Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Astronomické částky II

Používání sousloví astronomická čísla nebo astronomické částky má asi své logické odůvodnění, přestože zvláště druhý ustálený výraz mohou především tuzemští astronomové s jistotou považovat za sousloví s dávno posunutým respektive přeneseným významem. Během svého života se s takto označitelnou finanční částkou patrně osobně neseznámí.

Ilustrační foto...Co takhle celou věc trošku "převrátit na ruby" a podívat se po astronomických motivech použitých na platných bankovkách a mincích různých zemí. Možná budete překvapeni, ale bude toho na "volný seriál". Začněme u našich bankovek. Ryze astronomický motiv má snad jen emise mincí s nominální hodnotou 20 Kč vydaná v letošním roce (viz IAN 279). S potřebnou mírou "rozšiřující tolerance" však mezi takové motivy můžeme zařadit i J.A. Komenského na bankovce s nominální hodnotou 200 Kč. Máte pravdu, polyhistor jeho formátu se (stejně jako Cimrman) dá zařadit mezi slavné a moudré muže mnoha oborů. Astronomickou část jeho díla velice zevrubně probádal pan Rostislav Rajchl z hvězdárny v Uherském Brodě. Své poznatky shrnul v práci "Astronomie v díle Jana Amose Komenského" vydanou v roce 1994.

"... Starověká představa kosmu se objevuje v raných dílech Jana Amose Komenského. V Divadle veškerenstva věcí, na kterém pracoval v letech 1616 -- 1618, je plně zastáncem aristotelovsko-ptolemaiovské kosmologie. Vesmír se skládá ze tří částí. 'Přední a nejnižší světa strana jest tato, v níž my bydlíme u země. Druhá a prostřední jest obloha nebeská nad námi roztažená, hvězdami a planetami okrášlená. Třetí a nejvyšší strana nad námi nespatřitelná jest nad námi roztažená, hvězdami a planetami okrášlená. Třetí nejvyšší strana nad námi nespatřitelná jest nad oblohou, místo slávou a jasností naplněné a nazývá se nebesa nebes. Tři tedy díly jsou nejpřednější světa: země, obloha, nebe'. V duchu aristotelovské fyziky popisuje podměsíční svět, kde '...všechno jest nestálé, porušitelné a proměnlivé...', naopak obloha ... žádným naprosto proměnám a porušitelnostem poddána není. Nic tam nehyne ani nenastává, neurostá, ani nepřirostá, ani se nemění; než jakž na počátku co Stvořitel postavil, tak stojí a státi všechno bude až do skonání.' Píše o nadměsíčním kosmu. V tomto díle je Komenský ještě zastáncem pevných sfér. Nazývá je oblohami, '...z nichž vždy jedna větší jest než druhá a vyšší nižší v sobě obsahuje: podobně jako ve vejci skořápka obchází mázdru, mázdra bílek, bílek žloutek'. Toto přirovnání používá i v jiných dílech ..."

Ilustrační foto...

Pokud se vydáme za astronomickými motivy na platných bankovkách do zahraničí, jistě nás nepřekvapí motiv M. R. Štefánika na slovenské bankovce s hodnotou 5000 slovenských korun.

Štefánikovo astronomické dílo je velmi podrobně zmapováno v knize "M. R. Štefánik slovenský astronóm", kterou napsal RNDr. Vojtech Rušin, DrSc. již před deseti roky. "... Pozoroval Slunce a jeho atmosféru -- korónu, planety sluneční soustavy, komety a hvězdy, planetární mlhoviny. Výsledky svých pozorování publikoval ve vědeckých časopisech. Založil síť meteorologických stanic ve francouzské Oceánii, pětkrát kvůli pozorováním vystoupil na nejvyšší evropský vrchol Mont Blanc, cestoval na různá místa zemského povrchu s cílem pozorovat úplná zatmění Slunce nebo Halleyovu kometu. Prosadil založení sítě pravidelné meteorologické služby ve francouzském letectvu, prosazoval výstavbu nové observatoře na jižní polokouli, kterou v provizorní podobě také sám postavil ..."

V roce 2000 vyšla v nakladatelství Votobia kniha "Milan Rastislav Štefánik" autora Miloslava Johna, která pojednává o celém životě a díle tohoto předčasně zesnulého politika, astronoma, vynálezce a vojáka.

Tomáš Gráf

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Miniaturní planetární systémy
Ilustrační foto...
Výkladový astronomický slovník
Ilustrační foto...
Dojmy z Manchesteru očima Jany Tiché
Ilustrační foto...
STS-117: Atlantis – rekapitulace
Ilustrační foto...
STS-115: Atlantis – průběh letu (10.-12.zář
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691