Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Galileo se připravuje na další rendez-vous

Sonda Galileo se dostává do další etapy své velké pouti: 4. srpna proletí ve vzdálenosti asi 360 kilometrů od měsíce Ió.

Ilustrační foto...Zatímco vědecký tým se připravuje na setkání s nesmírně zajímavým měsícem Ió, na palubě sondy Galileo dochází podle pokynů z centra řízení letu k posledním úkonům před setkáním: Ve čtvrtek, 2. srpna, proběhne test záznamového zařízení a v pátek by mělo dojít k ukončení přehrávání pokynů pro konečné manévry, které dovedou sondu na vhodnou dráhu. Korekční motorky, které navedou sondu ve správný čas na správné místo, budou v provozu přes šest hodin.

Sondu Galileo lze přirovnat k velkému setrvačníku, který se kolem své osy otočí pouze třikrát za minutu. Ke vhodnému "pošťouchnutí" sondy, jejíž váha je srovnatelná s hmotnosti běžného automobilu (1300 kilogramů), přitom stačí série impulsů o síle zhruba deseti Newtonů, které budou působit méně než jednu sekundu na každou otáčku. Sonda je vybavena celkem dvanácti korekčními motorky, které ji mohou navádět buď dopředu, dozadu nebo do stran. Motorky se však využívají nejen ke změně směru letu, ale rovněž k přesměrování antény.

Typický manévr změní rychlost sondy jen o několik desetin metrů za sekundu. Galileo přitom tentokrát proletí kolem měsíce Ió rychlostí 7,7 kilometrů za sekundu. Je vidět, že o směru letu mohou rozhodnout i poměrně jemné "štouchance". Po ukončení těchto manévrů se již připraví zařízení na palubě sondy k nahrávání nových dat během průletu. Data však budou na Zemi přehrávána po dobu několika týdnů až měsíců.

Měsíc Ió byl v centru pozornosti již minulou zimu, kdy ho dokonce sledovala i sonda Cassini. Tehdy byl nad povrchem neklidného měsíce zjištěn sopečný oblak úctyhodných rozměrů s jasně červeným prstencem čerstvého materiálu. Kombinací snímků pořízených sondou Galileo a Cassini byla odhadnuta výška tohoto chocholu na asi čtyři stovky kilometrů. Takových rozměrů dosahuje pouze chochol nad největším vulkánem Pele. Čerstvý sopečný oblak ale pochází z vulkanického útvaru zvaného Tvashtar Catena, který najdeme poblíž severního pólu Ió. <"Vědci byli tímto objevem řádně překvapeni, neboť doposud byly erupce podobných rozměrů identifikovány pouze v rovníkových oblastech, nikoliv v polárních, jako je tomu v případě Tvashtar Catena," tvrdí planetární odborník Dr. Alfred McEwen z Univerzity v Arizoně.

Ilustrační foto...

"Pokud by obří sopečný chochol přetrval až do srpnového rendez-vous sondy s Ió, mohlo by dokonce s jistou dávkou rizika dojít při průletu k analýze jeho složení, tvrdí Dr. Torrence Johnson z Jet Propulsion Laboratory v Pasadeně.

Ilustrační foto...

Zatím poslední "zastávkou" Galilea byl měsíc Callisto, kolem kterého sonda proletěla letos v květnu ve vzdálenosti 128 kilometrů. K polárním oblastem měsíce Ió se sonda vrátí letos v říjnu. V lednu příštího roku pak pro změnu proletí kolem jeho rovníkových oblastí. O dva měsíce později je v plánu průlet kolem měsíce Amalthea. Finální manévr velké cesty Galilea je naplánován na srpen 2003, kdy bude sonda navedena do atmosféry Jupiteru.

Pavel Gabzdyl

| Zdroj: Podle Space.com a dalších IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Den otevřených dveří
Ilustrační foto...
Prečo Sovieti prehrali „bitku“ o Mesiac? II.
Ilustrační foto...
Jeden malý rekord
Ilustrační foto...
Tři nové exoplanety WASP
Ilustrační foto...
Vědci vytvořili mapu temné hmoty
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691