Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jupiterův srpek na rozloučenou

Nedávno zveřejněné snímky Jupiteru a jeho družice Ió, které již začátkem tohoto roku pořídila sonda Cassini na své cestě k planetě Saturn, nabízejí skutečně neobvyklé pohledy. Stačí jen nahlédnout.

Sonda Cassini se k planetě Jupiter přiblížila na nejmenší vzdálenost již 30. prosince minulého roku. Využila tak gravitačního praku největší planety sluneční soustavy, která sondu urychlila na její pouti k Saturnu. Během průletu se podařilo získat několik stovek vynikajících záběrů Jupiterovy atmosféry a jeho největších satelitů, které potvrdily téměř stoprocentní funkčnost přístrojů na palubě sondy.

Ilustrační foto...Sedmnáct dní po nejtěsnějším průletu se ale sonda "ohlédla" zpět a nasnímala Jupiter v takové podobě, jakou ze Země nikdy nemůžeme spatřit. Na barevné mozaice snímků, pořízených ze vzdálenosti 11,4 milionů kilometrů, má totiž Jupiter podobu nádherného srpku (vzhledem k jeho velikosti by se slušelo říct spíše srpu). Nejmenší rozeznatelné detaily v jeho divoké atmosféře mají rozměry kolem 110 kilometrů. Nalevo od planety lze rozeznat i srpek měsíce Ió, který je z celé čtveřice jeho největších satelitů k planetě nejblíže.

Fascinující záběry pořídila sonda i během zatmění měsíce Ió. Série černobílých snímků, která zachycuje satelit během dvouhodinového zatmění stínem Jupitera z 1. ledna 2000, byla sice zveřejněna již 5. února, ale až koncem května k nim vědci přidali barvy. Obarvení do tmy ponořeného satelitu přitom umožnily snímky s mnohem nižším rozlišením.

Ilustrační foto...Podivuhodné záběry prozrazují existenci směšně řídké atmosféry kolem tohoto Jupiterova zvláštního satelitu. Jsou to jednak atomy kyslíku, které září na vlnových délkách od 595 do 695 nanometrů. Toto záření se jeví lidskému zraku jako červené. Emise ve vlnových délkách blízkého ultrafialového záření mezi 300 až 380 nanometry pro změnu odpovídá modrému nádechu oxidu siřičitého. Na přiloženém snímku lze vidět, že zatímco modrý světlený závoj vystupuje pouze blízko povrchu Ió, červený dosahuje mnohem větších výšek (až devíti set kilometrů). Molekuly oxidu siřičitého jsou totiž těžší než atomy kyslíku a tak zásluhou přitažlivosti satelitu setrvávají blíže jeho povrchu. Na animaci lze sledovat i neklidný tanec nejnápadnějších oblastí blízko rovníku, který “diriguje” magnetického pole Jupiteru.

Světlé oblasti na povrchu Ió způsobují jeho aktivní vulkány. Nejjasnější skvrna, která daleko přesahuje záření elektronů vybuzených v atmosféře Ió, přísluší vulkánu Pelé.

Pavel Gabzdyl

| Zdroj: Jet Propulsion Laboratory  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Střídání dne a „noci“ na Kraví hoře v Br
Ilustrační foto...
Pohleďte na místo stvoření!
Ilustrační foto...
Neklidné srdce červeného obra
Ilustrační foto...
Škola hrou na SPŠ v Karviné III.
Ilustrační foto...
SMART-1 blízko cíle
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691