Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Rádio IAN: Angolský prezident u české krávy

Už jsem vám prozradil příhodu o tom, jak angolský prezident pokleknul před českou krávou? Myslím, že ne. A taky myslím, že teď by pro to mohla být vhodná příležitost. Začněme ale po pořádku.

Ilustrační foto...Nevím, co víte o Angole, ale já jsem měl ještě před pár měsíci v hlavně pouze jednu jedinou souvislost: Angola = UNITA a její cestovní kancelář. Díky shodě neskutečných náhod a pozvání tamní vlády se však moje "obzory" výrazně rozšířily. Byť má tato jihoafrická republika srovnatelný počet obyvatel jako Česko, rozlohou je desetkrát větší. Chabou náplastí za věčné občanské války, za kterými se okrývá dávná kmenová rivalita a hyenismus bílých kolonizátorů, jsou pak první dvě úplná zatmění Slunce v třetím tisíciletí, které se odehrají na angolském území. Tedy, jedno bylo v červnu tohoto roku, druhé se chystá na prosinec příštího.

Právě první nebeské představení mi bylo dovoleno spatřit. Spolu se mnou se do daleké a avšak vcelku bezpečné země -- alespoň v oblastech našeho pohybu -- vydalo i několik hvězdářů. Na rozdíl od mojí maličkosti však jeli zatmění Slunce zkoumat. Já se "jenom" díval a v hysterickém transu zkoušel na diktafon zachrchlat nějaké poznámky.

Kolegové z Ondřejova a Vlašimi si přitom s sebou táhli skutečnou krávu. Starší zeissův dalekohled s precizní montáží a neskutečně těžkým stativem. Právě on se zasloužil o nelichotivou přezdívku: Byl těžký jako kráva. Navíc omotaný několika lany a starými nafukovacími matracemi. Víc než dva lidé ho táhnout nemohli, a ti navíc riskovali, že si přelomí záda... Však si také experimentátoři, kteří se jeho prostřednictvím chtěli věnovat studiu polarizace sluneční koróny, od vedoucí naší výpravy užili. A nejen od ní. Tolik více či méně jízlivých poznámek na účet hezkého dalekohledu jsem na jazyku už dlouho neměl... Kdybych tenkrát věděl, že se právě kráva stane jedním z vrcholů oslav úspěšného zatmění.

Nevím, kolikrát jste se v tváří v tvář setkali s diktátorem. Mně se to v Angole povedlo. Podal jsem si ruku s angolským prezidentem, který spolu s námi ve stejném areálu ropné společnosti Esso sledoval jeden z nejkrásnějších přírodních úkazů, jenž poskytuje planeta Země. A to i přesto, že právě s Angolou máme více než chladné diplomatické styky... Jose Eduardo dos Santos je bezesporu diktátorem. Ale nechci to soudit. Možná je osvícený diktátor v tamním prostředí docela rozumné řešení. (Otázkou pouze zůstává, zda je skutečně osvícený. Nemohu soudit, mám málo informací, ale zapůsobil na mne velmi dobře. )

Ilustrační foto...

A jak vlastně setkání s angolským prezidentem proběhnulo? Velmi kuriózně. Po zatmění si postupně přišel nakrátko popovídat se všemi pozorovacími skupinami, které se nebály do Angoly přijet. Shodou náhod jsme byli poslední... Středem našeho setkání se přitom zcela přirozeně stala právě ona již zmiňovaná kráva. Krásný dalekohled totiž na rozdíl od ostatních vydal skutečně jako dalekohled. Navíc měl -- kvůli netradiční zeměpisné šířce -- jednu nohu z poloviny zakopanou do země.

Pan prezident prohodil několik zdvořilostních frází v univerzálním slovanském jazyku a pak se anglicky optal na princip našeho experimentu. Dostalo se mu vysvětlení, že se zde Slunce fotografovalo... Ostatně, pokud chcete, můžete se na matnici kamery podívat taky! Pan prezident namítnul, že by si umazal svůj dokonalý oblek. Stejně tak pohledná paní prezidentová...

Ilustrační foto...Nevím, co mne v tom okamžiku vedlo. Ale připadalo mi docela přirozené, chňapnout na stole položený, ušmudlaný ručník, rychle ho rozložit pod dalekohledem a pokynout prezidentovi, že teď už se může podívat.

Ochranka zaševelila nad tou drzostí a náš průvodce, pan Leonido Ceita s přiškrceným hlasem pouze zaštkal: Jihří! Jose Eduardo dos Santos, hlava téměř regionální mocnosti, však s úsměvem na rtech a ladností pána v nejlepším věku kleknul na uslintaný ručník a s nefalšovaným zájmem koukal na částečně zakryté Slunce... Jo, jo, před krávou, která nám přinesla tolik problémů, si "sednul" na zadek i diktátor. Už nikdy nebudu nadávat na žádný dalekohled.

 

Pokud máte chuť, můžete si poslechnout zvukový záznam mého pozorování zatmění Slunce 21. června 2001 v Sumbe, u angolského pobřeží Atlantického oceánu. Začíná čtvrt hodiny před úplným zatměním a končí krátce po něm. Je ve formátu mp3 a na jeho přípravě se podílel Roman Přichystal z brněnské hvězdárny.

Jiří Dušek

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Týden s vesmírem 14
Ilustrační foto...
Nad Českem létají modely kosmických nafukovac
Ilustrační foto...
Mars rover připraven sjet do kráteru
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 11
Ilustrační foto...
Týden Slunce s Leonardem
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691