Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Noční obloha nejen pro hvězdáře II.

aneb focení noční oblohy amatérskou technikou. Záblesky družic Iridium.

Ilustrační foto...Na denní i noční obloze můžeme pozorovat spoustu přírodních úkazů. O některých jsme si povídali již minule, ale můžeme spatřit i stopy lidského technického pokroku. Každý z nás už určitě viděl letět na obloze družici. Malá tečka jedoucí stálou rychlostí po noční obloze a po čase mizící v zemském stínu či za obzorem. Nepleťte si je s letadlem. Na rozdíl od nich nevydávají žádné zvuky, neblikají pozičními světli a nezanechávají oxidační stopu od motorů. Letí si prostě lehce a tiše nočním královstvím.

A určitě jste všichni viděli nějaký ten meteorit, meteor či bolid, laicky řečeno padající hvězdu -- na rozdíl od družice letí rychle zjasňuje se a pak opět pohasne.

Proč vám to všechno povídám? Protože když tyto dva výjevy teoreticky sloučíme dohromady dostaneme úkaz zvaný záblesk družice Iridium. Představte si že koukáte ve správnou dobu na správné místo a najednou spatříte malou, sotva viditelnou tečku, která důstojně plave mezi hvězdami a pomalu ale jistě začíná zjasňovat a zjasňovat až do maxima a nakonec stejně majestátně, jak se objevila, tak i zmizí. Nádhera. Jsou skutečně výjimečným úkazem, který se navždy zapíše do paměti nás, co jsme je mohli pozorovat.

Iridium je soustava relativně malých komunikačních satelitů, které vytvářejí na svých lesklých plochách sluneční odrazy směrem k pozorovateli na povrchu Země. Každý už určitě dělal prasátka zrcátkem, takže všichni víme o čem hovořím. Normální viditelnost přeletujících satelitů na noční obloze není, vzhledem k jejich velikosti, moc ideální, takže je nelze pozorovat prostým okem. Občas shoda okolností způsobí, že právě od svého povrchu odrazí sluneční paprsky přímo k nám. V takovém případě vzroste viditelnost satelitu až na -8 mag, čímž se na chvíli stane po Měsíci nejjasnějším objektem na obloze. Pro srovnání: Iridium může být až 30krát jasnější než Venuše a jak známo, Venuše je schopna vrhat stín.

Záblesk může vzniknout prakticky na jakémkoliv místě na obloze a trvání takového záblesku může být několik sekund, ale také přes půl minuty. Některé silnější záblesky je možné pozorovat za bílého dne, což se mi také podařilo, ale bohužel se mi toto už nepodařilo zachytit na citlivou emulzi filmu.

Záblesk je prakticky odraz Slunce na povrchu některé z antén. Aby bylo možné záblesk pozorovat, musí být splněna podmínka, že se nacházíte právě tam, kam dopadají odražené sluneční paprsky. -- Oblast maximálního záblesku je pouze cca 10 km široká a za touto hranicí intenzita záblesku rychle klesá. Aby jste záblesk družice Iridium viděli, musíte vědět kde přesně poletí a také kdy. Pokud chcete záblesk zachytit na fotografický materiál, je dobré vědět ze kterého směru a kterým směrem poletí. Takový přesný jízdní řád až na týden dopředu můžete nalézt na adrese http://www.heavens-above.com/.

Po zadání přesných souřadnic pozorovacího místa, které naleznete v místní databázi si můžete nechat zobrazit jízdní řád a pro jednotlivá Iridia si i vytisknete přesné mapky hvězdné oblohy s dráhou družice, dle kterých se pak budete večer orientovat. Pokud nejste moudří z toho co na stránkách najdete tak si na závěr tohoto příspěvku přečtěte malého průvodce.

A jak teda fotit? Na rozdíl od předešlého focení poměrně statických objektů to dneska bude spíše sportovní fotografie, ale na rozdíl třeba od kopané alespoň víme kde se akce bude odehrávat. Ale nepodceňujte to, každé zaváhání se vymstí nepovedeným záběrem. A věřte, že vím o čem mluvím. Na pozorování si s sebou vezměte výpis předem spočítaných záblesků a mapku hvězdné oblohy se zakresleným průletem. Nezapomeňte opět na červenou baterku ať na plánek dobře vidíte.

Ilustrační foto...

Potom už se orientujte podle jasnějších hvězd. Tato metoda je nejpřesnější, ale náročnější na přípravu materiálů a i na vlastní zaměření. Pozici můžete určit i podle buzoly a výšky nad obzorem. Údaje o azimutu a výšce prolétajícího Iridia také získáte na stránkách "Heavens - Above". Toto je však dosti nejisté, jelikož určit výšku nad obzorem je poměrně obtížné. Nespoléhejte na to, že když zvednete hlavu nahoru, tak míříte 90 stupňů nad obzor. Je totiž obecně známo, že výšku odhadujeme obvykle níž než skutečně je.

Toto určení lokality průletu používám pouze pro denní průlety či pro průlety na večerní obloze, kdy je ještě poměrně světlo a není možné se orientovat podle hvězd. Takovéto chybné určení výšky záblesku na obloze je vidět na fotce Iridia č. 58, kde je záblesk umístěn v horní části fotky a není zachycen od úplného začátku. Na fotce je poměrně dost jasných hvězd, dle kterých by se dalo orientovat, ale v reálu vidět nebyly, jelikož bylo těsně po západu Slunce a obloha byla ještě poměrně světlá. Lepší je se orientovat právě dle hvězd. To časem zvládnete tak, že budete moci používat i delší objektiv a polohu zaměříte poměrně přesně.

Poslední věcí, která je podstatná, je přesný čas. Doporučuji digitální hodinky se zvukovou signalizací nebo s prosvětleným displejem, nejlépe řízeného rádiem, ale postačí i seřízení před akcí dle televizního času na teletextu, což používám a je to dostatečně přesné. Přesný čas hraje velkou roli, například chcete-li vyfotografovat celý záblesk Iridia, tedy i v tom okamžiku, kdy ho prostým okem ještě nevidíte.

Pro fotografování potřebujete opět fotoaparát s časem B, pevný stativ a drátěnou spoušť. Co se týká vhodného objektivu, je situace velice jednoduchá, čím širší objektiv, tím jistější zásah a jednodušší zamíření ale slabší výsledek. Čím delší objektiv, tím věší rozlišení a detaily, ale větší nároky na přesné zamíření.

Mě plně vyhovuje objektiv 135 mm, ale jdou udělat krásné záběry záblesků i se základní padesátkou a zase naopak i s 300m teleobjektivem. S tímto teleobjektivem je to už ale opravdu sportovní lov, jelikož jej nemůžete jenom namířit a čekat, ale v okamžiku objevení se Iridia jej teleobjektivem zaměřit, exponovat a přitom moc nehnout soustavou, která sice stojí na stativu, ale má úplně povolenou hlavu aby se mohla volně pohybovat při zaměřování letícího Iridia. To už se spíše podobá sportovní střelbě na holuby než poklidnému focení, ale o to jsou to cennější záběry.

Ale vraťme se zpět k přípravám na focení. Fotoaparát postavíte v dostatečném předstihu na stativ. Toto nepodceňujte, jelikož čas při zaměřování a dolaďování záběru neuvěřitelně rychle utíká. Namíříte ho požadovaným směrem do oblasti s předpovězeným zábleskem, natáhnete, nastavíte čas B, clonu otevřete naplno, zaostříte na nekonečno, pokud máte, tak vypnete AF a čekáte. V okamžiku, kdy vidíte, že letí slabá tečka, která postupně sílí (respektive jakmile vidíte cokoliv, co se v dané oblasti začne podezřele hýbat) stisknete spoušť a držíte a držíte, dokud to zase nezmizí. A nezapomeňte se koukat, ať z toho taky něco máte.

Pak pustíte spoušť a můžete čekat na další záblesk, nebo se odebrat se svým, čerstvě získaným, krátkým, ale intenzivním zážitkem a snad i s úlovkem na citlivé vrstvě emulze k domovu.

Přeji vám příjemný lov a krásně "poškrábané" negativy. To se jednou slečna v minilabu divila proč chci nazvětšovat i to políčko, přes které je tak velký škrábanec, a když to nazvětšovala, tak se divila ještě víc. Nejen poškrábaný, ale ještě samé smetí. Nedala se zastrašit a hned se do mě pustila, že to musí být foťákem a kulila oči ještě více, když jsem funěl blahem jak to krásně vyšlo:-)

Ilustrační foto...

Malý průvodce po stránkách Heavens Above
Nejdůležitější co potřebujete znát jsou přesné souřadnice vašeho pozorovacího místa. Tu získáte po otevření odkazu Selecting from our huge database a dohledáním České republiky a zadáním hledaného místa, které se vám zobrazí včetně žádaných souřadnic. Vedle vyhledaného města je ještě odkaz Neighours, pod kterým se skrývají místa ležící v okolí vyhledaného města. Dohledané souřadnice si zapište a pamatujte, že je budete vkládat do formuláře s desetinnou tečkou, nikoli čárkou. Nyní už můžete kliknout na město a budete již přímo na stránce s "jízdním řádem". Aby jste nemuseli tuto anabázi vyhledávání souřadnic pokaždé opakovat, máte je napsané a příště již použijete odkazu Entering your coordinates manually. Tady zadáváte souřadnice již ručně. do horní kolonky Latitude (zem šířka) to větší číslo a do Longitude (zem. délka) to menší. Nezapomeňte, že se číslo zadává s desetinnou tečkou. Tak a jsme tam, kde jsme potřebovali, a první se koukneme jestli nám neletí nějaké to Iridium.

Máme volbu mezi For the next 24 hours (předpověď na 24 hodin), For the next 7 days (předpověď na týden) nebo Daytime flares for 7 days (denní Iridia). Zvolte předpověď, kterou potřebujete a objeví se vám tabulka s daty Iridií. Zleva je datum, čas průletu, jasnost (magnituda), výška nad obzorem, azimut, kde leží centrum největšího jasu záblesku a jakou má jasnost v tomto centru a nakonec číslo Iridia. Zapamatujte si čas průletu a klikněte na číslo Iridia a dále na odkaz Passes vpravo nahoře a jste na další tabulce kde si vyhledáte stejné datum a čas, který je nejblíže času z první tabulky a kliknete na datum u tohoto času. A už jste u tolik žádané mapy. Ta vrchní slouží pro hrubou orientaci a ta spodní pro přesné vyhledání záblesku. Na dolní mapce klikáním na strany mapky pohybujete hvězdnou oblohou tak aby jste na časové ose (dráze iridia) měli požadovaný čas záblesku z první tabulky. A to je to místo, kde bude záblesk v maximu. Vlastní Iridium uvidíte o kousek dříve a i po maximu, takže berte v úvahu úsek tak jedné minuty a již víte kam namířit objektiv.

Mapku si vytiskněte a nezapomeňte si ji vzít večer s sebou. Pokud se jedná o dobu, kdy bude ještě přílišné světlo a na nebi nebudou ještě hvězdy využijete údaje o výšce nad obzorem a azimutu, dle kterých pak najdete přibližnou oblast záblesku.

Obdobným způsobem můžete najít dráhy kosmické stanice ISS či jiných družic. Dále na stránkách najdete informace o souhvězdích, planetách otočnou mapu hvězdné oblohy, model sluneční soustavy, Slunce, Měsíc a spoustu jiných užitečných informací, které by se vám mohli hodit. Ale na to již určitě přijdete a prozkoumáte sami bez návodu.

Článek uveřejněn s laskavým svolením autora. Fotografie v plném rozlišení najdete na adrese http://jakub.webz.cz/.

Jakub Kencl

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rozsypaná stavebnice vesmíru
Ilustrační foto...
Prospero oslavil třicetiny
Ilustrační foto...
STS-118 Endeavour – předstartovní zpravodajstv
Ilustrační foto...
Přistáli lidé na Měsíci?
Ilustrační foto...
Vynese Ares člověka na Měsíc a na Mars?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691