Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Pohled druhým okem

Když jsem minulý rok navštívil v Praze setkání s kosmonauty, považoval jsem příslib možné návštěvy Eugena Cernana za hudbu vzdálené budoucnosti. Ale jak už to tak bývá, ve víru všedních povinností, sešel se rok s rokem a já plný očekávání seděl v sále brněnského planetária a těšil se na čtveřici zajímavých lidí: Eugena Cernana, Johna Blahu,Vladimíra Remka a Oldřicha Pelčáka.

Ilustrační foto...Po skoro hodinovém zpoždění, za bouřivého potlesku, začali do sálu vcházet zmínění pánové. Úvodní video nám připomnělo poslední slova člověka na Měsíci a pak už začala první část show -- dotazy novinářů. Mě samotného však překvapil až příliš vlažný zájem ze strany médií. Jestli to bylo nedostatečnou informovaností, nevzdělaností nebo nezkušeností, nevím... Vždyť měli možnost oslovit muže, kteří mají za sebou dost neobvyklých zkušeností. Nakonec se ale vše zdárně rozjelo a (nejen) já jsem dostal šanci naslouchat poutavým a moudrým slovům.

Určitě mi nezmizí z mysli úvahy Eugena Cernana o tom, že tam daleko od Země pochopil, co znamená nekonečnost vesmíru a času, o tom, že tam někde potkal něco, co může oponovat vědě, ať už je to cokoli. A o to více si ho a všech těchto lidi cením. Jak sami tvrdí, jsou pořád stejní lidé, jen bohatší o neobvyklé zkušenosti. Kéž bychom se řídili jejich příkladem.

Následovaly dotazy diváku, kdy kosmonauti odpovídali na všechny možné dotazy. Někdy dost svérázně, např. Cernanovo líčení, kde všude měl při návštěvě Měsíce měsíční prach, nebo příhody s oranžovou horninou, Blahovo pojednání o stanici MIR, Remkovy začátky atd... Ke slovu se dostal i Oldřich Pelčák, jenž měl tu nepříjemnou -- avšak nutnou úlohu -- být Remkovým náhradníkem. I on v krátké, ale upřímné řeči, sklidil zasloužený potlesk publika.

Na čem se ale všichni shodli, je to, že budoucnost letů patři mladým lidem. Slovy Eugena Cernana: "ať tam letí mladí sedmnáctiletí, osmnáctiletí lidé, ale hlavně s nějakým cílem, ne jenom na drahý výlet."

Dotaz střídal dotaz, odpověď následovala odpověď a čas se nemilosrdně chýlil k závěru. Při poslechu vzpomínek a zážitků všech hostů jsem měl nejednou pocit, že mi do očí vyhrknou slzy a snad jen důstojnost těchto slov mi nedala odvahu projevit emoce.

Bouřlivý potlesk na závěr a astronauti odcházejí připravit se na hodinovou autogramiádu. Při čekání na vytoužené podpisy jsem se opět přesvědčil, že to jsou velice příjemní a milí pánové, když jsem v pauze ještě stihnul prohodit několik slov s panem Remkem a Pelčákem. No a nakonec došlo i na moji lámanou angličtinu: "It was very nice to meet you." Odpovědí mi byl krásny úsměv a "My pleasure".

A to byl konec setkání. Ještě naposledy jsem je spatřil, jak nastupují do autobusu a odjíždějí. Najednou se objevil odněkud smutný pocit, že už nikdy neuvidím nikoho, kdo byl tak daleko od Země a kdo se jako poslední procházel po Měsíci. Zatím mě tento pocit neopustil. Snad doufá, že přijde nějaké překvapení.

Na závěr bych rád poděkoval brněnské hvězdárně a armádě České republiky za zorganizovaní celé akce a za to, že umožnili lidem fantastické a nezapomenutelné představení. Hlavně pak pořadatelům za velice milé a příjemné vystupování. Jak řekl před rokem můj velice dobrý kamarád na adresu pražských kolegů: "nebyli moc vidět, jejich práce ano."

Leon Miš

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Nachystejte se na zatmění Měsíce!
Ilustrační foto...
Stroj času-Atomové hodiny
Ilustrační foto...
Kvark-gluonové plazma aneb Malý třesk
Ilustrační foto...
Polárka v negližé
Ilustrační foto...
Kdo nás ochrání před nebezpečím z vesmíru?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691