Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Expedice Úpice 2001 -- díl čtyři

Nepravidelné zpravodajství z astronomického tábora na Hvězdárně v Úpici.

Ilustrační foto...Úterý 21. srpna
Jedná lidová moudrost sice říká, že ranní ptáče dál doskáče, dnes ráno jsem to ale viděl všechno trochu jinak. Pravda je, že jsem vyskočil s úsměvem na rtech, ale hned jsem si taky lehnul zpět a k tomu ještě s nádherným pivním střepem v palci navíc. Nebýt obětavé pomoci dvou krásných studentek medicíny, asi bych tam stále seděl a nechápal.

Zatímco já jsem celé odpoledne trávil u počítače s nohou v gáze, ostatní relaxovali. Po výtečném obědě následovala další část kursu meteorologie Petra Skřehota a v těsném závěsu i neméně poutavá astrofyzika s vyprávěním Josefa Kapitána.

Večer se bohužel pro nemoc nekonala přednáška Pavla Kotrče o Slunci, ale záložní "trenážér planet" Marka Kolasy ji přinejmenším dobře zastoupil: Expedičníci se mohli v přednáškové místnosti kochat pohledem na fiktivní planetu X, zatímco venku jsme si o jasném počasí mohli jenom nechat zdát.

Středa 22. srpna
Alespoň pro mne mohl být tento den v úplně jiném znamení než předchozí. Vždyť svého černého Petra jsem si už vybral. Ale ouha, hned po ránu mě z toho přesvědčení vyvedl hlavní vedoucí Jirka Dušek, který ve své blahosklonné večerní nevědomosti podepsal abdikaci proradné skupině pučistů Petra Skřehota, kteří se tak ráno chtěli ujmout vedení celé expedice.

Naše vedení se tudíž uchýlilo do agresivní ilegality s množstvím partyzánských akcí. Než jsem se však mohl pustit hlouběji do boje za svobodu, rána ze včerejška se mi otevřela a já vesele mazal na šití do místní polikliniky. Po svém návratu již bylo po nejhorších bojích a tak jsem nerušeně mohl sledovat přednášku Josefa Kapitána v rámci kursu astronomie o mezihvězdné hmotě.

Navečer byla připravena další lahůdka: "Jak se v astronomii měří čas" v podání Jana Vondráka. Počasí nám opět nepřálo a tak jsme se uspořádali zajímavou bojovou hru, na jejímž začátku bylo promítaní horroru od Stephana Kinga, uprostřed toulání noční divočinou kolem hvězdárny a na konci díky bohu stejný počet expedičníků v cíli jako na startu. I když to vypadalo dlouho dobu jinak.

Ilustrační foto...

Čtvrtek 23. srpna
Konečně ráno bez jakýchkoliv útrap. Veselé předobědní podřimování nebylo ničím rušeno a tak jsme se všichni sešli zase až na přednášce oblíbených kursů meteorologie a astronomie.

Večerní přednáška Marcela Grüna nám poodhalila mnohá tajemství o výzkumu planety Mars. Přednáška byla krásná, poutavá, dlouhá a poslouchali by jsme ji jistě ještě déle, nebýt toho, že venku nám počasí poodhalilo poutavější tvář a jasná obloha zvala k prohlídce. Aby toho nebylo málo, přišla na mě angína. Nečekaně ale rychle. Do háje.

Pátek 24. srpna
Pátek již byl předznamenán blížícím se koncem expedice. Prohlíželi se pozorovací deníky, hodnotila se práce jednotlivých účastníků a přidělovali dalekohledy k zapůjčení. Dalekohledů není nikdy dost a hlavně vždycky méně než žádostí a tak alespoň těm nejpilnějším mohl být zapůjčen.

Naše výtečná kuchařka Filoména Samková se s námi symbolicky rozloučila naprosto jedinečným expedičním zákuskem, jenž zmizel tak rychle, že je proti němu jepičí život až nudně dlouhý. Ukončeny byly také kursy astronomie a meteorologie. A to vděčným potleskem poznatkuchtivých expedičníků, což bylo pro přednášející snad tou největší odměnou.

Ilustrační foto...Tu čest mít poslední zvanou přednášku měl jako obvykle meteorolog Martin Novák, který nás opět zasvětil do tajemné kuchyně meteorologických předpovědí. Samozřejmě nevynechal i nějaké ty historky ze zákulisí, které vždy pobaví.

I tentokrát nám počasí přálo a tak poslední pozorovací noc jsme strávily při svitu červených baterek a šustotu hvězdných atlasů. Tedy ne všichni, já osobně jsem ji strávil s horečkou v hangáru, jelikož angína právě vrcholila. Tfuj.

Sobota 25. srpna
Ano je to tady. Konec expedice patří závěrečnému shrnutí, kdy každý z účastníků před paní ředitelkou shrne svoji činnost: co od expedice očekával a co se mu splnilo. Po výtečném obědě začalo pomalé vyklízení stanů, do prostoru hvězdárny vyrazili pořádkové čety a všude se pilně pracovalo. K večeru začala tradiční příprava táboráku, skutečné expediční tečky. Kolem deváté hodiny oheň po troše nepříjemností vzplanul a paní ředitelka tak mohla oficiálně ukončit expedici svým optimistickým proslovem a neoficiálně jsme ji ukončovali všichni a to až do pozdních ranních hodin. Bylo to náročné, bylo to krásné a všichni se těšíme na tu příští, která začne 2. srpna 2002... Uvidíme se tam spolu?

Viktor Votruba

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Špičkový lékařský výzkum lidského genomu b
Ilustrační foto...
Spirit: unikátní objev oxidu křemičitého
Ilustrační foto...
Sojuz TMA-11 odstartoval k ISS
Ilustrační foto...
Interaktívne adresy
Ilustrační foto...
Odrazová sklíčka na Měsíci
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691