Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Ocenění Zdeňka Kvíze

V Třebíči proběhly oslavy 900.výročí založení benediktinského kláštera v Třebíči. Při této příležitosti byla udělena pamětní plaketa města Třebíče významným rodákům. In memoriam dostal toto ocenění také RNDr. Zdeňek Kvíz CSc. Ocenění převzal v zastoupení rodiny, která žije v Australii Dr. Grygar. Měl jsem tu čest se této události jako dlouholetý přítel Zdeňka účastnit.

Ilustrační foto...Potomci Dr. Kvíze poslali k této události zdravici jejíž text přikládám: Tak kde začít? Naše vzpomínka na Třebíč i celé Československo je velice minimální, neboť mně bylo 7 a mému bratrovi Milošovi 5 let, když jsme v roce 1969 přijeli do Austrálie. Myslím si, že mám stále pár "obrázků v paměti" na Zdeňkův rodný dům v Třebíči. Zdeněk nám také říkal, že tam rostly nejlepší hrušky, které kdy jed.

Původně jsme přijeli do Austrálie jen na 3 roky, neboť Zdeněk spolupracoval s australskými astronomy při studiu meteorů, ale asi po 18 měsících nás chtěla československá vláda odvolat zpátky, a tak se naše rodina rozhodla emigrovat a zůstat v Austrálii.

Po několika let se zjistilo, že meteory nebudou ničit satelity, a tak bylo míň peněz na vědecký výzkum meteorů a Zdeněk začal více a víc pracovat v astronomickém výzkumu proměnných hvězd. Tahle práce ho přivedla kromě hvězdáren v Austrálii také do Švýcarska i do Chile v Jižní Americe na ESO (European Southern Observatory).

Zdeněk rád cestoval a v roce 1974 a 1980 jsme s ním strávili 6 a 12 měsíců v Ženevě ve Švýcarsku, kde Zdeněk spolupracoval s ženevskou hvězdárnou. Naneštěstí -- protože jsme emigrovali "ilegálně" -- jsme se nemohli do Československa podívat, i když jsme cestovali po západní Evropě a několikrát byli blíž než 100 kilometrů od Třebíče. Což mi připomíná, že brzo po příjezdu do Austrálie, když jsme se dozvěděli, že v Austrálii je hodně velice jedovatých hadů a pavouků, že si 5tiletý Miloš stěžoval, že "všude je něco špatného: v Austrálii jsou jedovatí hadi a pavouci, a v Československu jsou komunisti."

Naštěstí se situace zlepšila a Zdeněk se mohl konečně podívat znovu do České republiky a setkat se se starými přáteli asi po dvaadvaceti letech. Dělá nám to velikou radost, že Zdeněk je tak velice vážený a bude vzpomínán v Třebíči -- ve svém rodném městě a ve své vlasti. Zdeněk se i po pětadvaceti letech v Austrálii pořád velice cítil Čechem. I to, ze stále mluvím a rozumím česky, je zásluha našich rodičů -- Zdeňka a Jany, kteří trvali na tom, že se doma bude mluvit česky, abychom to nezapomněli. I já se cítím Čechem, i když také Australanem.

Velice nás mrzí, ze tam dnes nemůžeme být; bylo by to pro nás i pro naše rodiny velice vzrušující. Mí dva synové Joel (10 let) a Alex (8 let) si Zdeňka ještě pamatují, ale dcery Moya (6 let) a Sonia (5 let) se narodily až po jeho smrti a velice je mrzí, že nikdy neviděli dědečka. Pro ně by to dneska bylo velice speciální. Doufám, že se za pár let do Třebíče dostanem a že uvidím zas a budu moci ukázat svým dětem město, kde se jejich dědeček narodil. Ladislav Kvíz

Kája Pavlů

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
75 let od objevení Pluta
Ilustrační foto...
New Horizons u Jupiteru – souhrnné informace
Ilustrační foto...
Rendezvous na večerní obloze
Ilustrační foto...
Projekt Pierre Auger Observatory
Ilustrační foto...
Danka putuje Francií aneb Hvězdopis z Meudonu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691