Binární planetky -- hit sezóny II.
Ilustrační foto...
Chandra hledá černé díry
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691