Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Je tady jasná kometa!

Na obloze nám září kometa LINEAR C/2001 A2. Kvality Hale-Bopp nebo Hyakutake sice nedosahuje, ale i tak si zaslouží vaší pozornost.

Ilustrační foto..."No já ji pozoroval na CCD už když měla asi 16 mag," prozradil nám na náš e-mailový dotaz Kamil Hornoch z Lelekovic. "Pak vizuálně při těch prvních zjasněních, pak byla pauza, kdy nebyla vidět, a teď ji pozoruji asi týden vizuálně. Je krásně jasná, kolem 4,5 mag, kondenzovaná, s komou přes 20' a slabším ohonem. Ráno je teď nejlepší ji pozorovat kolem druhé hodiny letního času. Jde rychle na vyšší deklinace a k západu, takže se podmínky její viditelnosti rychle zlepšují. Pomalu slábne, ale překvapení v podobě zjasnění není vyloučené."

Kometa LINEAR C/2001 A2 je nečekaným, vedlejším produktem kombajnu na nové, především blízkozemní planetky Lincoln Laboratory Near Earth Asteroid Research (zkr. LINEAR). Na CCD čipu robotizovaného dalekohledu v Novém Mexiku se objevila 3. ledna tohoto roku. (Jako 54. vlasatice, na kterou se podařilo v rámci tohoto programu narazit.)

Z počátku nijak jasná nebyla, navíc se plazila pro nás severozemce nepříjemně na jihu. V březnu ale došlo k zajímavé události: Jádro komety se rozpadlo nejméně na dva velké kusy a vlasatice jako celek svoji jasnost nečekaně zvětšila stokrát, o celých pět magnitud. Začala tak být zajímavá i pro obyčejné smrtelníky. Před touto událostí se totiž předpokládalo, že dosáhne nanejvýš deváté velikosti, nyní se ale ocitla na hranici viditelnosti bez dalekohledu.

Ilustrační foto...

Koncem května se Linear C/2001 A2 přiblížila ke Slunci, uvnitř dráhy Venuše. Nyní se sice opět vzdaluje, avšak 30. června prolétla jenom 37 milionů kilometrů daleko od Země (0,244 astronomické jednotky), navíc se dostala do oblastí, které jsou viditelné i z České republiky.

Vlasatice se momentálně pohybuje v západní části souhvězdí Ryb směrem k hlavě okřídleného Pegasa a s triedrem ji najdete určitě zcela bez problémů. V dalších dnech se však bude zeslabovat, navíc se proti ní postaví i rušivý měsíční svit. Na druhou stranu však není vyloučené, že bude rozpad kometárního jádra pokračovat. Pak by samozřejmě následovala další zjasnění.Ilustrační foto...

"Tak jsem dnes k ránu konečně spatřil kometu," poslal nám v úterý dopoledne Jakub Kencl zprávu o lovu na Linear C/2001 A2. "Byla to trochu honička. Ráno ve dvě jsem se probudil a bylo jasno. Ve 2:15 jsem byl na stanovišti a 90 procent oblohy bylo čistých. Hádejte na kterých 10 procentech byly mraky :-) Nicméně jsem rozbalil moji montáž na foťák a čekal. Ve 2:45 se utvořila pod Pegasem malá díra v mracích a kometu jsem okamžitě uviděl v triedru 10x50. Krásný obláček."

"Zaměřil jsem foťák a začal exponovat. Měl jsem v plánu expozici 5 minut, ale mraky se nezadržitelně stahovaly ke kometě. Zatímco jsem ručně poháněl montáž foťáku, táta sledoval triedrem viditelnost komety a po 2 minutách a 30 sekundách nahlásil mrak, který ji překryl. Mám pocit, že ty dvě a půl minuty nebude na dvoustovku stačit :-((( Ještě to prubnu dneska, ale to už nebude ono, jelikož bude nad obzorem Měsíc a po jeho západu se již rychle začíná rozednívat."

Jak jste dopadli vy? Napište nám o tom!

Jiří Dušek

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Temná energie neexistuje, tvrdí teoretici!
Ilustrační foto...
Potemnělý Měsíc
Ilustrační foto...
Červnové setkání na SKYMASTERu 2006
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Supernovy druhého tisíciletí
Ilustrační foto...
Astronomové sní o velkém kosmickém dalekohledu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691