Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Co by kdyby III.

Mnohé věci kolem sebe bereme už jako naprostou samozřejmost a jen stěží si můžeme představit, co by se změnilo, kdyby prostě nebyly. Jedno z takových zamyšlení přináší i následující seriál, ve kterém se zamyslíme nad situací Země bez Měsíce.

Ilustrační foto...V předchozích dvou dílech seriálu jsme se zamýšleli nad možnými důsledky absence Měsíce. Nyní si je zkusíme shrnout do několika následujících bodů. Nejedná se rozhodně o úplný seznam, na mnoho jiných příkladů určitě přijdete i vy sami.

  • Řada astronomů by jistě uvítala, kdyby z oblohy zmizel úplňkový Měsíc, který jim přesvětluje noční oblohu a zabraňuje v pozorování slabších objektů. Noční obloha by byla stále tmavá a nikdy by nerušil svit Měsíce.
  • Nedávné studie prokázaly, že Měsíc působí jako jakýsi stabilizátor sklonu rotační osy naší Země. Nebýt něj, mohla by se naše Země i v průběhu několika málo tisíc let rozkývat jako káča. To by mělo nedozírné následky na pozemské klima a samozřejmě i vývoj živých organismů.
  • Jak ostatně prozrazuje jeho povrch, Měsíc byl v době intenzivního bombardování zasažen nezanedbatelným množstvím srážek s kosmickými projektily. Nebýt jeho gravitačního vlivu, skončila by řada z nich na povrchu Země.
  • Kdybychom nestudovali měsíční povrch, rozvíjely by se naše znalosti o pádech meziplanetárních těles mnohem pomalejším tempem.
  • Ilustrační foto...Přišli bychom o nádherná nebeská představení -- zatmění Slunce a zatmění Měsíce, které rovněž podnítily rozvoj astronomie.
  • Díky tzv. slapovým silám, kterými na sebe vzájemně působí Země s Měsícem, vznikají přílivy a odlivy. Kdyby Měsíc neexistoval, byly by o dvě třetiny menší, neboť by je vyvolával pouze vliv Slunce a zanedbatelnou měrou i ostatní planety. Musím zdůraznit, že právě na velkých pobřežních plochách, které podléhají pravidelnému zaplavování, byl umožněn mnohem snazší přechod života z vody na souš. Ve skupině studentů z Bostonské univerzity, které byl vliv Měsíce na Zemi předložen jako domácí úkol, se objevil i názor, že oslabení přílivů a odlivů by mělo za následek i mnohem horší surfování -- to by nás, suchozemce asi nenapadlo.
  • Neil Armstrong, který jako první sestoupil na povrch Měsíce by určitě nepatřil mezi největší hrdiny dvacátého století. Nejspíš bychom ho ani neznali.
  • Nezmizeli by lunatici. Aktivitu náměsíčníků (lunatiků) neprobouzí světlo Měsíce, ale světelné zdroje obecně. Z postele je může vytáhnout i obyčejná lucerna. Jen by se tito lidé jmenovali jinak, třeba "lucerníci".
  • Vlci by vyli dál. Mezi lidmi totiž panuje rozšířený názor, že vlci a psi v noci vyjí na Měsíc. Ve skutečnosti vyjí i bez Měsíce, protože to napomáhá upevňovat jejich pospolitost.
  • Umělci by přišli o velkou část své inspirace.
  • Nečetli byste tento seriál.

Pavel Gabzdyl

| Zdroj: Podle velmi mnoha pramenů IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní galerie 25 – zatmění Měsíce
Ilustrační foto...
Malý ale důležitý – Yarkovského efekt
Ilustrační foto...
Ze soboty na neděli se mění čas
Ilustrační foto...
Mars v roce nula
Ilustrační foto...
Kdo hlídá NEO?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691