Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Expedice Úpice 2001 - díl nula

Rozhovor s Jiřím Duškem, hlavním vedoucím Expedice Úpice 2001.

Ilustrační foto...Stejně jako o minulých prázdninách začne za pár dní na hvězdárně v Úpici známá astronomická expedice. Mohl byste ji našim čtenářům ve stručnosti představit?

S potěšením. Jde o čtrnáctidenní akci pro středoškoláky a vysokoškoláky, kteří se rádi dívají na oblohu. Zajímavé je, že se na ní sejdou jak úplní začátečníci tak i velmi dobří pozorovatelé. Ti všichni se pak pod vedením zkušených instruktorů dívají na vesmír. Ve dne i v noci. Kromě úpické a brněnské hvězdárny akci pořádá i společnost Amatérská prohlídka oblohy a čerstvě i Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy v Ostravě.

Jaký program má takový tábor?

Především hodně nabitý. Prakticky po celý den se konají nejrůznější tzv. "know how" přednášky, kde se posluchači dozví, jak se dívat na proměnné hvězdy, na meteory, Slunce... Jak si vést pozorovací deník, jak oblohu fotografovat... Navíc k nám zavítá několik zvaných "osobností" -- profesionálních astronomů, namátkou lze jmenovat třeba Marcela Grüna, Záviše Bochníčka, Janu Tichou, Pavla Kotrče a další a další. Letos totiž pořádáme i vzpomínkové setkání u příležitosti stého výročí narození Antonína Bečváře.

S ohledem na strukturu programu, kdy máme tak rozsáhlý výběr přednášek, až se na řadu z nich nedostane. O expedici tak někdy v žertu hovoříme, jako o letní škole astronomie... Třeba někdy získáme i akreditaci ministerstva školství a naši absolventi pak dostanou alespoň symbolické vysvědčení :-)Hlavní náplní ale zůstává pozorování noční oblohy, ne?

Samozřejmě, na pozorování klademe největší důraz. Nechceme být jenom "letní školou", kde se přednáší rozsáhlé (a domnívám se i značně nesrozumitelné) teorie černých děr, či odvozují komplikované vzorce jaderných reakcí. Na úpické expedici je základem všeho pozorování. To je dokonce -- bez pardonu -- pro každého povinné. Pokud je totiž jasno, pozoruje se nejméně do půl třetí ráno (většina nadšenců pak vydrží až do svítání), pokud nám náhodou vadí mraky, pak se drží alespoň do půlnoci pohotovost. Pro případ špatného počasí -- bohužel hodně častého -- pak máme celou řadu "trenažérů", které skutečnou oblohu, nebo jenom vybrané nebeské objekty s větším či menším úspěchem nahrazují.

Ilustrační foto...

Prozraďte mi prosím nějakou zajímavost...

Nevím... No, jednou takovou seriozní zajímavostí je skutečnost, že na táboře nedělíme tzv. expedičníky na začátečníky a pokročilé. Všichni účastníci jsou promícháni, takže o ty zatím "méně" nadané se nestarají jenom vedoucí, ale též další pozorovatelé. Výjimečné je i to, že se snažíme, aby každý z nich měl k dispozici jeden dalekohled. Byť je to vzhledem k celkovém počtu lidí někdy velmi obtížné.

Velmi radikální změnou je i zvýšení počtu expedičníků. Zatímco v minulých rocích se pohyboval kolem šedesáti, letos to vyskočilo na 85! Z toho více než polovina jsou úplní nováčci!

To už je solidní číslo...

Ano je a vězte, že z toho nejsem dvakrát nadšen. Ne, vážně. Tak velký počet expedičníků je výsledkem ohromného zájmu -- a to jsme museli další odmítnout. Samozřejmě jsme strašně rádi, ale na druhou stranu přišla řada problémů... Zda nám například budou stačit záchody, zda vůbec účastníky kvalitně nasytíme a podobně.

Ilustrační foto...

Teď mne napadla jedna taková kacířská otázka. Proč se tento tábor pokaždé koná právě na hvězdárně v podkrkonošské Úpici? To nejsou k dispozici jiná, lepší místa?

To víte, že jsou. Dokonce jsme o tom už několikrát uvažovali. Vždyť v Úpici není ani výjimečně temná obloha, i sem už totiž dospělo světelné znečištění, ani zde není nijak často jasno. Spíše naopak. Po zkušenostech z minulých roků se totiž chystáme na průtrže mračen a v záloze máme celou řadu nejrůznějších "rozptýlení".

Přesto všechno se zatím nemíníme stěhovat. Důvodem je skvělé zázemí, dnes zprostředkované především paní ředitelkou Evou Markovou a Leonem Mišem. Bez ní by tohoto pracovníka, který má nejen zlaté ruce, ale i srdce, by to opravdu nešlo.

Za posledních deset roků se totiž Expedice zásadním způsobem změnila. Na sklonku osmdesátých let se zde scházelo nejvýše třicet lidí s nepříliš zajímavým programem, kteří bydleli v několika málo stanech a na přednášky se scházeli v hangáru. Netekla teplá voda, jídlo vozilo z městečka, k dispozici byly jenom suché záchody. Dnes zde stojí nová budova s velkým přednáškovým sálem, splachovacími záchody a sprchami. Moderní kuchyňka. Hangár sice postavíme i letos, dokonce hned dva, ale teď už jako ubytování pro vedoucí a starší expedičníky.

Napíšete nám z Expedice nějakou reportáž pro IAN?

Jak by ne. Dokonce bych řekl, že víc než jednu. Vždyť se téhle akce zúčastní téměř polovina redakce Instantních astronomických novin. Čtenáři se tak mohou určitě těšit na pravidelné zprávy, okořeněné řadou zajímavostí.Na co se letos nejvíc těšíte? Co byste expedici přál vy osobně?

Upřímně řečeno především jasnou oblohu. Protože teprve pak dostane expedice šanci splnit svůj cíl. No a taky dobré expedičníky, kteří nebudou dělat příliš veliké vylomeniny.

I já vám přeji pěkné počasí. Děkuji za rozhovor.
Ptal se Jiří Dušek.

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Co nám naložily hvězdy
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 18
Ilustrační foto...
Astronauti opravili sluneční panel
Ilustrační foto...
V ohnisku: Sluneční skvrny
Ilustrační foto...
Expedice Úpice 2001 - díl jedna
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691