Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Slunečním astronomům začíná horká sezóna

Ve fotosféře naší nejbližší hvězdy se zjevují nové a nové skvrny, mohutní, tu a tam o kousek výš v chromosféře na pár minut vzplanou erupce, z koróny unikají do meziplanetárního prostoru proudy horkého plazmatu. Inu -- Slunce se zase předvádí: začíná fáze nejvyšší sluneční aktivity, blíží se maximum 11letého cyklu sluneční činnosti.

Kdy nastane? Asi v polovině letošního roku, ale podle všeho to nebude tak výrazné maximum jako v letech 1978 a 1989. Tenkrát docházelo k jistým problémům s provozem některých satelitů i pozemních elektrorozvodných sítí, které mělo na svědomí aktivní Slunce. Nenastaly však žádné fatální poruchy, jež by narušily běžný život, jako třeba světový obchod.

Tak tedy polovina letošního roku... jenže na tyto předpovědi je stejné spolehnutí asi jako na odhady vývoje ekonomiky, kterými nás zásobují národohospodáři. Musíme je brát s rezervou. To se astronomům ani ekonomům neposmívám, že to nesvedou, ostatně lepší předpověď ani neumím udělat. Neskrývá se za tím nic jiného než konstatování, že (v případě Slunce) je komplex jevů tak obrovský, že stále ještě hrozí velké riziko omylu.

Ilustrační foto...

Mýlit se můžeme nejen v datu, kdy bude sluneční činnost skutečně největší za posledních několik let, ale i v mohutnosti projevů sluneční aktivity. V každém případě je dobré, připravíme-li se (aspoň duševně) na možné komplikace. Těmi by byly náhlé výpadky elektřiny, poruchy v radiokomunikaci, také citliví jedinci by v dobách narušeného geomagnetického pole zřejmě tuto skutečnost nepříjemně pocítili. Odměnou nám může být "Slunce plné skvrn" -- že jste ještě nevyhodili sluneční brýle po loňské zatmění? Teď budou užitečné. A taky možná se zjeví nějaká polární záře (hasiči pozor: výjezd v noci k červeně plápolajícímu světlu na severu se může hodně protáhnout, ostatně existují takové historicky doložené případy planých výjezdů k ohni!).

Pro příklady nechoďme daleko: 25. března pozdě večer vzplála poblíž středu slunečního kotouče erupce, doprovázená výronem látky z koróny. Oblak plazmatu se pohybuje směrem k Zemi a dnes nebo zítra může narušit zemskou magnetosféru. Očekávají se magnetické bouře, možná i polární záře. Podle předpovědí to sice nebude nic ostrého, ale pomalu si zvykejme na skutečně aktivní Slunce.

Zdeněk Pokorný

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jaká byla Kopalova Litomyšl?
Ilustrační foto...
Roseta, Lutetia a Mars
Ilustrační foto...
Halo, je tam někdo?
Ilustrační foto...
Mraky nad hvězdárnou
Ilustrační foto...
Science fiction v astronomickém vzdělávání
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691