Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Měsíc na kouli

Skutečný znalec měsíčního povrchu si při pohledu na rektifikovaný Měsíc připadá jako Alenka v krajině za zrcadlem.

Ilustrační foto...Určitě jste si už někdy při prohlížení Měsíce všimli, že krajina poblíž jeho okraje je mnohem méně zajímavá než ta, která je blíže středu. Krátery na okraji připomínají protáhlé nudle a věnce pohoří se v lepším případě prozrazují jen jako tenké proužky stínu. Všechny útvary v těchto oblastech jsou velmi nesrozumitelné a protože je pozorujeme zešikma, je těžké si představit, jak vypadají ve skutečnosti. Stačí si však vzít na pomoc fotografie nebo mapy získané sondami, které nad těmito oblastmi prolétaly a snímkovaly je shora. Na nich jsou útvary viděny z nadhledu, a tak snadno získáme představu o jejich skutečné podobě.

Možná se vám to bude zdát neuvěřitelné, ale existuje způsob, jakým se můžete na útvary nacházející se blízko limbu Měsíce podívat shora, aniž byste opustili váš pokoj. V padesátých letech nechal známý americký planetolog holandského původu Gerhard Kuiper zhotovit kouli z hliníku o průměru 91 cm natřenou šesti vrstvami bílé barvy, přičemž svrchní vrstvu tvořil automobilový lak s jemným zrnem. Na tuto kouli pak na chodbě Arizonské univerzity promítal nejkvalitnější snímky Měsíce té doby, pořízené některou ze čtyř největších amerických observatoří (Yerkes, McDonald, Lick, Mount Wilson). Z jiného místa, a sice z kolmého směru nad danou oblastí se pak obraz přefotografoval.

Kuiper tak získal přes dvě stě snímků, z kterých se mohla sestavit mapa přivrácené části Měsíce, přičemž i okrajové části byly poprvé v dějinách nezkreslené.

Skutečný znalec měsíčního povrchu si při pohledu na rektifikovaný Měsíc připadá jako Alenka v krajině za zrcadlem. Na těchto "zenitových" snímcích jsou totiž všechny úvary blízko limbu kruhové a nezkreslené šikmým pohledem. Některé z důvěrně známých útvarů navíc vypadají velmi neobvykle. Např. známá soustava světlých paprsků kráteru Tycho, nacházející se v oblasti jižní pahorkatiny, vypadá na rektifikovaných snímcích téměř dokonale symetricky.

Rektifikované snímky se tak staly velmi cenným vědeckým materiálem, který napomohl celé řadě nových poznatků. Jedním z nich je např. objev dvanácti gigantických kotlin s několika soustřednými valy.

Ilustrační foto...

Jak vidíte, nevyžaduje tato metoda žádných zvláštních prostředků a může si to každý vyzkoušet. Stačí k tomu větší koule s hladkým povrchem, diaprojektor a kvalitní diapozitivy našeho blízkého souseda. Proto, když mi Leon Miš asi před pěti lety ukázal článek o rektifikování, začal jsem ještě týž večer zkoušet promítat diapozitivy na vše kulaté, co se doma našlo, abych se přesvědčil, zda-li to opravdu funguje. Fungovalo to bezvadně.

V nadcházejících dnech jsme se po našem okolí začali rozhlížet očima dychtivých "rektifikátorů" a hledali co možná nejlepší kouli vhodnou pro naše účely. Nakonec zvítězila koule o průměru třicet centimetrů z mléčného skla používaná jako osvětlovací těleso. I když první pokusy s tímto "Měsícem" dopadly nad očekávání dobře, ukázalo se, že skleněná koule má mnoho nedostatků: světlo se v kouli rozptylovalo a od lesklého povrchu se odrážela lampa diaprojektoru.

Ilustrační foto...Do koule jsme cpali téměř vše, co stavební průmysl dnes nabízí, ale jako nejlepší výplň se nakonec přece jen ukázal sádra. Jediný nedostatek jsme spatřovali "pouze" v její váze, která však nasytila Leonovu nebezpečnou magelománii. Den, kdy jsme do skleněné koule vlévali jednu vrstvu sády za druhou, byl opravdu nezapomenutelný. Po té, co byla koule vystlána molitanem a sádra přetékala přes okraj, jsme už ji nechali žít vlastním životem. Její tvrdnutí totiž probíhalo více než čtrnáct dní! Nakonec skleněná koule tlaky schnoucí sádry o váze téměř 20 kg nevydržela a praskla. Povrch jsme museli natřít sádrovou kaší, vyhladit karosériovým tmelem a přestříkat několika vrstvami bílé acetonové barvy. Po té už mohla koule i se stativem putovat do Brna, kde měla svou premiéru.

Náš postup ale berte raději jako odstrašující případ. Po světě se povaluje spousta jiných, vhodnějších a hlavně lehčích koulí, které se k tomuto účelu dají použít. Naši kouli jsme záměrně předimenzovali, by vydržela cestování vlakem na hvězdárnu do Brna, kde jsem ji použil k malé přednášce. Koule putovala i do polozatopené Ostravy na MEO´97, kde se s její pomocí měl vytvořit fotografický atlas rektifikovaného Měsíce.

Koule však díky vlhkosti chytla plíseň, takže jsme byli nuceni odložit na neurčito. Pokud znáte měsíční povrch a máte v paměti podobu význačnějších útvarů, bude pro vás pohled na rektifikovaný Měsíc jistě skvělou zábavou na dlouhé hodiny. Tak tedy mnoho štěstí!

Pavel Gabzdyl

| Zdroj: Připravuje se pro moon.astronomy.cz IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pozorovatelna 20
Ilustrační foto...
Červnové setkání na SKYMASTERu 2006
Ilustrační foto...
Další výsledky solargrafů
Ilustrační foto...
Dějiny Miru
Ilustrační foto...
Návod na použití vesmíru II
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691