Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Unikátní setkání s kosmonauty

Poslední ř(jnový víkend zavítá na pražskou a brněnskou hvězdárnu několik kosmonautů. Unikátního setkání, zprostředkovaného Generálním štábem Armády České republiky, se samozřejmě může zúčastnit i veřejnost. Návštěvu dosud přislíbil český kosmonaut Vladimír Remek, jeho náhradník Oldřich Pelčák a dva američtí kosmonauti s československými předky Eugene A. Cernan a John E. Blaha.

Ilustrační foto...Eugene A. Cernan
(nar. 1934)

Poprvé se do vesmíru vydal v roce 1966. Na palubě Gemini 9A pobýval tři dny. V roce 1969 s Apollem 10 poprvé zcela otestoval všechny fáze přistání na Měsíci -- samozřejmě až na tu poslední. Na měsíční povrch se dostal v přistávacím modulu Apolla 17. Dokonce se mu dostalo pocty být -- zatím -- posledním pozemšťanem, který se po Měsíci procházel. Kapitán Cernan je třetím člověkem, který pobýval ve volném kosmickém prostoru, současně je jedním ze dvou mužů, kteří mohli náš Měsíc navštívit hned dvakrát.

John E. Blaha (nar. 1942)
Na palubě amerického raketoplánu se do vesmíru vydal hned pětkrát: Dvakrát jako pilot, dvakrát jako velitel (v jednom případě dokonce při spojení s ruskou základnou Mir) a jednou jako tzv. palubní specialista. Ve vesmíru tak plukovník Blaha celkově strávil 161 dní, z toho čtyři měsíce přímo na palubě základny Mir.

Vladimír Remek (nar. 1948)
První zahraniční účastník kosmických letů (po SSSR a USA). V březnu 1976 strávil týden na orbitální stanici Saljut 6 a po 190 hodinách přistál na zemi. Na oběžné dráze se plukovník Remek zabýval řadou vědeckých experimentů, uskutečnil též několik televizních reportáží. Je 87. pozemšťanem, který pobýval ve vesmíru.

Oldřich Pelčák (nar. 1943)
Plukovník Oldřich Pelčák byl náhradníkem Vladimíra Remka. Po jeho letu se dál věnoval kariéře vojenského letce a technika.

 

Ilustrační foto...Kdy kosmonauti přijedou?

Brno:
V sobotu 27. října dopoledne. Na brněnské hvězdárně na Kraví hoře budou pobývat od 9 hodin 30 minut do 12 hodin.

Praha:
V neděli 28. října dopoledne. V pražském planetáriu ve Stromovce budou pobývat od 9 hodin.

 

Jak bude probíhat setkání s veřejností?

Praha:
Počítá se s besedou za přítomnosti veřejnosti. Protože předpokládáme velký zájem veřejnosti, přednášku bude možné sledovat nejen živě v astronomickém sále (plné vstupné 100,- Kč), ale také prostřednictvím přímého přenosu rovněž v kinosále Planetária (plné vstupné 50,- Kč). Poté bude následovat autogramiáda.

Brno:
Nejdříve budou kosmonauti odpovídat na dotazy novinářů (přibližně první půlhodina), pak se dostane na přihlížející veřejnost (formou písemných otázek). Diskuze bude tlumočena do češtiny. Zhruba od 11 hodin začne autogramiáda, která skončí přesně ve 11 hodin 55 minut. Každý návštěvník dostane několik informačních materiálů, včetně pohlednic s kosmonautickou tématikou.

 

Jak získat vstupenky?

Praha:
Předprodej vstupenek na "Setkání s kosmonauty" začíná v pondělí 22. října. Zakoupit si je můžete v pokladně Planetária během otevírací doby (ta je v pondělí od 8:30). Vstupenky si nelze rezervovat! Další informace získáte na adrese http://www.planetarium.cz

Brno:
V předprodeji bude omezený počet vstupenek za cenu 100,- Kč. Bez ní nebude možné vstoupit do foyer velkého planetária ani sálu, kde bude diskuze s kosmonauty probíhat. Vstupenky lze získat v předprodeji v pokladně brněnského planetária v úterý 23. října a ve středu 24. října vždy od 17:00 do 19:00. Telefonická rezervace není možná. Zbytek vstupenek se doprodá ve čtvrtek 25. října opět od 17:00 do 19:00. V sobotu 27. října se vstupenky prodávat nebudou. Ti, na něž se vstupenky nedostanou, budou mít možnost celý průběh besedy sledovat zdarma na prostranství před hvězdárnou prostřednictvím zvukového přenosu. Další informace získáte na adrese http://www.hvezdarna.cz.

redakce

| Zdroj: Sestavil Jiří Dušek. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Atlantis se odpojil od ISS a míří domů
Ilustrační foto...
Leonardo da Vinci
Ilustrační foto...
Je to jako astronomii na stěnu házet
Ilustrační foto...
Pošlete jméno na Mars!
Ilustrační foto...
Venuše online
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691