Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Amatérský Hubble

Zní to sice docela divoce, ale možná to už za pár roků bude pravda: Patřičně kompetentní úředníci americké NASA uvažují o stavbě amatérského kosmického dalekohledu!

Ilustrační foto...Myšlenka na takový aparát, jenž by si ve výšce několika set kilometrů prohlížel nejbližší i nejvzdálenější vesmír, není nová. Zmínil se o ní před časem třeba Marcel Grün, ředitel pražské hvězdárny a planetária: "Družice malé nebo střední třídy, mají v astronomii perspektivu. Myslím si, že perspektivu má i to, co se svého času začalo dělat na americké univerzitě v Rochesteru a co pak nepokračovalo -- malý amatérský kosmický dalekohled. Ten se dokonce začal vyrábět a vlastně to celé zkrachovalo na nedostatku sponzorů, kteří by zajistili dokončení studentského teleskopu a eventuálně zaštítili jeho vyslání na oběžnou dráhu. To je marná sláva nejdražší položka."

A dál pokračoval: "Postavit družici není dnes principiálně jednodušší než to bylo před 40 roky, ale přeci jen je to mnohem a mnohem dostupnější a je to v zásadě cesta, kterou se může vydat kterákoli lépe vybavená vysoká škola. Na druhé straně dostat družici na oběžnou dráhu, najít si skulinky, cestičky, diplomatické cesty nebo nějakou dálnici v podobě přízně politiků, to je mnohem větší problém."

Nyní se zdá, že se ony kýžené skulinky zřejmě podařilo nahmatat. Tzv. Astronomical League, tedy sdružení amerických amatérských astronomických společností, totiž po několika letech rozmýšlení oznámilo, že chystá postavit a provozovat malý astronomický dalekohled. Průměr jeho zrcadla se zatím odhaduje na 14 až 16 palců, tedy do čtyřiceti centimetrů a za takových pět roků by se mohl stát součástí Mezinárodní kosmické stanice. Mimo neklidnou zemskou atmosféru by přitom dosáhl na detaily malé jenom 0,2 úhlové vteřiny.

NASA a firma Boeing, hlavní dodavatel skládačky orbitální základny, jsou prý z projektu přímo nadšeni! Jak dokládají jednání představitelů společnosti s některými úředníky, jde o jeden ze způsobů, jak získat zájem veřejnosti o tento velmi nákladný projekt. "Bude to náš návrh, ale Boeing ho postaví," tak komentoval schůzku jeden z předkladatelů Orville Brettman. Závěrečný účet pak zaplatí NASA.

Dalekohled se do vesmíru dostane v roce 2006, tedy po dokončení stavby ISS, a má být umístěn na jednom z modulů. Poté NASA kontrolu nad ním předá členům sdružení, kteří budou koordinovat veškeré operace: výběr cílů, expozic i distribuci dat. Polovinu veškerého přístrojového času přitom dostanou k dispozici školáci z celého světa. "ISS-AT je kosmický projekt, který bude otevřený, přátelský a dostupný široké veřejnosti," dodal ve světle lepších zítřků Richard Berry, mimochodem jeden z mála amatérů, kteří dostali příležitost pozorovat s Hubblovým kosmickým dalekohledem.

Hlavním cíle amatérské observatoře bude pravidelné snímkování planet sluneční soustavy a asi pěti tisíc galaxií. Na rozdíl od Hubblova kosmického dalekohledu, ho totiž za vybranými cíli -- supernovami, kometami, optickými protějšky gama záblesků a dalšími netradičními jevy -- navedou výrazně rychleji.

Pokud vás zajímají technické parametry, pak podle současných představ půjde o soustavu "Ritchey-Chretien" s efektivní ohniskovou vzdáleností 18 metrů (f/50,4) na tříossé montáži. Detektorem bude velká CCD kamera (3072x2048 pixelů) doplněná sérií filtrů. Prototyp dalekohledu bude k dispozici během následujících šesti měsíců, po celý příští rok pak bude testován. Nechejme se tudíž překvapit, zda to tentokrát amatérům vyjde.

Jiří Dušek

| Zdroj: Sky and Telescope IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Meteorit u ledu
Ilustrační foto...
Titan - Dione - detailní fotografie
Ilustrační foto...
Aktuální předpověď počasí
Ilustrační foto...
Čeští astronomové mají na dosah ESO evropské
Ilustrační foto...
Nakopnutý Měsíc
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691