Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Mars bez tváře

Obyčejný kopec a tolik emocí. Mars Global Surveyor pořídil několik dalších záběrů domnělé lidské tváře na povrchu Marsu a jako obvykle na nic výjimečného nenarazil.

Ilustrační foto..."Je to důležité proto, aby 'ufologové' dostali konečně pádnou odpověď a doufám, že sonda Mars Global Surveyor potřebné snímky pořídí. Odborníci mají už dávno jasno, že jde o hru stínů a podobné příklady znají i ze Země. Zajímavé, ale ne záhadné -- v okolí jsou i další podobné útvary, které však mají tu smůlu, že nikomu nic nepřipomínají..." Tak před několika roky odpověděl Marcel Grün, dnes ředitel pražské hvězdárny, na otázku jestli je důležité prozkoumat "záhadnou" oblast Cydonia. Nuže, stalo se a s nikým to příliš neotřáslo.

Celá ta zvláštní a pro odborníky více než směšná historka začala před pětadvaceti roky, kdy Mars z oběžné dráhy snímala sonda Viking 1. Na monitorech v řídícím středisku Jet Propulsion Laboratory v kalifornské Passadeně se 25. července na rutinním záběru objevil zvláštní útvar: lidská tvář. Pěkná hra světla a stínu však nechala odborníky chladné, útvar zařadili mezi tuctovou stolní horu o průměru jeden a půl kilometru, kterých je v této oblasti, přezdívané Cydonia, celá řada.

Olej do ohně však o několik dní později přilila samotná NASA, když inkriminovaný záběr zveřejnila s popisem "velká skalní formace... jevící se jako lidská tvář... stíny vykreslují iluzi očí, nosu a úst." Autor zřejmě soudil, že tak vzbudí zájem širší veřejnosti o Mars jako takový.

Podařilo se!

"Lidská tvář" na Marsu se stala skutečnou novodobou ikonou, umocněnou faktem, že se v jejím okolí podařilo nalézt i "pyramidy" a také jakousi "sfingu". Sehrála několik menších i větších rolí v hollywoodských spektáklech, účinkovala v rádiových talk show a nejrůznější šarlatáni ji zasvětili celou řadu článků i celých knížek. Řada z nich ji považuje za jasný důkaz o existenci života na sousední planetě, důkaz, jenž by NASA dnes raději zatajila. Tak se alespoň vyjadřují "oponenti" ze seriálu Akta X. A nejen z něho. Například se při fatální poruše Mars Observeru v srpnu 1993 vyrojily nepodložené domněnky o záměrném zničení, jelikož sonda nalezla "něco, co neměla".

Přesto, že jenom několik málo skutečných odborníků věří v podobnou symboliku, s příletem Mars Global Surveyoru se záběry inkriminované oblasti dostaly na seznam nejžádanějších cílů. "Domnívali jsme se, že je to důležité pro naše daňové poplatníky," komentoval tohle poněkud zvláštní rozhodnutí Jim Garvin, vědecký ředitel Programu výzkumu Marsu v NASA. "Fotografovali jsme ji ihned, jak se dostala do správné pozice."

Stalo se tak v neděli 5. dubna 1998. kdy se sonda Mars Global Surveyor nacházela asi čtyři sta padesát kilometrů daleko. Pořídila tak záběry s rozlišením jenom 4,3 metru na jeden pixel, tedy desetkrát ostřejší než Viking 1 v roce 1976. Tam, kde měla "tvář" oči, ústa a nos, se objevily obyčejné kopce, údolí a jiné banální povrchové útvary.

Utichly tedy spory o jejím mimozemském původu? Ani náhodou! Oblast Cydonia leží na 41. rovnoběžce, tedy poměrně blízko severního pólu. Proto ji často zakrývají jemnější, či hustší oblaka a proto není lehké pořídit její skutečně kvalitní záběr. "Mimozemšťané" si totiž své tajemství důkladně chrání... V dubnu 1998 se kamera Mars Global Surveyoru skrz takovou oblačnost dívala...

Proto se odborníci na "tvář" zkusili podívat ještě jednou. Nešlo přitom o nic jednoduchého. Širokoúhlá kamera sondy, která portrétuje rozsáhlé oblasti, nemá dostatečné rozlišení, kamera pro detailní záběry zase snímá v úzkých pásech dlouhých až několik tisíc kilometrů, avšak úzkých jen 2,5 kilometru. Proto není jednoduché se do požadované oblasti strefit.

Ilustrační foto...

Přesto všechno se to 8. dubna tohoto roku podařilo. Ba co víc, příroda byla milosrdná a nad "lidskou tváří" ani jeden obláček. "Malinův tým, jenž se stará o kameru, pořídil výjimečně kvalitní záběry s nejvyšším možným rozlišením," komentoval úspěch Jim Garvin. Každý pixel pokrývá oblast malou jenom 1,56 metru. Viking v roce 1976 přitom zvládl 43 metrů na pixel.

"Na záběrech dokážeme rozeznat předměty větší než tři obrazové elementy," dodal. "Takže pokud by se zde nacházelo něco podobného jako letadlo, egyptské pyramidy nebo malé budovy, musely bychom je vidět."

Na detailních portrétech však není nic jiného než osamocené kopce a hory. Dokladem jsou i měření z laserového výškoměru, který Marsův povrch osahává s přesnosti na dvacet až třicet centimetrů. Poměr výšky tohoto útvaru k průměru je zcela obvyklý jako u všech ostatních.

Přesto všechno zůstane "lidská tvář" v centru pozornosti některých geologů. Ne však pro domnělý mimozemský původ. I když ji někteří "experti" připodobňují obličeji na "turínském plátnu", o kterém kolují pověsti, že do něj byl po smrti zabalen Ježíš Kristus.

Stolové hory v Cydonii se totiž nachází v oblasti, kde přechází hornaté, výše položené oblasti pokryté řadou kráterů, do mělčích planin na severu. Právě zde se mohl před miliardou roků existovat rozsáhlý oceán.

"Zastánci oceánu říkají, že tyto plošiny představují útvary, se kterými bychom se měli setkat v pobřežních oblastech... má jít o volně stojící, erodované pevniny," prozradil Garvin. "Je zde ale řada dalších vysvětlení." Mohly být rozrušeny působením větru a vody, ledovci, stejně jako tektonickými procesy. "Jednoduše nevíme."

Jiří Dušek

| Zdroj: NASA@Science a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pozorovatelna 61
Ilustrační foto...
Dvě fota
Ilustrační foto...
Naposledy...
Ilustrační foto...
Instantní galerie 16 (STS-115)
Ilustrační foto...
Raketoplán Atlantis
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691