Používání sousloví astronomická čísla nebo astronomické částky má asi své logické odůvodnění, přestože zvláště druhý ustálený výraz mohou především tuzemští astronomové s jistotou považovat za sousloví s dávno posunutým respektive přeneseným významem. Během svého života se s takto označitelnou finanční částkou patrně osobně neseznámí.
Co takhle celou věc trošku "převrátit na ruby" a podívat se po astronomických motivech použitých na platných bankovkách a mincích různých zemí. Možná budete překvapeni, ale bude toho na "volný seriál".
Po bankovkách českých a slovenských se podívejme na měny našich západních sousedů. Mají sice na kahánku (jsou v platnosti do 31. 12. 2001, v těch zemích, které přecházejí na jednotnou měnu Euro).
V Německu je vyobrazen na bankovce s nominální hodnotou 10 DM skutečný velikán vědy -- Karl Friedrich Gauss. Patří k nevýznamnějším matematikům všech dob, ale sehrál významnou roli i v astronomii, fyzice a geodézii. Pohled do encyklopedie nám prozradí, že se narodil 30. dubna 1777 v německém městě Brunswicku ve velmi chudé rodině. Protože od dětství projevoval neobvyklé matematické nadání, jeho učitel mu pomohl zajistit prostředky potřebné k dalšímu studiu. Studium matematiky dokončil na univerzitě v Göttingenu v roce 1798. O rok později získává doktorát na univerzitě v Helmstadtu.
Jako astronom se proslavil zejména vypočtením polohy ztracené planetky (1) Ceres. Podle jeho výpočtů byla planetka znovu objevena v roce 1802 německým astronomem Olbersem. Gauss posléze vypracoval obecnou metodu výpočtu trajektorie těles ve Sluneční soustavě ze tří pozorování, kterou publikoval v práci "Teorie pohybu nebeských těles" roku 1809.
Gauss byl hluboce věřící a konzervativní člověk aristokratického vystupování. Stranil se politiky a velmi nerad učil (měl jen několik studentů). Zato jeho matematické dílo čítá 155 publikací! Byl skvělý v aritmetice a měl fenomenální paměť na čísla.
Na druhé straně bankovky je vyobrazen sextant, ale tomu jsme se již podrobněji věnovali v první části tohoto nepravidelného seriálu.