Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Saturn se schová za Měsícem

Pokud nám bude přát počasí, bude nadcházející sobotní večer ozdoben opravdu pěknou podívanou, kterou si rozhodně nemůžete nechat ujít!

Ilustrační foto...Jak jste si jistě všimli, během posledních vydařených nocí se Měsíc zvolna přesunul k pohlednému souhvězdí Býka, kde již řadu měsíců kraluje planeta Saturn. I když bude v sobotu 3. listopadu Měsíc jen dva dny po úplňku -- tedy velmi jasný a přesvětlí tak mnoho slabších hvězd v okolí -- uvidíme, že se k Saturnu přiblíží opravdu nebezpečně blízko. Pět minut po desáté hodině večerní, kdy už budou oba objekty dostatečně vysoko nad obzorem, dokonce náš souputník Saturn zakryje.

Při sledování vzácného úkazu nebudou ošizeni ani majitelé malých dalekohledů nebo loveckých triedrů. Saturn je totiž dostatečně jasným objektem, který bude v blízkosti Měsíce pozorovatelný i bez jakékoli optiky. V dalekohledu, ve kterém nerozlišíte Saturnovy prsteny, rozhodně nedojde k okamžitému zmizení za měsíční okraj. Úhlový průměr Saturnu (i s prstenci) dosahuje zhruba čtyřiceti obloukových sekund, takže zákryt bude trvat téměř třičtvrtě minuty. Rozhodně zajímavější podívaná však bude pro pozorovatele s většími dalekohledy, ve kterých uvidí postupné skrývání nejen celé planety, ale také jeho satelitů.

Ilustrační foto...

Saturn zmizí za osvětlenou (levou) částí měsíčního disku ve 22 hodin 05 minut středoevropského času (všechny časy jsou přibližné a mohou se v rámci České republiky lišit o minutu až dvě). Rozhodně zajímavější ale bude jeho výstup ve 23 hodin 11 minut, ke kterému dojde na neosvětlené straně disku, takže si vychutnáme pravé kouzlo "neviditelné" měsíční opony. O pět minut později se u měsíčního disku vyloupne i Saturnova největší družice Titan (8,3 mag).

Vše tedy nahrává k tomu, aby nám sobotní večer zpříjemnil krásný astronomický úkaz doplněný blízkými Plejádami a Hyádami. Pokud nám jej počasí přece jen překazí, snad se dočkáme ještě 1. prosince, kdy se bude zákryt opakovat. Zkusit můžete i "live" přenos pozorování úkazu z Kanárských ostrovů.

Pavel Gabzdyl

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
První dvojitý Trojan
Ilustrační foto...
Výsledky vyšetřování havárie Columbie
Ilustrační foto...
Jak umře Mir?
Ilustrační foto...
Projekt Pierre Auger Observatory
Ilustrační foto...
Těsný průlet asteroidu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691