Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Mini station 1 -- smělá vize nebo chiméra?

Známá společnost MirCorp, která se pokoušela privatizovat základnu Mir a také pomohla Denisu Titovi do vesmíru, oznámila, že připravuje konstrukci malé kosmické stanice, která by poskytnula prostor pro řadu komerčních a vědeckých aktivit, stejně jako několika zámožným turistům.

Ilustrační foto..."MirCorp. dosáhnula dohody s ruskou vládou, že spolu se společností Energija připraví, postaví, uvede na oběžnou dráhu a bude provozovat první soukromou minizákladnu," prozradil tisku prezident společnosti Jeffrey Manber. Podle prvních představ, které určitě doznají řadu změn, nepůjde ani tak o základnu, jako spíše "vesmírný kiosek".

Konstrukce vychází z lodí Sojuz a prvních stanic Saljut, které se na oběžné dráze zavěsily v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. Po technické stránce budou sice modernější, ve výbavě budou třeba dva spojové uzly, ale co se týká prostoru, poskytne zhruba srovnatelné pohodlí. Nestandardním doplňkem je však velké okno, které zprostředkuje výhled na Zemi i okolní vesmír. Na náhodou se přitom Mini stanice 1 ocitne na shodné dráze jako základna Alfa -- nebude totiž permanentně obydlena, trojice kosmonautů zde stráví nanejvýš dvacet dní. Dopravu a obsluhu zajistí lodě Sojuz. V nich budou odvážlivci dokonce i nocovat.

Mini stanice 1 bude vlastně přestupní zastávkou. Movitý turista odletí do vesmíru spolu s dvojicí profesionálních kosmonautů prostřednictvím běžné lodi Sojuz. Po uplynutí přibližně dvou týdnů se posádka přesune k Mezinárodní kosmické stanic, kde po několika dnech přestoupí do "starého" Sojuzu. S ním se vrátí zpět domů. Konkrétní podobu vesmírného hotýlku však hodlá MirCorp. zveřejnit v průběhu října.

Připomeňme, že posádka Alfy disponuje jednou lodí typu Sojuz jako záchranným plavidlem, se kterým může v případě nouze utéci. Ta se však musí každého půl roku vyměnit za novou. Proto z ruského Kazachstánu pravidelně odlétají dvoučlenné posádky, které takovou výměnu zprostředkují. Někdy se nazývají "taxi výpravy". Přísun čerstvé vody, vzduchu a paliva pak zajistí -- stejně jako u Miru -- dopravní Progressy.

MirCorp. a Energija si od tohoto zajímavého kroku slibují příliv peněz důležitých pro další rozvoj ruské kosmonautiky. Soukromá společnost prý disponuje poměrně rozsáhlým seznamem zájemců, kteří by na Mini stanici 1 chtěli umístit své přístroje, nebo dokonce vyslat živé zástupce. "Stanice bude přístavem pro zákazníky -- turisty, vědce, filmaře a kohokoli jiného, kdo je zdravý a sní o cestě do vesmíru," komentoval situaci Jeffrey Manber. MirCorp., která sice sídlí v Amsterdamu, ale základnu má na Bahamách, vlastní ze 40 procent zahraniční akcionáři, zbytek patří právě zmiňované Energii. Výše zmíněné komerční aktivity jsou přitom na Mezinárodní kosmické stanici -- primárně zasvěcené vědeckým aktivitám řady zemí -- prakticky nemožné.

Jediné, co tedy chybí jsou peníze: "K zaplacení stavby a vypuštění základny, stejně jako lodi Sojuz, potřebujeme nejméně sto milionů dolarů." Bez nich nelze ani začít.

Jenže realita je poněkud jiná. Společnost MirCorp., jak ostatně v minulých dnech několikrát zdůraznil mluvčí Ruské kosmické agentury, má sice velkolepé plány, ale v reálných krocích je poněkud pozadu. Jediné, co zatím skutečně podniknula, byl podpis dohody, která zaručuje vznik studie o reálnosti takového projektu.

"Projekt v této chvíli nemá žádné investory či potenciální zákazníky," prohlásil doslova mluvčí vládní agentury Sergej Gorbunov. Navíc dodal, že organizátory považuje za "příliš optimistické".

Cesta k soukromé základně bude ještě hodně daleká a jen největší snílek může věřit, že bude v provozu už v roce 2004. Tak to alespoň tvrdí vesmírní podnikatelé. Mini station 1 je tak hodně vzdálený sen, nikoli realita. Sen ovšem velmi smělý, sen, který se dříve nebo později podaří uskutečnit.

Jiří Dušek

| Zdroj: MSNBC, MirCorp. a další. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Hvězda s tajemným partnerem?
Ilustrační foto...
Co bylo špatně?
Ilustrační foto...
Létající observatoř SOFIA
Ilustrační foto...
Jak najít na obloze stanici Mir?
Ilustrační foto...
Pod kůží Kallistó
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691