Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Sloan Survey: první meta

Pravděpodobně nejambicióznější prohlídka na světě -- Sloan Digital Sky Survey -- v minulých dnech publikovala přehled úspěchů z prvního roku provozu.

Ilustrační foto...Na první pohled se to nezdá nijak impozantní, vždyť jde jenom o pět procent oblohy, kterou hodlá tento projekt osahat. Přesto všechno si autoři mohou už nyní mnout ruce: zaznamenali celou řadu "tref do černého" -- počínaje hnědými trpaslíky, přes temnou hmotu, až ke kvasarům.

Detailní portrét čtvrtiny hvězdné oblohy do 23. velikosti a hned v pěti barvách. Půl miliardy galaxií a ještě větší počet hvězd. Miliony spekter. Patnáct terabajtů informací. Během pozorování nekončící proud pěti megabajtů za sekundu! Tato čísla charakterizují Sloan Digital Sky Survey.

Na první pohled se zdá, že je nebe poseto desítkami či dokonce stovkami tisíc hvězd. Ve skutečnosti jich je mnohem méně. Vždyť i na úplně nejtmavší obloze pouhýma očima stěží napočítáte více než sedm tisíc hvězd. Ostatně první katalogy, které vznikly na přelomu našeho letopočtu, obsahovaly jen tisícovku položek.

Nejstarší, alespoň zprostředkovaně dochovaný soupis od Klaudia Ptolemaia obsahuje 1022 stálic. (Jak je ovšem známo, "vypůjčil" si ho od svého předchůdce Hipparcha z Níkaie.) Tento katalog se až do vynálezu dalekohledu stal fundamentálním dílem pro hvězdáře po celém světě.

S rozvojem přístrojové techniky začal prudce růst i rozsah jednotlivých katalogů: Na začátku osmnáctého století zmapoval Angličan John Flamsteed prakticky všechny hvězdy viditelné bez dalekohledu (téměř tři tisíce položek). O sto let později jsme měli přehled o všech stálicích viditelných například loveckým triedrem (320 tisíc hvězd). Po druhé světové válce byl na hoře Mt. Palomar pořízen fotografický atlas National Geographic Society -- Palomar Sky Survey, známá Palomarská přehlídka oblohy. Jedná se o necelou tisícovku dvojic skleněných desek (citlivých vždy na modrou a červenou oblast viditelného záření), které obsahují všechny objekty pozorovatelné z observatoře do 21. velikosti (milionkrát slabší než nejslabší hvězdy viditelné bez dalekohledu). Dnes je hned v několika verzích k dispozici v digitální podobě i na Internetu.

Ilustrační foto...V souvislosti s přípravou Hubblova kosmického dalekohledu se během osmdesátých let objevila nutnost mít k dispozici počítačový katalog s objekty alespoň do 15. magnitudy. Vznikl tak Guide Star Catalogue, který obsahuje téměř devatenáct milionů položek, z nichž je tři a půl milionu klasifikováno jako "ne-hvězdy" (tj. různé mlhavé skvrnky), a zbývajících patnáct milionů jako hvězdy.

To všechno by měla během několika následujících let překonat nová prohlídka Sloan Digital Sky Survey. Jejím úkolem je zmapovat čtvrtinu hvězdné oblohy, určit polohu a jasnosti více než stovky milionů objektů a vzdálenosti milionu galaxií a 100 tisíc kvasarů.

K tomuto technologicky nesmírně obtížnému úkolu byl postaven zvláštní zrcadlový dalekohled o průměru objektivu dva a půl metru na Apache Point Observatory v Sacramento Mountains v Novém Mexiku. Speciální optický systém zajišťuje zorné pole o průměr tři stupně, tedy stejně velké jako poskytují menší amatérské přístroje. Na rozdíl od nich je ale více než milionkrát citlivější.

K ohromnému úkolu má ve výbavě hned dva unikátní doplňky: Speciální kameru složenou z třiceti CCD čipů, uspořádaných do pěti řádků, z nichž každý má před sebou jiný barevný filtr. Jejich úhlové rozlišení činí pouze 0,4 úhlové vteřiny (korunovou minci rozliší na vzdálenost více než deset kilometrů!). Během exponování se dalekohled nehýbe za hvězdami -- obrazy hvězd tedy pomalu lezou po jednotlivých čipech a speciální programové vybavení zajišťuje, aby se "nerozmazaly". Výsledkem je nepřetržitá tapiserie nebe v pěti různých barvách: ultrafialové, zelené, červené a ve dvou infračervených pásmech, která se v proudu pěti megabajtů za sekundu zapisuje na dvojici speciálních magnetických pásků.

Ilustrační foto...

Kromě toho, že tyto snímky přinášejí informaci o přesné poloze a jasnosti několika stovek milionů objektů, slouží též k výběru cílů pro druhé zařízení observatoře.

Do ohniska dalekohledu se totiž umísťuje speciální hliníková deska, ve které může být vyvrtáno až 640 dírek, jejichž polohy přesně souhlasí s polohami vybraných galaxií, kvasarů či hvězd na předem vytipovaném kousku oblohy. Z každé dírky vede skleněné vlákno do spektrografu, takže astronomové najednou získají až 640 spekter v rozsahu od modré po blízkou infračervenou oblast. Během kvalitní noci pozorovatelé mohou pořídit šest až devět takových desek, takže během několika týdnů získají více spekter než všechny předcházející programy dohromady.

Nuže, zde jsou první úlovky Sloan Digital Sky Survey:

  • Astronomové narazili na dva dosud nejvzdálenější kvasary s kosmologickým posuvem 6,0 a 6,2. Dnes zachycené fotony je tedy opustily v době, kdy byl vesmír sedmkrát mladší než dnes, zhruba 800 milionů po Velkém třesku. Objev takto extrémních objektů přitom není pro tuhle přehlídku nijak výjimečný: Tým objevil 26 ze třicet momentálně známých nejvzdálenějších kvasarů a více než polovinu všech kvasarů s kosmologickým posuvem větším než 4.
  • Paradoxně, jeden z nejpozoruhodnějších objevů Sloan Digital Sky Survey, není vidět. Zakládá se na četnosti deformace obrazů hodně vzdálených kvasarů. Pokud by se v kosmickém prostoru nacházelo hodně látky, pak by se před většinu těchto objektů dříve nebo později postavilo jiné hmotné těleso (především galaxie), které by poznamenalo vzhled kvasaru. Množství takových gravitačních čoček pak docela slušně charakterizuje rozložení látky ve vesmíru. Robotizovaná přehlídka však ukázala, že zdvojených obrazů kvasarů je jako šafránu. Gordon Richards tuhle nesrovnalost vysvětluje nedostatečným rozlišením: zatímco dva obrazy téhož kvasaru jsou od sebe typicky 0,6 až 0,8 úhlové vteřiny daleko, Sloan Digital Sky Survey dosahuje většinou rozlišní jen 1,5 vteřiny. Na druhou stranu ale rozsáhlá databáze obsahuje řadu protažených kvasarů, které budou podrobeny dalšímu studiu.
  • Studium vzdálených galaxií a kvasarů umožňuje konkretizovat naše představy o ranných údobích světa kolem nás. Rozložení galaxií v prostoru podporuje současné modely vesmíru, ve kterém je větší zastoupení temné látky než zářivé. Stejně tak se daří odkrývat první souvislosti mezi podobou galaxií a prostředí, ve kterém vznikaly.
  • Téměř na zápraží zase Sloan Digital Sky Survey narazila na množství dosud neznámých planetek. Pětibarevná fotometrie umožnila studovat chemické složení těles z oblasti mezi Marsem a Jupiterem: Zatímco uvnitř tohoto pásu převládají kamenné planetky, vně to jsou uhlíkatá tělesa.
Je to tedy nad Slunce jasné. Systematická detailní prohlídka velké části oblohy bude mít zcela zásadní vliv na naše představy o podobě vesmíru. Hlavním cílem Sloan Digital Sky Survey je pořízení prostorové mapy rozložení galaxií do vzdálenosti asi tří miliard světelných let. Rozsáhlá prohlídka tak přinese spoustu informací -- a jak bývá zvykem i otazníků -- o vzniku a vývoji galaxií, o vztahu mezi viditelnou a temnou hmotou, o struktuře naší Galaxie i rozložení mezihvězdného prachu.

Celý katalog by měl být k dispozici také široké veřejnosti. Patnáct terabajtů informací, což je zatím odhadovaný objem finální databáze, může směle soupeřit s objemem dat uložených v Kongresové knihovně ve Washingtonu. Vždyť dosud publikovaných 500 stupňů čtverečních oblohy představuje 500 gigabajtů informací o 14 milionech objektů, spektra 50 tisíc galaxií a 5 tisíc kvasarů. Copak by si o tom pomyslel sám velký Hipparchos, který před dvěma tisíci roky sestavil první soupis osmi set stálic?

Jiří Dušek

| Zdroj: Sky and Telescope, Sloan Digital Sky Survey a další. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Záchrana noční oblohy
Ilustrační foto...
Instantní pamětník 10
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 38: Expediční speciál
Ilustrační foto...
Tekuté nitro rudé planety
Ilustrační foto...
What is IAYC?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691