Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Kuk na Ceres!

Hubblův kosmický dalekohled se podíval na planetku Ceres. K detailním záběrům meziplanetárních sond mají sice jeho snímky daleko, přesto je na co se dívat.

Když Giuseppe Piazzi objevil 1. ledna 1801 v Palermu první planetku Ceres, předpokládali astronomové, že objevil doposud chybějící planetu v mezeře mezi drahami Marsu a Jupiteru. Dokonce jí začali říkat "osmá planeta". Dnes už víme, že Ceres není regulérní planetou, ovšem stále zůstává největším tělesem hlavního pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem. Po dvou stoletích od objevu však získali astronomové alespoň hrubou představu o vzhledu jejího povrchu.

Zásluhou Hubblova kosmického dalekohledu mohl tým astronomů ze Southwest research institutu v americkém Boulderu, které vedl Joel W. Parker, 25. června 1995 pořídit několik snímků Ceres v ultrafialovém světle. Zatímco předchozí pozemská pozorování, ač s využitím adaptivní optiky, zhruba rozeznala Ceres jako kotouček, na snímcích z Hubblova kosmického dalekohledu (HST) jsou vidět detaily do rozměrů 50 kilometrů, přičemž průměr Ceres je 950 +/- 8 km.

Ilustrační foto...

Povrch Ceres přivrácený pro pohled pořízený z HST je poměrně hladký, jedinou výraznou výjimkou je tmavá, šerá skvrna o průměru kolem 250 kilometrů. Autoři v článku pro připravované lednové číslo 2002 the Astronomical Journal zdůrazňují, že doposud není jasné, zda jde o kráter či tmavou skvrnu nebo něco jiného. Uvedená pětihodinová pozorování však nepokrývají celý povrch planetky, jejíž rotační perioda je 9,1 hodin.

Astronomové ze SWRI jsou však přesvědčení, že jde o reálný útvar na povrchu planetky a navrhují pro něj dokonce jméno Piazzi, tedy jméno objevitele Ceres. Vzhledem k tomu, že doposud se pojmenovávaly jen útvary na povrchu planetek pozorované při přiblíženích kosmických sond, není ještě jisté, jak to s tímto návrhem dopadne.

Jana Tichá

| Zdroj: Sky and Telescope News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Česká republika by měla vstoupit do ESO v lednu
Ilustrační foto...
Instantní galerie 17 – bouřky II
Ilustrační foto...
Diamantový prach 3
Ilustrační foto...
Nová exo éra dalekohledu Subaru
Ilustrační foto...
Vyhodnocení soutěže o nejlepší fotku Perseid
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691