Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Pozorujte nebe z výšky 10 tisíc metrů!

Z dopravního letadla toho sice příliš vidět není, přesto je na co se dívat.

Ilustrační foto...Možná jste už někdy dopravním letadlem letěli, možná ještě ne. Je však pravděpodobné, že se s ohledem na uspěchanou dobu a relativní cenovou dostupnost tomuto dopravnímu prostředku nevyhnete. A když navíc získáte místo u okénka, pak vám garantuji, že rozhodně nebudete litovat. No, možná až na ty nekonečně dlouhé okamžiky, kdy vám nepříjemné turbulence převrátí žaludek naruby.

Pohled z dopravního letadla, které se za ohlušujícího řevu výkonných motorů vznáší více než deset kilometrů nad zemským povrchem, je svým způsobem báječné poučení i nečekaně drsné zklamání. I když poletíte přes noc, zapomeňte na to, že uvidíte nějaké zajímavé nebeské objekty. A druhá strana téže mince: V případě, že poletíte na delší trati, připravte se na poetické svítání, či neméně pohledný západ Slunce, navíc spojený s řadou pěkných světelných jevů. Ne všechny jsou pokaždé vidět, ne vždy musíte mít štěstí. Ale když budete cestovat častěji, stanou se pro vás příjemným zpestřením jinak nudné cesty.

Nejdříve ze všeho je ale nezbytné získat místo u okénka. Při troše štěstí to jde docela snadno. Jenom se musíte na letiště, kde vám na základě letenky vydají tzv. palubní lístek, dostavit s dostatečným předstihem, před většinou ostatních pasažérů. No a pak -- zpravidla pohlednou slečnu -- u odbavovacího stánku jednoduše požádáte o sedadlo: I would like a window seat, please! Pokud to jenom trochu půjde, pak vám bez jakýchkoli problémů vyhoví. (Těm z vás, kteří mají poněkud vyšší vzrůst, ale doporučuji sedět spíš v uličce. Zpravidla jenom tam si totiž pohodlně natáhnete nohy.)

S příchodem do letadla, více méně lhostejno jakého typu, vás ovšem čeká mírný šok. Vysněný báječný pohled na svět "tam dole" se totiž promění v malé, oválné okénko z Ilustrační foto...několika tlustých vrstev skla. Ty jsou navíc většinou značně poškrábané a tu i tam se dokonce zarosí nebo pokryjí jinovatkou! Navíc se k okénku vlastně nelze ani pořádně přimáčknout, natožpak ho srolovat a vykouknout ven... No a pokud vezmete v úvahu i ztrátu volby úhlu pohledu, najednou dostanete jenom omezené zorné pole s nemožností jakékoli změny, skrz které není možné ani pořádně fotit.

Jenže to není všechno. Zapomeňte na to, že se pokocháte báječnou hvězdnou oblohou, nerušenou zemskou atmosférou. I když se dopravní letadla pohybují nad většinou oblaků -- ve výšce 11 kilometrů je kolem mínus padesáti stupňů Celsia, navíc pětkrát nižší tlak než u hladiny moře, pozorování vám znemožní podmínky panující přímo na palubě: Během nočního letu zde totiž nepřetržitě svítí slabé světlo! Hádejte přitom, kde je zpravidla instalováno? Samozřejmě nad okénky. Dokonce i když se chcete alespoň trochu vyspat, musíte si vzít na pomoc srandovní klapky na oči, jako vystřižené z filmu pro pamětníky.

V důsledku této bezpečnostní pojistky, kterou nelze nijak obejít, tedy zahlédnete nanejvýš několik nejjasnějších těles: Měsíc, planety a tu a tam nějakou hvězdu, navíc i signální světla na koncích křídel.

Přesto všechno lze noční světlo v dálkovém dopravním letadle alespoň částečně oblafnout. Představa, že si s sebou do letadla vezmete digitální kameru s předsádkou pro noční pozorování, kterou umístíte na stativ a poté zabalíte do černé látky přilepené k okénku, se sice zdá přitažená za vlasy, ale nejméně v jednom dobře zdokumentovaném případě se realizovat podařila.

Ilustrační foto...Nevěříte? Důkazem je příběh podivuhodného výletu japonského amatéra Osamu Okamury za Leonidami roku 1999. Na rozdíl od jiných expedic na to šel skutečně fikaně: za bezoblačnou, temnou oblohou ve výšce jedenácti kilometrů ho totiž dopravilo komerční letadlo Boeing 747-400 Malajsijské letecké společnosti na běžné trati do Londýna. Rozumějte tomu tak. Koupil si obyčejný lístek do tzv. business třídy, u jejíž sedadel jsou hned dvě okénka. Po výslovném svolení posádky, kterou celá myšlenka upřímně nadchnula, před ně na stativech instaloval dvě videokamery s předzesilovačem obrazu, jež poté zakryl temnou látkou. Obě kamery běžely celých deset hodin letu, avšak největší sklizně se dočkaly až při přeletu Ukrajiny: prostřednictvím širokoúhlých objektivů zachytily více než stovku jasných bolidů. A jak dopadl samotný pozorovatel? Jeho výhled už tak dobrý nebyl, nicméně mnohokrát zahlédl jak některá z jasných Leonid tu a tam ozářila mraky pod letadlem.

Dobře, tohle byl extrémní případ. Většinou takové vybavení s sebou nemáte a musíte se tudíž spolehnout jen na své oči. Ale to nemusí až tak vadit: první zajímavý úkaz můžete zahlédnout už v průběhu startu.

Přestože bude letadlo jenom krátce ve vzduchu, čumákem šikmo nahoru a vás akcelerace výkonných motorů kombinovaná se zemskou přitažlivostí pevně zaboří do sedadla, zkuste se dívat ven. Obzvlášť u evropských letišť, v době, kdy je Slunce dostatečně vysoko, totiž můžete vykreslit glórii! Nejhezčí je krátce poté, kdy letadlo prorazí vrstvu nízké oblačnosti (tzv. stratocumulus), mnohdy je však zřetelná i v době, kdy už letíte hodně vysoko. Opět na mracích pod vámi nebo dokonce na deset kilometrů vzdálené zemi. V takovém případě je však bezbarvá.

Ilustrační foto...

Při lovu glórie vám kromě přítomnosti "vhodných" mraků musí štěstí nahrát i ve správné straně: Jestliže budete mít výhled směrem, který je protilehlý Slunci, můžete pod sebou zahlédnout zmenšující se temný stín letadla a kolem něj několik koncentrických barevných kruhů. Tu a tam se tyto barevné prsteny, neustále doprovázející siluetu vašeho "létajícího koberce" dokonce prudce zvětší nebo zmenší. Ano, právě tohle je ona glórie!

I když je podobná tzv. koróně, která se tvoří kolem Měsíce a Slunce, vzniká jiným způsobem: při zpětném rozptylu světla na velmi malých vodních kapičkách v mracích pod vámi. Změny její velikosti i intenzity má pak svědomí různá skladba oblačnosti.

S glórií se setkáte i na jiných místech, například v horách, kde je možné nad ránem nebo zvečera spatřit vlastní stín ve vrstvě nižší oblačnosti. V této souvislosti se o glórii mluví jako o tzv. Brockenském přízraku, podle hory Brocken v Německu. Pokud se hranice mlhy nachází více než padesát metrů daleko, může kolem svého stínu tu a tam spatřit i bílou duhu (bývá prý vidět i z letadla, je však hodně nenápadná). Klene se jako klasická duha, je však širší a bezbarvá. K Brockenskému přízraku se váže ještě jedna drobnost: Řada stoupenců nejrůznějších vyznání v horách pomocí mlhy a trochy toho slunečního světla docela snadno dosáhla osvícení. Svatozář měl přitom každý vlastní...

Ilustrační foto...

Vzhled stínu sledujte i v době, kdy se s letadlem dostanete nad volnou krajinu. Pokud bude Slunce hodně vysoko nad obzorem, může se kolem vrženého stínu objevit světlá skvrna široká několik stupňů. Úkaz je nezávislý na typu krajiny, podle různých svědectví je ale nejhezčí nad podzimním lesem.

Jev nazývaný heiligenschein -- svatozář (nebo též "opoziční efekt") má jednoduché geometrické vysvětlení: Do směru protilehlého Slunci dopadá na veškeré předměty světlo ve velmi strmém úhlu, a proto v tomto pohledu mizí většina stínů. Samozřejmě až na samotné letadlo. Oblast se tak vůči vzdálenějšímu okolí, kde už stíny vidíte, jeví jako světlá skvrna.

Svatozář je patrná i v době, kdy stojíte oběma nohama na pevné zemi: Brzo ráno si najděte nějaký větší svah s trávou pokrytou rosou a podívejte se, co se objeví kolem vzdáleného stínu vaší hlavy. V tomto případě hrají hlavní roli právě drobné kapičky odrážející sluneční světlo zpět k pozorovateli.

Smutní však nemusíte být ani tehdy, když se v letadle usadíte na straně přivrácené ke Slunci. Jednak lze místo u okénka vyměnit, jednak vás na této straně čeká tzv. "podslunce". Opět jde o halový jev, vlastně o obdobu světelného sloupu: Někde pod vám se nachází oblak ledových krystalů (někdy zcela průhledný) v podobě horizontálně uspořádaných destiček, od jejichž podstav se jako v zrcadle odráží Slunce. Výsledkem je svislá eliptická skvrna o šířce zhruba jeden stupeň. Tentýž úkaz bývá pozorovatelný i v horách.

Ilustrační foto...

Řada zajímavých jevů dostane příležitost také během soumraku. Už samotná hra snad všech barevných odstínů stojí za to. Navíc si můžete při západu Slunce na východní straně všimnout temné čepice, jakési modrošedé kruhové výseče zařezávající se do nachového okolí, která se postupně zvedá nad obzor. Nejde o nic jiného než o stín naší vlastní planety.

Rozšiřovat se bude zhruba dvacet až třicet minut, patrný přestane být v době, kdy se Slunce ocitne více než šest stupňů pod obzorem. Tedy někdy s počátkem nautického soumraku. Oproti pozorování ze země je přitom zemský stín z letadla výrazně ostřejší.

Navíc jsou vidět i mraky! Ať už při šikmém osvětlení za úsvitu, nebo v poledním Slunci. Kadeřavé kumuly, stejně jako ostré okraje pozvolna se sunoucích front získají z ptačího pohledu zcela jinou podobu. Naopak v noci -- pokud se samozřejmě ocitnete nad vhodnou částí naší planety -- pod vámi proletí méně či více osvětlená města, které třeba názorně kopírují pobřeží nebo strategické cesty. V zorném poli se mohou objevit i požáry... Ekologie vhodného osvětlování tudíž získá novou dimenzi. Šťastný let a především nerušený výhled na co největší množství zajímavých jevů!

Jiří Dušek

| Zdroj: Bílý trpaslík č. 105 (http://rady.astronomy.cz) IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Žeň objevů 2004 - díl B
Ilustrační foto...
Povrch Marsu
Ilustrační foto...
Valašská hvězdárna slavila
Ilustrační foto...
Atlantis se vrací domů
Ilustrační foto...
Blíží se dvojice jasných komet
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691