Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Sírová pizza

Ió, ten podivuhodný svět v náruči největší planety sluneční soustavy. Jeho pleť zdobí desítky neklidných vulkánů, stovky strmých pohoří i náhorních plošin, propadlé kaldery spících sopek a nesčetné množství barevných skvrn. Odkud se berou? Co na povrchu Jupiterova měsíce vykresluje tento zvláštní make-up?

Ilustrační foto...Ió vypadá na první pohled jako paleta zkušeného malíře: tu je rozmáznuta zelená, támhle bílá i černá a na okraji se skví nápadně červená. A nebo, při troše fantazie, dobře propečenou a bohatě zdobenou italskou pizzu: zelené olivy, plátky salámu a dobrý sýr -- to jsou hlavní ingredience. Ale konec načechraných představ. Podívejme se spolu s odborníky do zdejší kuchyně a odhalme konečně, odkud se tyto přísady skutečně berou.

Při vyšetřování nám naštěstí hodně pomohla sonda Galileo, která zdejší prostředí studuje už několik let. Její záběry pořízené při než dvou desítkách setkání nám přinesly alespoň hrubé představy o jednotlivých pachatelích.

"Když jsme na povrchové útvary konečně podívali z blízka... zjistili jsme, že se zelené zabarvení omezuje na výtoky lávy a kaldery ve vulkanických centrech, které zřejmě pokrývají usazeniny síry," popsal první přísadu Paul Geissler z University od Arizona. "Podle našich nejlepších představ obsahuje zelený materiál sloučeniny síry, které láva buď přímo obsahuje, nebo později vylučuje. Nemůžeme však zatím vyloučit ani jiné možnosti, jako třeba zelené silikáty." Bílé oblasti má zcela jistě na svědomí pevný oxid siřičitý. Infračervené záběry dokonce stopy této sloučeniny odhalily v místech, které se ve viditelném světle bílé nejeví -- ovšem jenom proto, že je zde vrstva této látky velmi tenká.

Černá souvisí s usazeninami vulkanického prachu. Má tedy jiné složení než výlevy lávy, podle infračervených detektorů se nejspíš jedná o horniny. "Nejde o fontány černé síry, spíše o mimozemské verze našeho Pinatuba či sopky St. Helens, které vyvrhují kamenný prach do výše až sto kilometrů nad povrch," uvedl dr. Geissler na adresu těchto kuriózních skvrnek. Zdejší kaldery, tedy rozsáhlé prolákliny, vznikly pohybem magmatu a ty největší mají průměr až několik set kilometrů. (Pro srovnání: kaldera na vrcholu vulkánu Kilauea na Havaji má průměr o něco více než pět kilometrů.) Na celý povrch Ió neustále dopadá jemný prach, jehož vrstvička se v průběhu jediného roku zvětší o celý jeden centimetr! Navíc teplota některých oblastí dosahuje až 1300 stupňů Celsia, tedy více než u pozemských vulkánů.

Ilustrační foto...

"Láva se na povrchu Ió vylévá tak často, že tu a tam vyplní celou kalderu a dokonce doteče i hodně daleko od ní," dodala Jani Radebaugh. "Erupce sirných plynů pak mají na svědomí difúzní červené skvrny, která často vídáme v okolí proláklin." Láva obsahuje nezanedbatelné množství pyroxenu, který je bohatý na železo a hořčík.

Jak známo, neskutečnou aktivitu na povrchu vulkanického měsíce má na svědomí slapové působení obřího Jupiteru. Tuto starou domněnku potvrzují i rozsáhlá pohoří, jejichž vrcholy sahají až šestnáct kilometrů nad okolní povrch. Na rozdíl od Země nejsou ale zdejší hory seskupené do rozsáhlejších soustav (v souvislosti s podobou jednotlivých Ilustrační foto...kontinentálních desek), nýbrž je najdeme po celém globu. Kupodivu se ale nejedná o sopky: pokud u nich totiž pozorujeme nějakou aktivitu, pak většinou u úpatí. Věrohodnější se tudíž jeví hypotéza, že představují praskliny v kůře, u kterých došlo k vertikálnímu posuvu oddělených bloků. Typickým příkladem je pohoří Euboea o průměru zhruba dvě stě kilometrů a výšce deset kilometrů.

Jak tedy vypadá anatomie Ió? To už se dostáváme na dosti tenký led. Podle současných představ se pod pevnou kůrou o tloušťce sto kilometrů ukrývá vrstva částečně roztavených hornin, snad v podobě polotekuté, lepivé břečky, ve které se vznášejí rozsáhlá krystalická jádra. Tento magmatický oceán, jenž tu a tam pronikne až na povrch, pak obklopuje kovové jádro.

To všechno jsou ale jen naše zatím nedokonalé představy, které mohou být, ale nejspíš nebudou úplně správné. K jejich otestování jsou nezbytné další výpravy v příštím tisíciletí, včetně odolných sond, které přistanou na samotném povrchu neklidného Ió.

Jiří Dušek

| Zdroj: JPL, PSRD a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Diamantový prach 12
Ilustrační foto...
Překvapení: Neptunův tanec na čtyři...
Ilustrační foto...
Astronomický náklaďák
Ilustrační foto...
STS-122: On-line přenos startu
Ilustrační foto...
Pekelně krásná planeta
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691