Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Mars stále pod závojem prachu

Velká prachová bouře na Marsu, která je největší za posledních třicet let, přinese nové poznatky o principu tohoto neobyčejného fenoménu. Neohrozí ale průběh mise Mars Odyssey 2001?

Ilustrační foto...Doba, kdy byli astronomové odkázání na pozorování Marsu ze Země, je dávno pryč. Rozsáhlou prachovou bouři, která se rozpoutala v červnu letošního roku a jejíž účinky stále doznívají, má totiž na mušce Hubblův kosmický dalekohled a také sonda Mars Global Surveyor (MGS). "Je to příležitost, která se člověku nabízí jen jednou za život," tvrdí James Bell z Cornellovy univerzity, který studuje Mars na snímcích z HST. "Díky dvojici kosmických automatů máme nyní k dispozici dosud nevídané záběry." Na základě získaných dat se budou planetární vědci snažit pochopit, jak vlastně k velké prachové bouři -- největší od roku 1971 -- došlo.

Prachové šílenství se na Marsu rozpoutalo celkem nevinně v oblasti velké impaktní pánve Hellas nacházející se na jižní polokouli. Zanedlouho se rozšířila po celé planetě a zakalená atmosféra tak zahalila celý marsovský povrch. "Celá událost začala malou lokální bouří a později se rozšířila na tisíce kilometrů daleko," připomíná Michael Malin, jedna z předních postav podílející se na zpracování dat Mars Orbiter Camera na MGS. "Pak se rychlým prouděním přesunula na celou polokouli."

Prach se dostal zhruba osmdesát kilometrů vysoko do Marsovy atmosféry, kde ho unášely větry asi stokilometrovou rychlostí. Prachové částice se zároveň postaraly o absorpci slunečního světla, a tak průměrná teplota stoupla z obvyklých mínus padesáti na mínus dvacet stupňů Celsia.

Právě v těchto dnech, kdy se Mars postupně vzdaluje od Slunce a jeho povrch chladne, začíná prachová bouře ustupovat. Vědci však předpokládají, že při opětovném ohřátí povrchu by se mohla ihned rozpoutat další globální prachová bouře. "Mars se právě nachází uprostřed sezóny prachových bouří a není vyloučeno, že se na něm brzy rozpoutá další," tvrdí Philip Christensen, vedoucí týmu, který se zabývá výsledky z termálního emisního spektrometru (thermal emission spectrometer -- TES), který je na palubě Mars Globas Surveyor.

Ilustrační foto...

Prachová bouře ale může mít zásadní vliv na průběh letu sondy 2001 Mars Odyssey, která má na oběžnou dráhu Marsu vstoupit 23. října. Následující dva měsíce sonda stráví v Marsově vyšší atmosféře, kde bude pomocí "aerobrakingu" upravovat svou dráhu. Tato metoda spočívá v brždění o atmosféru a pokud bude v důsledku zvýšeného množství prachu hustější a teplejší než obvykle, může se tento proces velmi zkomplikovat.

Pavel Gabzdyl

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jak vypadá kráter Chicxulub?
Ilustrační foto...
Život na Marsu?
Ilustrační foto...
Týden s Vesmírem 45
Ilustrační foto...
Rendezvous Společnosti pro meziplanetární hmotu
Ilustrační foto...
LMT-GTM a jiné velké radioteleskopy – proč a
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691