Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Obloha nad digitálním foťákem -- díl první

Za okny naší kanceláře pomalu fouká stále studenější vítr a příroda se postupně chýlí k zimnímu spánku. S velkým zájmem sleduji poslední dobou z letní terasy (kterou mám hned u nosu) divadlo, hrající bez přestávky 365 dní v roce a 24 hodin denně velmi originální kus geniálního režiséra. Stromy obklopující hvězdárnu se velmi laxně zbavují tmavě hnědých listů a na zemi se vytváří nadýchaný koberec tlejících svědků léta. Běh mnoha událostí mého života mě před více než měsícem uvrhl do skutečného života pracujícího člověka a tak mi to v návalu práce ani nepřišlo. Dokonce ani nevím, kdy to začalo u mě, ale dostavuje se ospalá podzimní nálada, soustavný kašel a neodolatelná chuť zmizet někam daleko.

Ilustrační foto...Několik posledních let si hýčkám takové malé cestovatelské přání -- spatřit podzim v Bretani očima člověka, který prožije měsíc nebo i déle v kamenném domku na pobřeží. Večer bych se koukal na pobřeží a oceán a nechal se ofukovat chladivým větrem plným slané chuti...

No jo, možná až zbytečně romantické, ale fakt by mi to bodlo. V Bretani je toho tolik, co bych chtěl vidět, a nevím proč, připadal bych si tam určitě jako doma. Kdo ví, třeba z těch míst pochází můj přespradávný příbuzný a genetický infikátor. Jedno je ale jisté. Letos budu opět pozorovat tlející přikrývku v Brně a proto přemýšlím, čím bych si tu neveselou realitu zpříjemnil.

Na jednom z minulých setkání Amatérské prohlídky oblohy jsem se pokusil povyprávět něco málo o výsledcích mého snažení ochočit si digitální fotoaparát. Zejména mi šlo o focení v noci nebo večer, ale také hraní s makro režimem, ukazujícím "běžný" svět očima krátké expozice a velkého zvětšení.

Digitální snímání v poslední době docela zásadním způsobem oživilo éru klasické fotografie, protože kromě jiného přineslo uživatelům také nevídanou možnost experimentovat. Základní předností digitálního focení je totiž fakt, že veškeré experimenty vás nic nestojí a pokud už foťák máte, můžete si hrát do omrzení. Další výhodou je také to, že odpadá problém digitalizace snímků -- data si přenesete do počítače nachystané k dalšímu zpracování. Upřímné je ale přiznat, že nevýhod je také víc než dost. Asi nejhorším neduhem většiny digitálních zařízení je jejich neukojitelná touha napájet se elektrony. Kupovat stále nové baterie nelze a tak si musíte k foťáku přikoupit navíc rychlodobíječku a dvě sady baterií, které budete postupně dobíjet a vybíjet.

Ilustrační foto...

Důležitým omezením digitálních technologií je zatím stále nákladná výroba detekčních matic a jejich relativně malé rozlišení. Naštěstí ale technika postupuje rychle kupředu a tak co půlrok klesají ceny dolů v důsledku nekonečného produkování nových modelů, stále lepších a dražších. No a klasická fotografie na papíře nebo diapozitivu je pořád ještě nenahraditelná, takže nechcete-li ukazovat kamarádům fotky jenom na své stránce, měli byste si uvědomit, že jedna fotografie z digitálu vás tiskem vyjde na přibližně pět korun.

Pokud o koupi fotoaparátu uvažujete, docela bych vám doporučil ten stejný, co máme v redakci IAN. Pokud se chystáte digitál koupit a rádi byste fotili také ve tmě, měli bystě hledět na několik parametrů, které to zajistí. V žádném případě si nekupujte automat. Chcete-li fotit při malých osvětleních, musíte mít možnost nastavit manuální režim, který vám umožní ovlivnit (téměř) vše, co se dá. Hlídejte si při výběru také to, umí-li přístroj exponovat nějaké delší expozice. Klasické "béčko" je možná tu a tam k vidění, ale ještě jsem se s ním nesetkal a tipl bych si, že touto volbu mohou disponovat pouze profesionální přístroje, které by vás stály neúměrně mnoho. (nejlevnější profi fotoaparáty začínají někde mezi 50ti a 100 tisíci korun a končí v nedohlednu...)

Obecně i zde platí, že čím delší expozice tím lépe, ale na rozdíl od klasické fotografie platí v digitálním světě ještě jedno pravidlo: "co nemáš v hlavě, máš v nohách." Jednotlivé expozice můžeme totiž v počítači poskládat, ale samozřejmě je to mnohem pracnější.

Ilustrační foto...

Další užitečnou vlastností přístroje je i ovládání. V noci se hodně špatně manipuluje se spouští, protože se může tělo fotoaparátu začít otřásat, nejlepší je kupovat přístroj s dálkovým ovládáním, kterému říkám "bezdrátová drátěná spoušť". Je to velmi elegantní řešení a člověk by ho ocenil i u normálních foťáků. (Nejsem fotograf, takže možná pláču nad něčím, co dávno existuje a používá se...) Pro focení dlouhých expozic je také nezbytný stativ, který nejen že udrží přístroj v klidu, ale navíc vám umožní snadné hledání míst na obloze a nebo focení panoramatických snímků, které mohou být krásnou připomínkou atmosféry po západu Slunce, nebo i před jeho východem při pěkném seskupení planet.

Celkové investice jsou docela vysoké. Zatím tedy vlastní foťáky u nás jen bohatí podnikatelé, nadšení fandové, nebo instituce. Případný nákup si tedy dobře rozvažte, zamyslete se nejprve nad tím, zda vás budou výsledky zajímat natolik, aby jste si to později nevyčítali :-)

Nepovažuji se za žádného fotografa, natož pak odborníka na digitální zpracování obrazu. Proto jsem také trávil hodiny čtením článků, ať už na webu, nebo v časopisech. Navíc jsem měl dlouhou praxi ve snímání oblohy CCD kamerou. I tak si však pořád trochu připadám, jako Alenka v říši divů. Nejen, že uvnitř přístroje se nachází podobně složitá elektronika, jako je složitý celý vesmír, ale také zásadám focení rozumím pramálo a tak prosím berte mé zkušenosti s nadhledem. Pokud byste měli na něco jiný názor, rád si o tom někdy popovídám, protože mě to docela zajímá...

(dokončení příště)

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vyhlížejte mezosférické mraky
Ilustrační foto...
Chcete se stát klikvorkery?
Ilustrační foto...
HELLS BELLS aneb Prokop Diviš vystrkuje růžky
Ilustrační foto...
Den kdy svět slyšel zprávu TASSu
Ilustrační foto...
Geovycházky 2
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691