Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Záprdek

Může se nám to líbit, může se nám to nelíbit, ale Hubblův nesmírný dalekohled nám na křemíkových čipech svých citlivých kamer vykreslil okolí jedné vyžilé hvězdy. Zvláštní pozornost si pak zaslouží plynné hrátky v jejím nejtěsnějším okolí.

Ilustrační foto...Pokud byste se na tuhle stálici chtěli podívat, musíte se vydat do souhvězdí Lodní zádě, latinsky zvané Puppis. V tomto směru, ve vzdálenosti asi pěti tisíc světelných roků, pozorujeme hustou, docela známou a lehce pozorovatelnou hvězdokupu M 46. Na jejím okraji je pak vcelku nenápadná hvězdička, která nese suché označení OH231.8+4.2. Nicméně právě ona se ocitla v zájmu pilné vesmírné observatoře -- a zcela oprávněně.

OH231.8+4.2 patří mezi stálice podobné Slunci. Na rozdíl od naší denní hvězdy je však na konci svého vývoje. V jejím nitru dřímá vyhořelé palivo z předcházejících jaderných reakcí, budoucí bílý trpaslík, její vnější obal ve formě ohromných proudů uniká do okolního prostoru, kde obohacuje mezihvězdný plyn a prach. Je tak zárodkem pro skutečnou planetární mlhovinu -- objekt, jenž nemá s planetami nic společného. Není totiž ničím jiným než pomíjivým náhrobkem po existenci jedné obyčejné hvězdy v obyčejné Galaxii. Pro hvězdáře je však napínavá především proto, že do podobného stádia spěje i naše Slunce. Byť ho to čeká za takových pět miliard roků.

Na záběrech, pro kritické oko obyčejného diváka samozřejmě dodatečně zabarvených, je nadmíru pohledná mlhovina. Každému sice připomene něco jiného, nicméně si od hvězdářů vysloužila hned dva názvy: Tykev nebo méně lichotivý Mlhovina zkažené vejce (hezky česky Záprdek). První vychází z jejího tvaru, druhé z velkého obsahu síry, která je hlavní součástí nelibě vonícího sirovodíku.

Mlhovinu, kterou samozřejmě jen tak neočucháme, vytvořil plyn unikající z centrální hvězdy, urychlovaný ve dvou protilehlých směrech. Materiál, na záběru ve žluté barvě, dosahuje šílených jeden a půl milionu kilometrů v hodině a podle odhadu astronomů je tento proces natolik efektivní, že tak OH231.8+4.2 přišla o většinu své původní hmoty. Ona samotná vidět není, ukrývá se neprůhledném centrálním oblaku.

Snímky z Hubblova kosmického dalekohledu pomohly španělským a americkým hvězdářům alespoň z části prozkoumat, jak se unikající plyn s okolním materiálem, jenž ze stálice uniknul v předcházejících etapách jejího vývoje. Vyznačen je modrou barvou. Výsledkem takové srážky je nápadná rázová vlna, která vede k prudkému zahřátí a tedy i "rozsvícení" plynu.

Tykev má na délku asi 1,4 světelného roku, tedy i na kosmické poměry docela málo. Astronomové věří, že plyn, který ji tak zajímavě na nebi vykreslil, OH231.8+4.2 opustil zhruba před osmi sty roky. Za zhruba stejnou dobu se pak promění v typickou planetární mlhovinu. A pak? Pak se během pár desítek tisíc roků rozplyne. Nebude ani Tykev, ani Záprdek, zůstane jen chladnoucí bílý trpaslík. A i ten se pár desítek miliard roků promění ve vystydlého trpaslíka černého.

Jiří Dušek

| Zdroj: Hubble/ESA News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Apophis 4 – Phoenix
Ilustrační foto...
Discovery přistál a jak dál s on-line přenosy
Ilustrační foto...
Několik vět: O bolidu z nedělní půlnoci
Ilustrační foto...
Nezmar Galileo
Ilustrační foto...
O astronomických ročenkách – uvažování nah
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691