Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Mezihvězdná recyklace v souhvězdí Labutě

O jednom velmi pohledném snímku z letní oblohy.

Míst, kde se poblíž rozsáhlých oblaků mezihvězdné látky rodí nové, horké a především velmi zářivé stálice, najdete v naší Galaxii velké množství. Většinou se vyskytují ve spirálních ramenech -- dokonce lze říci, že to jsou právě zářivé hvězdy, které krásu spirál vykreslují.

Spolu se zrodem však v těchto místech kráčí i zánik. Velmi hmotné hvězdy sice žijí intenzivně, ale krátce. Proto se nestačí příliš vzdálit od místa svého vzniku -- za pár milionů roků explodují coby prchavé supernovy. Rozpínající se obálky těchto mrtvých stálic se pak v podobě rázových vln šíří prostorem, hrnou před sebou mezihvězdný plyn a prach a stimulují tvorbu dalších hvězd.

Na jedno takové místo narazili hvězdáři z Canadian Galactic Plane Survey -- tedy vícekanálové prohlídky pásu podéle roviny naší Galaxie. Zmíněná oblast ůeží v souhvězdí Labutě, mezi Denebem a Severní Amerikou (NGC 7000), a v umělém počítačovém zabarvení, kde vyniknou drobné nuance, představuje skutečně pozoruhodný záběr.

Ilustrační foto...

Snímek vznikl prostřednictvím Syntézního teleskopu radioastronomické observatoře, která kombinuje signál z řady menších antén. Přídavkem jsou nově vyčištěné záznamy z Infračerveného astronomického satelitu (IRA) z roku 1983. Zatímco rádiové záření pochází od horké plazmy, v dalekém infračerveném oboru se zase ukazuje prach a zdroje energie, které jsou v něm zachumlány.

Na kompozici zabírající 10 celých deset stupňů je synchrotronní záření v nachovém, červeném nebo žlutém odstínu. Vzniká pohybem volných elektronů v magnetickém poli a je typické pro mladé plynné obálky supernov. Jedna taková vypadá jako kruhová skvrna vpravo nahoře.

Tento zbytek po velmi hmotné hvězdě se "jmenuje" G78.2+2.1 a i když leží šest tisíc světelných roků daleko, patří do stejného spirálního ramene jako naše Slunce. Na nebi zabírá asi jeden stupeň, takže má v průměru kolem 110 světelných roků, a rozpíná se rychlostí 900 kilometrů za sekundu. To prozrazuje, že ho má na svědomí supernova explodující před pěti tisíci roky.

Další struktury už souvisí s jinými jevy. Zelená vyznačuje oblasti ionizovaného plynu hvězdného větru, pravděpodobně formované staršími explozemi hmotných hvězd. Temně modrá pak reprezentuje nahřáté prachové částice, které v mnoha případech protkávají vlákna horkého plynu. Kompaktní, bílé mlhoviny představují zárodečná oblaka plynu a prachu, ve kterých jsou zachumlány horké hvězdy. Většina z nich dříve nebo později skončí jako supernova.

Většina těchto zvláštních objektů, celá tapiserie, samozřejmě není viditelná lidskýma očima. Jednak je zakryta neprůhledným prachem, jednak září v dlouhovlnném oboru elektromagnetického spektra. Přesto všechno je pro rádiové a infračervené astronomy nadmíru zajímavá: Umožňuje studovat koloběh mezihvězdné látky, recyklaci hvězd. A to je od ní hezké.

Jiří Dušek

| Zdroj: Canadian Galactic Plane Survey/Releve Canadien du Plan Galactique (CGPS/RCPG).  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pozorovatelna 51
Ilustrační foto...
O svícení 13
Ilustrační foto...
KSC se připravuje na program Constellation
Ilustrační foto...
Mexiko míří do vesmíru
Ilustrační foto...
Instantní galerie 31
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2021 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691