Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Deep Space 1: Trefa do černého

Známá americká sonda překvapila i ty největší optimisty. V noci ze soboty na neděli prolétnula kolem jádra komety Borelly a pořídila na tři desítky černobílých záběrů.

Ilustrační foto..."Bylo to neskutečné," komentoval kritické chvíle Donald Yeomans z Jet Propulsion Laboratory. "Přesně jak jsme čekali, přišla řada překvapení." Technici v tomto významném kosmickém středisku v kalifornské Pasadeně totiž krátce po průletu získali náhled na záběry, které Deep Space 1 během setkání pořídila. Portréty ihned začali na Zemi přesouvat v plném rozlišení, veřejnosti budou k dispozici v průběhu tohoto týdne.

Originální observatoř se kolem komety Borelly protáhla ve vzdálenosti jenom dva tisíce kilometrů, rychlostí 60 tisíc kilometrů v hodině. Úkol měla o to stíženější, že na něj nikdy nebyla připravena. Jako snůška technologických experimentů si s sebou nevzala žádný ochranný štít, dokonce i zásoby paliva pro korekční trysky klesly na nejnižší možnou míru. Měla však štěstí.

"Nemáme žádné indicie, že by se setkala s nějakou větší prachovou částicí," řekl Donald Yeomans. Setkání proběhlo v neděli 23. září třicet minut po půlnoci na3eho 4asu. První měření začala už několik hodin předtím, naplno se však rozběhnula až hodinu a půl před okamžikem "0" -- v té chvíli přišel na řadu palubní spektrometr, jehož měření umožní studovat chemické složení Borelly.

První černobílý záběr jádra vzniknul 32 minut před největším přiblížením, snímek s nejlepším možným rozlišením se pak observatoři podařilo zhotovit jenom několik minut před průletem. V té době také začal pracovat iontový a elektronový detektor, původně určený k monitorování zkušebního motoru. I on se pokusil získat nějaká vědecky zajímavá data.

Zdá se, že většina ambiciózního plánu byla nakonec splněna. Deep Space 1 úspěšně navštívila místa, kam se poprvé a naposledy dostala trojice sond Vega 1, Vega 2 a především Giotto, které v březnu 1986 sledovaly jádro komety Halley. Jestliže budou systémy sondy pracovat i nadále bez problémů, chystají technici NASA několik riskantních experimentů, jež by v minulosti mohly vést k trvalému zničení iontového motoru. Pokud i tento nápor přežije, pak ji v listopadu tohoto roku čeká naprosto neúprosné vypnutí. Paliva už má, jen co by se do náprstku vešlo, a navíc všechny své úkoly už dávno splnila. Víc než bohatě. Díky!

Jiří Dušek

| Zdroj: Deep Space 1 news, Space.com a další. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Pestře pomalované rakve hvězdných mrtvol II
Ilustrační foto...
Vepice - Čestmír Suška (astronomie a umění)
Ilustrační foto...
Z nebes na nás shlíží Varuna
Ilustrační foto...
Dobrodružná fyzika: reportáž
Ilustrační foto...
Pojďme spólů do Betlémá...
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691