Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Astronomické částky III

Používání sousloví astronomická čísla nebo astronomické částky má asi své logické odůvodnění, přestože zvláště druhý ustálený výraz mohou především tuzemští astronomové s jistotou považovat za sousloví s dávno posunutým respektive přeneseným významem. Během svého života se s takto označitelnou finanční částkou patrně osobně neseznámí.

Ilustrační foto...Co takhle celou věc trošku "převrátit na ruby" a podívat se po astronomických motivech použitých na platných bankovkách a mincích různých zemí. Možná budete překvapeni, ale bude toho na "volný seriál".

Po bankovkách českých a slovenských se podívejme na měny našich západních sousedů. Mají sice na kahánku (jsou v platnosti do 31. 12. 2001, v těch zemích, které přecházejí na jednotnou měnu Euro).

V Německu je vyobrazen na bankovce s nominální hodnotou 10 DM skutečný velikán vědy -- Karl Friedrich Gauss. Patří k nevýznamnějším matematikům všech dob, ale sehrál významnou roli i v astronomii, fyzice a geodézii. Pohled do encyklopedie nám prozradí, že se narodil 30. dubna 1777 v německém městě Brunswicku ve velmi chudé rodině. Protože od dětství projevoval neobvyklé matematické nadání, jeho učitel mu pomohl zajistit prostředky potřebné k dalšímu studiu. Studium matematiky dokončil na univerzitě v Göttingenu v roce 1798. O rok později získává doktorát na univerzitě v Helmstadtu.

Jako astronom se proslavil zejména vypočtením polohy ztracené planetky (1) Ceres. Podle jeho výpočtů byla planetka znovu objevena v roce 1802 německým astronomem Olbersem. Gauss posléze vypracoval obecnou metodu výpočtu trajektorie těles ve Sluneční soustavě ze tří pozorování, kterou publikoval v práci "Teorie pohybu nebeských těles" roku 1809.

Gauss byl hluboce věřící a konzervativní člověk aristokratického vystupování. Stranil se politiky a velmi nerad učil (měl jen několik studentů). Zato jeho matematické dílo čítá 155 publikací! Byl skvělý v aritmetice a měl fenomenální paměť na čísla.

Na druhé straně bankovky je vyobrazen sextant, ale tomu jsme se již podrobněji věnovali v první části tohoto nepravidelného seriálu.

Tomáš Gráf

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
STS-117: Atlantis – průběh letu (9. – 11. č
Ilustrační foto...
Noční ponocování a zvířátka
Ilustrační foto...
Zakryje popel ze St. Helens krvavý Měsíc?
Ilustrační foto...
V ohnisku: Měsíc
Ilustrační foto...
Pojďme spólů do Betlémá...
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691