Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Reklama na Saturn

Denně kolem sebe vidíme spoustu graficky povedených lákadel, které se nás snaží zaujmout. Většina z nich však nemá s podobou reálného světa mnoho společného. O to víc člověka potěší obraz něčeho, co skutečně někde existuje a přesto je nádherné - tak nádherné, jako například Saturn na snímcích z Hubblova kosmického dalekohledu.

Velmi dobře si vzpomínám na chvíli, kdy jsem před mnoha lety poprvé ve svém dalekohledu spatřil planetu Saturn. I když byl obraz dost mizerný a malý dalekohled se kymácel na vratkém stojanu od not, byl to zážitek tak silný, že jsem o půl jedné ráno vzbudil celou rodinu. Vím, že to zní jako velmi ohraná písnička, ale planeta Saturn je skutečně překrásná. Stačí se podívat na sérii jeho snímků, kterou v rozmezí let 1996 až 2000 pořídil Hubblův kosmický dalekohled.

Ilustrační foto...

Co však lze z této barevné reklamy na Saturn vyčíst? Rovník obří planety je vůči jeho oběžné dráze kolem Slunce skloněn zhruba o 27 stupňů. I na vzdáleném Saturnu tedy dochází ke střídání ročních dob podobně jako na Zemi (23,5°) nebo na Marsu (25,2°). V průběhu jednoho „saturnského“ roku, který trvá 29 roků pozemských, k nám planeta střídavě natáčí svou severní či jižní polokouli a samozřejmě i své prstence. Právě tyto změny skvěle ilustruje série snímků z HST.

Nepočítáme-li silný estetický zážitek, který tato série snímků nabízí, jsou záběry i velmi cenným vědeckým materiálem pro studium chování komplikované spleti prstenců. "Zabarvení materiálu, který prstence tvoří, nám může pomoci odhalit jejich původ a složení", tvrdí dr. Jeff Cuzzi z Ames Research Center. Například mnohé z prstenců blíže k planetě jsou o něco červenější než ty vzdálenější. Svědčí to o větší koncentraci částic v "červenějších" oblastech prstenců, jen několik desítek metrů širokých. Zmíněné zabarvení s odstínem lososů pravděpodobně svědčí i o přítomnosti organického materiálu smíšeného s vodním ledem.

Hubblův kosmický dalekohled má na kontě přes sto snímků Saturnu, které planetu zobrazují v osmi různých vlnových délkách. Pokrývají tak značnou část barev, které jsou přístupné lidskému zraku (fialovou, modrou, zelenou a červenou), ale také těch, jenž jsou našemu zraku nedostupné (ultrafialové a infračervené). Jejich složením byl dosažen věrný portrét Saturnu.

Ilustrační foto...

Zajímavý je však i pohled na oblačnou přikrývku tohoto plynného obra s průměrem zhruba 120 000 kilometrů. Na jeho disku, který je díky své rychlé rotaci (deset a půl hodiny) mírně zploštělý, rozeznáme různě zbarvené pásy oblačnosti. Právě rychlá rotace způsobuje v jeho atmosféře velmi silné proudění, které dosahuje rychlosti až 400 km/h. Odlišné zabarvení oblačných pásů má na svědomí především rozdílná výška útvarů, které v jeho atmosféře pozorujeme.

Pavel Gabzdyl

| Zdroj: The Hubble Heritage Project  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Máte ještě týden času!
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Kosmické počasí
Ilustrační foto...
Rozpaky místo nadšení
Ilustrační foto...
Obloha padá na Měsíc
Ilustrační foto...
O původu vodního ledu na jižním pólu Marsu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691