Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Noční obloha nejen pro hvězdáře III.

aneb focení noční oblohy amatérskou technikou. Focení hvězdné oblohy dlouhou expozicí pomocí pointované kamery.

Ilustrační foto...V prvním díle tohoto seriálu jsem napsal tuto větu: "Vždy jsem obdivoval barevné fotografie v knihách a časopisech a toužil po tom nějakou takovou někdy udělat. Fotky z knih ovšem vyžadují drahou optiku, pohon ... no prostě nic pro amatéra." Tak za tím bych si stál i nyní, ale stejně mi to nedalo a pokusil jsem se udělat fotku alespoň trochu podobnou. Prostě takovou aby hvězdy nebyly čárky, ale body a aby na fotce bylo i něco více než hvězdy.

Začal jsem zjišťovat jak na to a stále jsem narážel na problém v podobě dlouhé expozice pohybující se řádově v minutách a na rotaci zemskou, kterou, jak jsem zjistil nelze zastavit a lze to opravdu řešit jen a jen pohybem kamery proti tomuto zemskému otáčení. Veškeré přístroje a montáže, které jsem viděl v obchodech či na hvězdárnách byly neúnosně drahé. Až jednoho dne jsem náhodou narazil na internetu na tuto stránku a nestačil jsem se divit co je možné dokázat pomocí několika "fošen", "pantů" a "šroubů". Když jsem uviděl uveřejněné fotky, tak jsem neváhal a okamžitě o víkendu zalezl do dílny a začal jsem kutit. Angličtina není mojí silnou stránkou a šikovnosti jsem taky moc nepobral, ale věřte, že podle vytištěného návodu a schémátek se mi podařilo onu pohyblivou plošinu udělat. Celou tuto konstrukci jsem upevnil na stabilní, dřevěný geodetický stativ a pro upevnění fotoaparátu jsem použil starou hlavu ze stativu a už se těšil na první jasnou noc.

Ilustrační foto...

Hned při první příležitosti jsem vše naložil do auta a vyrazil za město, nehledě na mrazivou únorovou noc. Na svém oblíbeném místě jsem vše sestavil a plošinu co nejpřesněji nasměroval na Polárku. Namontoval jsem Prakticu, ve které jsem měl tentokráte film o citlivosti 800 ASA a jen tak na zkoušku jsem ji namířil na Orion a bez exponování jsem začal otáčet šroubem, který zajišťuje pohyb deska s fotoaparátem. Po pěti minutách byl Orion na svém místě v hledáčku a tak jsem přistoupil k prvním pokusům. Na foťáku jsem nastavil program "B", našrouboval drátěnou spoušť, clonu otevřel na plno (f 1,8), zmáčknul jsem drátěnou spoušť, zaaretoval, opatrně jsem ji "zavěsil" a začal otáčet šroubem. Pěkně pomalu a co nejplynuleji, jednou otáčkou za minutu. Po pěti minutách jsem usoudil, že to bude stačit a odaretoval spoušť. Rychle jsem kouknul do hledáčku a Orion tam byl stále. Toho večera jsem udělal ještě dva pokusy a druhý den jsem letěl do minilabu a celý nervózní jsem čekal na výsledky -- doprovází tento příspěvek.

K fotografiím z knih, či plakátů to má hodně daleko, ale zase se mi to nezdá být úplně nejhorší. Jak je patné z obrázků hodně záleží na pravidelnosti a plynulosti otáčení "pohonem". Zatímco Orion je poměrně slušně upointován, tak kratší expozice u Plejád je lehce "ujetá" a hvězdy se již zobrazují jako krátké čárky a u posledního snímku je již vidět značná nepřesnost v pointaci. tady se již projevila nepřesnost v ustavení montáže a hlavně nepřesnost v pohonu a možná i třas, již skoro omrzlé ruky.

Ilustrační foto...

První pokusy mě neodradily, spíše nadchly a tak jsem za pár dní vyrazil do mrazivé noci opět, ale to už jsem šel za svým prvním "plánovaným" úlovkem. Kamarád, astronom mě upozornil na kometu C / 1999 T1 McNaught - Hartley, která se ve druhé polovině února vyskytovala v Herkulu a měla cca osm magnitud, takže by se měla dát najít i menším přístrojem, ale hlavně vyfotit.

Znamenalo to vstávat ve dvě ráno a vykopat se z vyhřátého bydla, ale co by člověk neudělal pro svého koníčka :-) A tak jsem 25. 2. 2001 vyrazil hned po půlnoci a snažil jsem se kometu najít pomocí triedru 10x50, ale to se mému netrénovanému oku nepodařilo. Takže jsem šel fotit a doufal jsem, že na citlivé emulzi něco zůstane. Nejprve jsem udělal první snímek se 135 mm objektivem který jsem se snažil vycentrovat pod hvězdu pi Her, v jejíž blízkosti se měla kometa nacházet. To, že má Praktica tmavý hledáček jsem věděl, ale že je to tak špatné jsem netušil, ale nakonec se zaměření docela povedlo.

I přes zkušenosti s delší expozicí jsem to risknul a exponoval jsem celých 10 minut. Snažil jsem se točit pohonem po celou dobu rovnoměrně a doufal že to vyjde. Potom jsem ještě udělal jeden záběr se základní padesátkou na celého Herkula se zamýšlenou expozicí 5 minut, ale foťák po třech a půl minutách vypověděl službu, sklopil zrcátko a odmítal dále v mraze fungovat. Takže jsem vše sbalil a odešel domů s nadějí, že tam něco bude. A opravdu bylo.

Ilustrační foto...

Hvězdiček spousta :-) S pomocí programu Albiero jsem se snažil vše identifikovat a v dané lokalitě najít nějakou tu hvězdičku či skvrnku navíc, která tam prostě nepatřila. Identifikoval jsem spoustu hvězd až do desáté hvězdné velikosti, ale nějak jsem z toho nebyl moc moudrý a tak jsem vše poslal zkušenému pozorovateli Martinu Gembecovi, který mě vlastně do všeho navrtal a ten během několika málo okamžiků poslal zpět fotografii i s označenou kometou. Martine děkuji, ještě se mám hodně co učit :-)

Závěrem bych chtěl říci, že s touto montáží za pár babek jdou udělat, na amatérské poměry, velice slušné snímky, které zaujmou i lidi mimo obor a vám fotografům a astronomům amatérům určitě udělají radost. Pokud máte možnost někde kutit, tak určitě neváhejte a pusťte se do výroby a vyzkoušejte si udělat vlastní pěkné záběry noční oblohy. Už pomalu přemýšlím o pevnější konstrukci, která by unesla i malý dalekohled s fotoaparátem

Dneska vám na závěr ani nepopřeji dobré světlo ale spíše krásnou tmu a bezměsíčnou noc.

Článek uveřejněn s laskavým svolením autora. Fotografie v plném rozlišení najdete na adrese http://jakub.webz.cz/.

Jakub Kencl

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Kam za kosmonautikou v dubnu?
Ilustrační foto...
Jednou a dost?
Ilustrační foto...
STS-122: Atlantis – souhrnné informace
Ilustrační foto...
Již dva roky jsme plnoletí
Ilustrační foto...
Bum! Cák! Šplouch! Ach! Ouch!
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691