Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Hvězdy a oblaka Antonína Bečváře

Minulý týden se na Štefánikově hvězdárně v Praze na Petříně konala přednáška Štěpána Kováře s názvem Antonín Bečvář – astronom, který miloval mraky. Stejný název měla i zajímavá publikace, která byla při této příležitosti představena.

Ilustrační foto...Jen stěží vám mohlo uniknout, že 10. června letošního roku uběhlo 100 let od narození opravdu významného českého astronoma Antonína Bečváře. Při té příležitosti se u nás i na Slovensku konala řada vzpomínkových akcí a oslav, které začaly již první červnový den odhalením pamětní desky na hvězdárně na Skalnatém Plese.

Mé kroky ale nevedly na Slovensko, ani do Brandýsa nad Labem, kde byla v neděli odhalena další pamětní deska (tentokrát na domě Antonína Bečváře), ale na přednášku Štěpána Kováře (čerstvého místopředsedy České astronomické společnosti), která se konala v sále Štefánikovy hvězdárny v Praze na Petříně.

Přednáška se odehrála v příjemné a komorní atmosféře, kterou občas narušily pouze výkřiky fotbalových fanoušků. Ti totiž na nedalekých strahovských kolejích sledovali přenos fotbalového zápasu ČR -- Severní Irsko. Právě zmíněný přenos mohl být dle organizátorů i jednou z příčin poměrně nižšího počtu návštěvníků. Možná ale právě pro tuto komorní atmosféru se Kovářovo vyprávění o životě a díle Antonína Bečváře velmi příjemně poslouchalo. Povídání to bylo opravdu zajímavé a chvílemi i veselé, neboť Bečvář nebyl pouze nadšeným astronomem, který v letech 1941 – 1943 inicioval výstavbu nové horské hvězdárny na Skalnatém Plese a autorem světově proslulých hvězdných atlasů Coeli (1948), Eclipticalis (1958), Borealis (1962) a Australis (1964), ale také docela zvláštním a možná až trochu podivínským člověkem.

Ostatně, koho by mohlo napadnout vytrhat podlahu na terase hotelu a postavit zde kopuli hvězdárny, nebo stěhovat klavír na horskou observatoř? Z osobních deníků Bečváře se můžeme dovědět, že si vedl pečlivé zápisky o všem možném i nemožném. Nechyběly ani záznamy o tom, kolikrát navštívil dané město a kolik v něm strávil hodin. Bečvář by se prý jen stěží někam vydal, aniž by u sebe neměl svůj krokoměr, který poskytoval údaje vhodné do jeho statistik.

Ilustrační foto...

Antonín Bečvář byl ale především velmi citlivým člověkem, který rozhodně neskrýval svou lásku k přírodě. Je to znát i z jeho četných článků v časopisech Říše hvězd nebo Naší přírodou. Byla to vyprávění tak poutavá a zajímavá, že i dnes se člověk v mnoha knihovnách setká s nemilou skutečností, že Bečvářovy články v těchto časopisech chybí -- v dobách, kdy ještě nebylo možné pořizovat xerokopie, si je vtrhávali neukáznění čtenáři.

Z přednášky jsem se dozvěděl i to, že se v Bečvářově pozůstalosti nacházejí filmové záznamy vývoje horské oblačnosti a také některá zajímavá nedokončená díla. Jedná se především o Atlas Galacticus a populárně vědeckou knihu Zrcadlo kosmu. Všechny tyto zajímavosti a mnoho dalších o životě Antonína Bečváře ostatně najdete v publikaci, která měla na této přednášce svou veřejnou premiéru.

Štěpán Ivan Kovář je znám už jako autor publikace „Místa astronomické vzdělanosti 1918-1945“. Pohled do minulosti nabízí i jeho druhá kniha, která svým formátem (235 x 325 mm) a kvalitou tisku možná bude mezi běžnou astronomickou literaturou trochu vynikat. I když jsem do zcela nové knihy nahlédl pouze na několik minut, mám dojem, že to bude pěkná vzpomínka na neobyčejnou osobnost naší astronomie. V prodeji by se měla objevit již velmi brzy a bude k dostání na mnohých hvězdárnách za zhruba 225,- Kč.

O další akci, která se připravuje v souvislosti se stým výročím narození Antonína Bečváře se dovíte zde.

Pavel Gabzdyl

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vesmírný týden 2005 / 1
Ilustrační foto...
Návod na použití vesmíru - První (ne)smělé
Ilustrační foto...
Instantní galerie 18
Ilustrační foto...
Titan - díl druhý (Co nám řekly Voyagery)
Ilustrační foto...
Historie dobývání Venuše II (1978 – 2005)
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691