Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Pod svícnem je tma

V záplavě světelného znečištění se koupe nejen prakticky celá Evropa a ale také většina Spojených států. Nový celosvětový atlas jasu pozemské oblohy nám tak vzkazuje: Začněte se už konečně prát za temnou oblohu!

Ilustrační foto...Nastala doba, kdy se většina politiků snaží dohodnout na zásadních úsporách neobnovitelných zdrojů energie. Studie italských a amerických odborníků přitom přiložila další polínko do ohně: Světelné znečištění způsobené světlem zbůhdarma rozptylovaným "tam někam na horu" otravuje dvě třetiny světové populace! V takových Spojených státech dokonce slabé hvězdy a jemnou Mléčnou dráhu ubírá 99 procentům všech obyvatel! Dvě třetiny Američanů a zhruba polovina všech Evropanů je tak zcela ochuzena o výhled do vzdálených částí vesmíru a trvale žije nanejvýš v šeru, bez jakéhokoli kontaktu se sametově temnou oblohou...

"Jde o všechno světlo, které lidé posílají jinam, než je opravdu potřeba," popsal nám na naši žádost "světelné znečištění" doktor Jan Hollan z brněnské hvězdárny, který v současnosti spolu s řadou dalších kolegů připravuje doplněk k chystanému zákonu o ochraně ovzduší. "Přirovnal bych to ke znečištění máslem: na chlebu či v pomazánce je máslo na svém místě, na stole, na šatech, na zemi už ne. Světlo, které z lampy místo na zem svítí rovnou lidem do očí, je příkladem znečištění zvlášť škodícího -- jeho vinou je na zem vidět dost špatně, krajní případ takové situace známe (většinou naštěstí zprostředkovaně) z výslechů, kdy policisté míří vyslýchanému světlem do tváře. Světlo, které padá za plot do zahrady nebo míří jen do vzduchu, špiní noční životní prostředí. Je to podobné, jako by někdo při koncertě v zákulisí řezal něco cirkulárkou. Ne, že bychom přitom vůbec nevěděli, co hrají, ale zážitek z hudby byl asi trochu omezený..."

K sestavení ponuře světlé analýzy posloužily Pierantoniu Cinzanu z Padovské univerzity noční záběry z amerických vojenských meteorologických satelitů DMSP z let 1996 a 1997. Ty spolu s kolegy okalibrovali pomocí záběrů z pozemských dalekohledů, navíc vzali v úvahu i vliv aerosolů a také šíření světla s ohledem na místní topografii. Výsledky nakonec publikovali prostřednictvím renomovaného časopisu Monthly Notices. V plné verzi jsou však k dispozici i na Internetu.

O komentář jsme opět požádali Jana Hollana: "Já znám už starší Pierantoniovy práce, takže jsem si jistý, že atlas je velmi dokonalý. Má jen tu vadu, že zachycuje skutečnost před pár lety, dnes je to už zase o něco horší." To ostatně potvrzují i sami autoři. Na některých místech, především pak na východním pobřeží Severní Ameriky, západní a centrální Evropě, Japonsku a Koreji se nikdy nesetmí více jak za tzv. nautického soumraku, kdy se Slunce pohybuje nanejvýš 12 stupňů pod obzorem.

Ilustrační foto...

"Jas nočního nebe daleko od městských a venkovských světel je v atlase odhadnut poněkud méně přesně, protože podíl světla, které jde z lamp jen velmi málo šikmo vzhůru, je dost nejistý. Jisté zato je, že kdyby tohoto světla nebylo (tedy lampy by svítily jen dolů), obloha by v těchto čistších místech hodně potemněla. Ukazuje se, že mezi městy v USA, která používají kvalitní svítidla, tomu tak skutečně je," pokračoval dál Jan Hollan.

"Publikování atlasu má ve světě nesmírný ohlas. Věřím, že to přispěje k tomu, aby za patnáct let situace, aspoň v bohatých zemích, nebyla horší, ale naopak mnohem lepší. Bude to ve prospěch všech, až na ty, kteří potřebují uplatnit přebytky elektřiny..." Doufejme, že i u nás.

Jiří Dušek

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Minuta ticha za mrtvý Mir
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2000 -- díl první
Ilustrační foto...
Revize měsíčních rodinek
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky IV
Ilustrační foto...
Neuvěřitelná Dione
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691