Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Tucet vykutálených měsíčků

Dvanáct nových měsíců objevených v loňském roce u planety Saturn vypadá jako pěkně povedená partička: Většina z nich totiž obíhá kolem Saturnu v jakýchsi shlucích. Co z toho vyplývá?

Ilustrační foto...Je tomu zhruba půl roku, co jsem se pokusil v článku Revize měsíčních rodinek sečíst dosud objevené satelity planet. Krátce po sepsání "revize", koncem listopadu 2000, se však zásluhou týmu havajských astronomů ve složení S. Sheppard, D. Jewitt, Y. Fernandez a G. Magnier, rozrostla Jupiterova rodinka o nových jedenáct měsíců. Jupiter se tak stal opravdovým králem, který co do počtu známých satelitů předstihl i Saturn.

Ani to však už dnes není pravda. Tým vědců ve složení Brett Gladman, J. Kavelaars a Matthew Holman totiž v červencovém vydání časopisu Nature potvrdil objev dvanácti nových měsíců Saturnu! Skupina astronomů kolem B. Gladmana se mimochodem stává světově proslulou, na svém kontě má už totiž objev pěti měsíců Uranu z roku 1997 a 1999.

Tucet nově potvrzených Saturnových měsíců byl objeven při prohlídkách, které probíhaly v srpnu, září a listopadu minulého roku, za použití 2,2metrového dalekohledu ESO (European Southern Observatory) v Chile a tříapůlmetrového kanadsko-francouzsko-havajského dalekohledu na vrcholu Mauna Kea (Havajské ostrovy). Na upřesnění drah satelitů spolupracovala řada astronomů a také slušná armáda velkých dalekohledů, mezi kterými bychom našli i čtyřmetr z vrcholu Kitt Peak a pětimetr na Palomaru. Za pomocí několika středně velkých dalekohledů, s velkým CCD polem se snímaly velké části oblohy okolí Saturnu v místech, kde jeho přitažlivost převažuje nad sluneční. Počítače posléze přechroustávaly každou noc gigabajty dat.

Nově objevené měsíce s předběžným označením S 2001/1-12, jsou většinou velmi malé objekty s průměrem od pěti do čtyřiceti kilometrů a pohybují se ve vzdálenosti od 15 do 23 milionů kilometrů od planety. Osmnáct dosud známých satelitů Saturnu, s výjimkou jednoho (Phoebe s průměrem 220 km, objevený roku 1898 W. H Pickeringem) se pohybuje "prográdně", tzn. ve smyslu rotace mateřské planety. Dvanáct nových měsíců má ale velmi skloněné a nepravidelné trajektorie s retrográdním pohybem (v opačném směru než rotace planety).

Ilustrační foto...

Co je však ještě zajímavější, jejich dráhy vytvářejí tři, možná čtyři, odlišné shluky a zmíněný Phoebe je největším zástupcem jednoho z nich. "Předpokládáme, že jde o pozůstatek tří až čtyř řádných měsíců, které kdysi dávno obíhaly kolem Saturnu," tvrdí Carl W. Hergenrother z Měsíční a planetární laboratoře Univerzity v Arizoně a pokračuje: "Je však těžké říci, zda-li roztržení nastalo během samotného zachycení v dobách formování planety před 4,6 miliardami roků, nebo zda-li se jednalo o měsíce, které nerušeně obíhaly kolem Saturnu a byly rozbity až při pozdějších srážkách s vetřelými kometami nebo planetkami."

Ilustrační foto...Jak naznačují analýzy je velmi pravděpodobné, že každý shluk je pozůstatkem jedné kolize, ke které došlo až po zformování planety. "Saturn musel mít během zrodu své mateřské měsíce, jako objekty, které unikly z protoplanetárního disku," tvrdí Hergenrother. Objekty, které byly zachyceny a posléze obíhaly kolem Saturnu však mohou mít retrográdní i prográdní dráhu, podle jejich původního směru a zpomalení uvnitř protoplanetárního plynového oblaku.

Během posledních let bylo kolem velkých planet objeveno mnoho malých měsíců (pět u Uranu a dvanáct u Jupiteru) na nepravidelných drahách. Gladman dokonce předpovídá, že u Jupiteru čekají na objev ještě nejméně tři tucty takových neposlušných satelitů. "Právě tato malá tělesa nám však mohou pomoci k celkově lepšímu pochopení Sluneční soustavy, včetně toho, se vyvíjely velké planety," tvrdí Murray. "Je to jako pátrání v rodokmenu: Pokud se zaměříte jen na ty nejvýznamnější postavy, bude váš výsledný pohled velmi zkreslený."

Pavel Gabzdyl

| Zdroj: Z tuctu různých zdrojů. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Prof. R. Kreutz - Hvězdářství II
Ilustrační foto...
Světlo pro černé díry
Ilustrační foto...
Přednáška Dr. Stephena Hawkinga
Ilustrační foto...
Noční obloha nejen pro hvězdáře I.
Ilustrační foto...
Titan - díl druhý (Co nám řekly Voyagery)
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691