Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Měsíc očima umělé inteligence

Už jste viděli film A. I. Umělá Inteligence? Lidé jsou v něm předurčeni k zániku a přežívá jen umělá inteligence. Nepochybuji, že tato vyspělá forma civilizace bude vnímat svět okolo nejen ve viditelné oblasti spektra, ale i v infračervené či ultrafialové oblasti. Jak tedy naši potomci uvidí Měsíc?

Měsíc infračervený
V roce 1856 britský astronom Piazzi Smyth (1819-1900) poprvé detekoval pomocí jednoduchého termočlánku infračervené záření Měsíce. Zvlášť zajímavý je však na našeho souseda pohled v infračerveném oboru spektra během úplného zatmění, kdy se ponoří do zemského stínu. Na takové sérii snímků lze totiž rozpoznat oblasti s rychlejším a pomalejším chladnutím povrchu. Jeden snímek se podařilo pořídit napříkla d při zatmění Měsíce z 16. září 1997. K detekci "měsíčního tepla" bylo využito družice Midcourse Space Experiment (MSX), která měla na palubě infračervený dalekohled s označením SPIRIT III. Nejjasnější (nejteplejší) skvrnou je u spodního okraje mladý kráter Tycho. Temná skvrna vpravo je Moře nepokojů (Mare Crisium), které vyplňují utuhlé bazaltové lávy. Foto: MSX.

Ilustrační foto...
Měsíc v gama záření
Kdybychom gama záření emitují vnímali okolní svět v gama záření, byl by pro nás Měsíc mnohem jasnějším zdrojem než Slunce! Převážnou část pulsary, kvasary a rádiové galaxie. Naše Slunce je však docela slabým zdrojem této části neviditelného spektra. Částice slunečního větru, před kterými nás naštěstí chrání zemská magnetosféra ale bez uzardění bombardují povrch našeho nejbližšího souseda, který podobný "ochranný štít" jako Země nemá. A právě srážky vysokoenergetických elektronů s atomy molekul povrchu Měsíce vyvolávají "rozsvícení" měsíčního povrchu v gama záření. Foto: Compton Gamma Ray Observatory.
Ilustrační foto...
Měsíc ultrafialový
Takto vypadá měsíční úplněk ve vlnové délce 7 až 76 nanometrů, tedy na pomezí rentgenového a ultrafialového záření. Snímek pořídila sonda EUVE -- Extreme Ultraviolet Explorer, při 120sekundové expozici, krátce po zatmění Měsíce z 10. prosince 1992. Rozlišení snímku dosahuje asi 100 km na povrchu Měsíce, takže celý měsíční disk je rozporcován do zhruba 30 obrazových bodů. Jasné oblasti náleží měsíčním pevninám, temné mořím. Foto: G. R. Gladstone, J. S. McDonald, W. T. Boyd a S. Bowyer (1993).
Ilustrační foto...
Měsíc rentgenový
Snímky Měsíce v rentgenovém oboru bylo možné získat až v kosmické éře, protože zemské atmosféra toto záření zcela pohlcuje. Tento snímek pořízený družicí ROSAT zachycuje dramatický zákryt rentgenového zdroje GX-5 Měsícem v poslední čtvrti. Náš soused v tomto případě posloužil jako stínítko. Rentgenový zdroj je vidět v podobě žluté hvězdy u levého horního okraje snímku. Měsíc není sám o sobě zdrojem rentgenového záření, ale pouze ho odráží od Slunce, proto je také v těchto falešných barvách méně výrazný, než silnější rádiový zdroj. Foto: Max Planck Institute.
Ilustrační foto...

Pavel Gabzdyl

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Nebezpečné pády
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 40
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 11
Ilustrační foto...
Messierovskému maratónu letos počasí nepřálo
Ilustrační foto...
Ne-řiďte si budík :-( Aktualizováno!
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691