Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Populační exploze

Ve většině hotových galaxiích vznikají hvězdy jenom pozvolna, s rozvahou. Jsou však případy, kdy se stálice rodí jako na běžícím páse. Takovým případem explozivní porodnice je i NGC 3310, na kterou se podíval Hubblův kosmický dalekohled.

Ilustrační foto...První otázka, která vás asi napadne, zní: Jak můžeme něco takového vůbec zjistit? Jak se určuje stáří jednotlivých hvězd? Způsobů je několik, ale v podstatě jsme odkázáni jenom na indicie v jejich spektrech a u hodně vzdálených objektů v jejich barvě. Obecně se usuzuje, že tzv. "modré" stálice jsou na povrchu hodně horké, tudíž jsou i značně hmotné a velmi mladé. A naopak: Červené stálice patří mezi chladnější případy, které žijí již delší dobu.

On totiž existuje takový obecný předpis: Vzhled hvězdy, její vnitřní stavbu a vývoj má rozhodující význam její hmotnost; ostatní charakteristiky (rotace, počáteční chemické složení) dění ve hvězdě ovlivňují jen okrajově. Takže velmi hmotné hvězdy, které desetkrát a více převyšují naše Slunce, mají velkou povrchovou teplotu, září intenzivně, ale krátce. V průběhu několika málo let vyčerpají své zásoby životodárného vodíku a explodují jako supernovy. Jejich celý život proběhne tak rychle, že se dokonce nestačí vzdálit od místa svého zrodu. Naopak méně hmotné stálice se svým životadárným palivem šetří -- existují déle, nejsou však tak zářivé a tedy ani nápadné.

U galaxie NGC 3310 narazili hvězdáři na nečekaně veliké zastoupení horkých hvězd. V jejích spirálních ramenech se ukrývá několik stovek velmi koncentrovaných hvězdokup, přecpaných stelárními novorozeňaty. Na barevných záběrech se přitom tváří jako světle modré skvrnky.

Astronomové předpokládají, že každá s těchto skupin představuje tak milion hvězd, které vznikly v průběhu nanejvýš stovky tisíc roků. Většina z nich se přitom v NGC 3310 objevila nejpozději před 100 miliony roky a jsou tak možným pozůstatkem po kolizi galaxie s jiným objektem tohoto druhu.

Srážky rozsáhlých hvězdných ostrovů přitom nejsou pro samotné stálice obzvlášť dramatické. Vzdálenosti mezi nimi jsou totiž více než stomilionkrát větší než jejich velikosti, takže k jejich setkání dochází zcela výjimečně. Kolize však změní život mezihvězdných mračen s rozměry až několik stovek světelných roků, ve kterých pak dochází přímo k explozivnímu zrodu nových hvězd. Navzájem se potkávající oblaka plynu a prachu se současně zahřívají a tak se stávají nesmírně intenzivními zdroji infračerveného záření.

NGC 3310 leží v souhvězdí Velké medvědice, asi šedesát milionů světelných roků daleko a Hubble se na ni podíval hned dvakrát: v březnu 1997 a září 2000. Výsledek stál, jak už se stalo pomalu zvykem, za to.

Jiří Dušek

| Zdroj: Hubble Heritage a další. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Za humny je ... SO25300.5+165258
Ilustrační foto...
New Horizons u Jupiteru II - přípravy
Ilustrační foto...
O svícení 28
Ilustrační foto...
Dalekohled k prodeji
Ilustrační foto...
Hubble -- jak to začalo
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2021 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691