Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Slet astronautů -- den po dni

Vzácná návštěva očima Jiřího Grygara, přímo z epicentra veškerých událostí.

Ilustrační foto...Přípravy
Z iniciativy náčelníka generálního štábu Armády ČR generálporučíka Ing. Jiřího Šedivého se setkání astronautů českého původu a našich kosmonautů mělo uskutečnit při příležitosti státního svátku ČR v říjnu roku 2000. S ohledem na zdravotní indispozici Eugena Cernana se však program uskutečnil jen v omezeném rozsahu, tj. přijel James Lovell, hrdina letu Apolla 13 a jeho protějškem byl plk. ing. Vladimír Remek.

Veřejnost se tehdy setkala s oběma kosmickými veterány na besedě v pražském planetáriu ve Stromovce, případně při slavnostním předávání vojenských řádů u památníku na Vítkově. James Lovell též navštívil rodiště svých předků v Horní a Dolní Lukavici u Přeštic poblíž Plzně (jeho maminka se za svobodna jmenovala Blanka Mašková).

Celou návštěvu organizoval generální štáb, s jehož pracovníky jsme se (tj. prof. Jan Palouš, ing. Marcel Grün, dr. Ladislav Sehnal a já -- tzv. civilní čtyřka) sešli necelý měsíc po loňské akci. Tehdy oznámil generál Šedivý svůj úmysl uspořádat návštěvu dalších astronautů českého původu, jakmile to dovolí zdravotní stav a pracovní program nejvíce zaměstnaného Eugena Cernana.

Nejprve se zdálo, že se setkání uskuteční počátkem května 2001, ale z toho opět pro Cernanův nabitý pracovní program sešlo, takže zhruba v červnu poprvé padlo datum konec října 2001, jež potvrdili všichni pozvaní, tj. jak Cernan tak plk. John Blaha i jejich čeští partneři V. Remek a plk. ing. Oldřich Pelčák.

Datum neohrozily ani masové zářijové atentáty v USA a jak astronauti tak kosmonaut Remek, jenž pracuje v Moskvě, se slétli do Prahy přesně podle programu. Eugena Cernana doprovázel jeho evropský asistent T. P. Buteux, kdežto John Blaha přiletěl s manželkou Brendou Waltersovou. O jejich ubytování v Praze se postarala Akademie věd ČR, o dopravu i ochranu pečoval generální štáb.

 

Pátek 26. října 2001
Všichni účastníci sletu jsou do 14 hodin v Praze. Poprvé se setkávají společně v budově generálního štábu v Praze-Dejvicích, kde je přijímá náčelník gen. Šedivý a předává jim pamětní medaile a suvenýry. Setkávají se s nejvyššími důstojníky štábu, kteří jim podávají stručný výklad o naší armádě. Jak Cernan tak Blaha kladou četné a evidentně zcela zasvěcené otázky.

Pak se celá kolona přesunuje k přijetí u ministra obrany Ing. Jaroslava Tvrdíka, kde je celá čtveřice vyznamenána záslužnými kříži. Následuje přesun do budovy Akademie věd ČR na Národní třídě a velmi srdečné a neformální přijetí u předsedkyně Akademie věd ČR doc. RNDr. Heleny Illnerové. Američtí astronauti pak odjíždějí do rezidence amerického velvyslance a znovu se scházejí se svými českými kolegy ve Staroměstské radnici, kde je očekává pražský primátor ing. arch. Jan Kasl.

Po prohlídce historický prostor radnice odjíždějí všichni na společnou večeři s představiteli armády a "civilní čtyřkou" do proslulé restaurace U Kalicha. Pro americké astronauty však večer ještě nekončí -- odjíždějí na Kavčí Hory k vystoupení ve zpravodajském pořadu České televize "21", jenž vysílá stanice ČT2.

 

Ilustrační foto...Sobota 27. října 2001
Astronauti společně s O. Pelčákem, důstojníky plk. Vlastimilem Čadílkem, mjr. Vlastimilem Jánským, kpt. Michaelou Cvanovou (tiskovou mluvčí), por. Hanou Kostkovou, M. Grünem a mnou odjíždějí na letiště v Praze-Kbelích, odkud těsně po 8 hodině startuje vrtulník MI-8 na cestu do Brna. V. Remek tam mezitím jede autem, neboť se potřebuje po besedě v Brně ze soukromých důvodů vrátit do Čáslavi.

Let je velmi příjemný, piloti nám z ptačí perspektivy ukazují Kutnou Horu a nedaleký zámek Žleby, pak přelétáváme Vysočinu, počasí se stále zlepšuje a když se blížíme k letišti v Brně-Černovicích, vidíme krásně lesknoucí se kopule Hvězdárny a planetária M. Koperníka. Přistáváme v 9.20 h a čtveřici kosmických veteránů vítají hned na letišti představitelé Svazu letců ČR, kteří také společně s celou delegací přijíždějí na Kraví horu autobusem.

Po uvítání ředitelem doc. RNDr. Zdeňkem Mikuláškem si všichni krátce prohlížejí hvězdárnu, dívají se na sluneční skvrny a jsou všestranně fotografováni. Brzy poté začíná beseda ve zcela zaplněném hlavním sále Planetária, kterou moderuje doc. RNDr. Zdeněk Pokorný. Pro zájemce, na něž se místo v sále nedostalo, je beseda přenášena do reproduktoru před hvězdárnou. Zvukový záznam besedy si lze přehrát na internetové stránce Instantních astronomických novin (www.ian.cz).

Po besedě následuje náročná autogramiáda, ale vše se zvládlo v rozumném čase, takže kolona se těsně po poledni přesouvá do budovy Vojenské akademie, kde delegaci vítá rektor Akademie plk. doc. Ing. Karel Kotek. Astronauti a kosmonauti shlédnou videoprezentaci o českém vojenském vysokém školství a opět živě diskutují o odborných záležitostech. Po slavnostním obědě, který na počest návštěvy uspořádal rektor, se autobus s návštěvou (kromě V. Remka) vrací na černovické letiště a za chvíli vrtulník startuje k letu do Uherského Brodu. Je nádherné podzimní počasí, dobrá viditelnost na rychle ubíhající krajinu, ale opět z ptačí perspektivy pozorujeme hrad Buchlov.

Krátce po 16. hodině přistává vrtulník v areálu České zbrojovky v Uherském Brodě, ale astronauti nejprve zabočí k drátěnému plotu, ohraničujícímu pozemek, neboť za ním se sbíhají místní obyvatelé. Jeden dokonce odbíhá pro láhev slivovice, s níž si pak všichni astronauti a kosmonauti zavdávají; Cernan jí okamžitě překřtil na "firewater" a spekuluje o tom, že by se mohla přidávat do paliva pro rakety k usnadnění startu.

Ve správní budově Zbrojovky vítají vzácné hosty představitelé firmy v čele s obchodním ředitelem Ing. Petrem Eichnerem, předvádějí videozáznam o výrobě a sortimentu podniku a poté přichází překvapení: E. Cernan a J. Blaha dostávají jako dar lovecké zbraně. Oba neskrývají své nadšení a vyptávají se na všemožné technické detaily. Cernan říká, že po létání jsou flinty jeho druhá největší vášeň. Oba pak velmi uvítali možnost zastřílet si z různých zbraní na zkušební střelnici a časový harmonogram tak dostává povážlivé trhliny.

Nicméně ještě za šera se celá kolona přesunuje na Hvězdárnu v Uherském Brodě, kde je vítá zakladatel Hvězdárny a někdejší starosta Ing. Jiří Veselý. Probíhá krátká beseda a autogramiáda a všichni opět odjíždějí na radnici, kde jsou uvítáni současným starostou Ing. Ladislavem Kryštofem. Odtud se přesouváme do Vlčnova, kde nabitý den končí ve vinném sklípku s cimbálovkou, kde na závěr zpívá ing. Veselý Otčenáš ve staroslověnštině.

Přesně ve 21.30 velí plk. Čadílek k návratu. Vrtulník čeká na blízkém fotbalovém hřišti, odkud startujeme těsně po 22 h k návratu do Prahy, kde vrtulník přistává po zcela hladkém letu ve 23.40 a všichni se těší na přechod letního času na středoevropský, což značí hodinu spánku k dobru.

Ilustrační foto...

 

Neděle 28. října
Astronauti i kosmonauti přijíždějí v 8.30 k budově Planetária v pražské Stromovce. Po uvítání ředitelem Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy Ing. Marcelem Grünem se setkávají na krátké tiskové besedě s novináři a potom přicházejí do hlavního sálu na besedu s publikem, kterou moderuje M. Grün.

V úvodu besedy předává ředitelka observatoře na Kleti Ing. Jana Tichá všem kosmickým veteránům osvědčení o planetkách, objevených na Kleti a pojmenovaných po Blahovi (č. 22442), Cernanovi (č. 12790), Pelčákovi (č. 6149) a Remkovi (č. 2552), já v zastoupení předsedy České astronomické společnosti Dr. Petra Pravce Cernanovi diplom čestného člena ČAS a doc. RNDr. Luboš Perek odevzdává Remkovi publikaci OSN, připomínající mj. jeho průkopnický let první mezinárodní posádky v roce 1978.

Všichni čtyři též dostávají publikaci Š. Kováře, vydanou letos ke 100. výročí narození čestného člena ČAS RNDr. Antonína Bečváře. Po besedě následuje opět velmi dlouhá, ale dobře zorganizovaná autogramiáda a odjezd na oběd v restauraci Na Nebozízku s krásným výhledem na Prahu. Oběd končí krátce po 13.30 a tehdy se cesty obou amerických astronautů rozdělují.

John Blaha s manželkou a O. Pelčákem odjíždějí autem na návštěvu Herálce u Humpolce, odkud pocházejí čeští předci J. Blahy. E. Cernan s V. Remkem a M. Grünem jedou na Vypich, kde s nimi a vojenským doprovodem startuje vrtulník MI-8 směrem na Bernartice u Tábora. Odtud totiž pocházejí Cernanovi prarodiče František Josef a Rozálie Cihlářovi.

Zatímco Blahova návštěva probíhá hladce a srdečně, přichází ve 14.50 zlá zpráva, že vrtulník těsně před přistáním havaroval u obce Okrouhlá po vysazení obou motorů, ale že posádka i cestující havárii přežili. Cernan a jeho asistent i Remek byli převezeni vrtulníkem do vojenské nemocnice ve Střešovic, ostatní zranění do nemocnic v Písku a Českých Budějovicích.

J. Blaha s manželkou navštívili Cernana a Remka ještě týž večer v nemocnici po návratu z Herálce. J. Blaha byl přijat kancléřem Ivem Mathé v průběhu státní recepce na pražském Hradě, kde převzal medaili prezidenta republiky, který se shodou okolností léčí v téže nemocnici, takže k historickému dlouho plánovanému prvnímu setkání Cernana s presidentem došlo nakonec právě ve Střesovicích v neděli večer.

Prezident republiky vyznamenal vojenského policistu Jaroslava Šelonga, který byl v kabině vrtulníku a svou statečností bez ohledu na vlastní zranění rozhodnou měrou přispěl k tomu, že všichni zranění byli včas dopraveni do bezpečí.

 

Pondělí 29. října
John Blaha s chotí a O. Pelčákem je hostem na letecké základně v Čáslavi; setkává se rovněž s primátorem Pardubic. Závěr dne pak tráví ve Státním hřebčíně v Kladrubech. Zprávy o zraněných jsou vcelku příznivé; s výjimkou letušky, která utrpěla mimořádně těžká zranění.

 

Úterý 30. října
V ranních hodinách odlétá zpět do USA John Blaha s manželkou. Zranění z písecké u budějovické nemocnice jsou postupně přepravováni do střešovické nemocnice k dalšímu vyšetření a léčení. E. Cernan se v nemocnici oficiálně setkává s prezidentem republiky V. Havlem a dostává od něj pamětní medaili; naopak mu předává své dárky. Cernan ihned potom i se svým asistentem opouštějí nemocnici a setkávají se naposledy před odletem s nejvyššími představiteli generálního štábu. Zbytek dne věnují odpočinku a přípravě k odletu.

 

Středa 31. října
S dvoudenním zpožděním odlétá v 7.30 E. Cernan zpět do Houstonu. Z nemocnice je týž den propuštěn do domácího léčení V. Remek. Dramatické setkání astronautů a kosmonautů přece jen šťastně končí.

Jiří Grygar

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Bude další kosmickou velmocí Indie?
Ilustrační foto...
Hvězdný výlet za dvě stovky kapříků
Ilustrační foto...
(ne)Aprílový znalostní miniprůzkum
Ilustrační foto...
Jak na něj?
Ilustrační foto...
Kolik bylo smrticích zásahů?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691