Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Planety zvou na ranní kávu: repete

Nepřálo vám v polovině července počasí? Takže jste skutečně ony pohledné setkání planet, Aldebaranu a Měsíce neviděli? Nevadí! V první polovině srpna nás čeká malé opáčko.

Ilustrační foto...Pohled do astronomických ročenek hovoří jednoznačně: Poté, co se Mars ukryl do prachového hávu, a kometa Linear C/2001 A2 zeslábla, do centra pozornosti každého pravověrného pozorovatele doputovaly dvě jasné planety: Venuše s Jupiterem. Skutečně, pohybují se nedaleko sebe, v pondělí šestého srpna se dokonce minou v minimální vzdálenosti jednoho stupně!

Pokud bude pěkné počasí, raději si přivstaňte -- jak dokumentuje přiložený snímek Marka Kolasy, bude to stát za to. Takhle totiž obě nápadná tělesa zářila 24. února 1999 večer. Nejen u nás na hvězdárně se tenkrát telefony vyžhavily na maximální možnou míru: Cože je prý to za ufo? Už jsou tady? ... Více či méně kuriózních otázek bylo nepočítaně.

Po tomhle průchodu se Venuše vydá směrem ke Slunci, viditelnost Jupiteru se naopak bude zlepšovat. Největší planetu Sluneční soustavy najdete v srpnu nedalo poměrně jasné hvězdičky mí Geminorum, Jitřenka naopak přestoupí do Raka. Avšak kdeže jsou její zářivé dny minulých měsíců... S hvězdnou velikostí -4 magnitudy je jenom dvakrát jasnější než Jupiter. Pokud se ale na obě tělesa podíváte dalekohledem, bude Jupiter pro změnu dvakrát úhlově větší.

K těmto nápadným tělesům se navíc uprostřed srpna přidá Měsíc: V sobotu čtvrtého projde úplňkem, v neděli dvanáctého poslední čtvrtí a v úterý čtrnáctého srpna vytvoří spolu se Saturnem a Aldebaranem docela milý trojúhelník. Škoda jen, že se jenom málokdo z nás nebude v té době nacházet v jižní Africe. Při pohledu z této části naší planety totiž Měsíc Aldebaran dokonce zakryje. Důležitý je i fakt, že po několika letech zase nebude svit našeho nebeského souseda -- jak ho familiérně nazývá řada pozorovatelů -- vadit při maximu roje Perseid.

O den později, tedy ve středu 15. srpna navštíví Měsíc Jupiter a o den později projde jeho tenký srpek kolem Venuše. V neděli 19. srpna ho pak čeká znovuzrození.

Co dodat? Neváhejte ani minutu, navařte si do termosky spoustu dobré kávy nebo čaje a jděte se na tohle nebeské představení podívat!

Jiří Dušek

| Zdroj: Sky and Telescope a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Evropská noc vědců 2006
Ilustrační foto...
Zajímavé měření pro školy?
Ilustrační foto...
Kráteru na dohled
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 10
Ilustrační foto...
Čtyři jednou ranou!
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691