Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Obloha on-line

Přímý internetový přenos z různých míst naší planety není nic neobvyklého. Aktuální pohled na celou nebeskou klenbu několika světových observatoří vám však poskytne pouze jedna síť -- síť nejmenších hvězdáren na světě.

Ilustrační foto...Na první pohled byste kolem nich prošli bez povšimnutí. Miniobservatoře amerického projektu CONtinuous CAMera, tedy Concam, totiž vypadají jako větší kufřík. Neobsahují však zbytečné papíry, vyklechtaný holící strojek a manželčinu svačinu, nýbrž CCD kameru s objektivem typu rybí oko kontrolovanou běžným laptopem. To vše ve vodovzdorné krabici umístěné na střeše vytipované budovy s přípojkou na elektrický proud a internet.

Síť těchto zvláštní a skutečně hodně nenápadných observatoří vznikla mezi neurony profesora Roberta Nemiroffiho z Michiganského technologického institutu. Jejich "vědeckým" úkolem je sledovat jasné hvězdy a nejrůznější zvláštní události jako jsou novy, supernovy nebo třeba optické protějšky gama záblesků. Druhá generace těchto kamer, která zatím pracuje na observatořích Mauna Kea, Kitt Peak a Mount Wilson (další se připravují), přitom dokáže jednou za několik minut pořídit portrét celé oblohy, jenž zhruba odpovídá pohledu lidskýma očima. Byť jsou jasnější objekty poněkud přeexponované.

Záběry sítě Concam jsou navíc okamžitě přístupné na internetu a není na ně žádný copyright. Poskytují tedy informaci o aktuálním počasí pro všechny profesionální astronomy, kteří na dálku používají tamní dalekohledy, a navíc dávají šanci na jakýkoli nebeský objev náhodným surfařům. Autoři projektu dokonce poznamenávají, že je nemusí nálezce ani informovat!

Ilustrační foto...Observatoře Concam pracují zcela autonomně. Jejich jedinou pohyblivou částí je totiž větráček, uzávěrka a hard disk. Pomocí speciální optiky přehlédnou celou oblohu, neotáčí se za hvězdami a každou noc vytvoří zhruba pět set megabajtů dat. Tvůrci jsou dokonce rádi, když na ně občas zaprší: omyje se totiž zaprášený objektiv. Bohužel nefungují přes den, kdy by je oslepilo příliš intenzivní Slunce. Ostatně pro omezený rozsah mají problémy i s Měsícem.

I tak jsou ale tyto kamery nesmírně zajímavá věc. Pohled na různé části planety, pohled který se pozvolna rozrůstá, je nejen vzrušující, ale i poučný. Navíc jsou pouze na počátku. Nejen, že se připravují nové, citlivější kamery, ale v dohledné době přijde i řada softwarových vylepšení. K automaticky generovaným záběrům, stejně jako každonočním animacím, přibude identifikace jasných hvězd a také jejich fotometrie. Prostě paráda.

Na záběrech je, jak ostatně poznamenávají i sami tvůrci, ovšem patrná celá řada dalších jevů: Přelétávající letadla, jasné družice, zodiakální světlo, polární záře a nejrůznější tělesa, která teprve čekají na identifikaci zástupu anonymních dobrovolníků.

Možná vás napadne, jak takovou observatoř získat? Odpověď vám dají opět tvůrci ambiciózního projektu: "Současná verze našich observatoří 'Concam2' stojí zhruba deset tisíc dolarů za součástky a pět tisíc za práci. Žádostí však máme více, než dokážeme zatím z našich prostředků uspokojit. Přednost mají lokality, které jsou zajímavé i pro ostatní hvězdáře. Pokud však dáte výše uvedenou sumu dohromady a přistoupíte na zcela volné šíření dat, můžete ji mít na střeše i vy." Co vy na to? Mít ty peníze, tak neváhám. A protože je nemám, tak aspoň klikám.

Jiří Dušek

| Zdroj: Materiály projektu CONCAM. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Několik vět: Nový 2m dalekohled v ČR?
Ilustrační foto...
Přistáli lidé na Měsíci?
Ilustrační foto...
Astronomía mexicana
Ilustrační foto...
Star Tatry 2005
Ilustrační foto...
Pro a proti Galileu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691