Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Militarizace vesmíru? Ano!

Američtí vojáci se vydávají do vesmíru. Velké jsou jak jejich plány, tak i náležité obavy.

Ilustrační foto...Americký ministr obrany Donald Rumsfeld to skutečně myslí vážně, když na tiskových konferencích, stejně jako prostřednictvím řady nejrůznějších prohlášení, hovoří o "udržení Spojených států jako vůdčí kosmické velmoci". Svým způsobem není divu. Politici, stejně jako nezávislí odborníci totiž upozorňují, že by Američané měli zvýšit ostrahu a více dbát o své zájmy na oběžné dráze. Jinak by se mohly dočkat nového "Pearl Harboru".

Na první pohled se to může zdát přitažené za vlasy. Vždyť Spojené státy dnes v každém okamžiku disponují odhadem asi padesáti vojenskými satelity. Rusko jich má méně než polovinu, Čína se zmůže na sporadické mise a ostatní ani na to.

Jenže časy se mění, technika se zdokonaluje a dostává se do rukou čím dál tím méně věrohodným partnerům. Odstrašujícím případem je výpadek satelitu Galaxy IV v roce 1998, kdy přestalo z ničeho nic fungovat 80 procent pagerů v celém státě.

Kvalifikované rozbory přitom identifikovaly celou řadu možných problémů:

  • Útoky na pozemní řídící střediska -- ať už bombové, tak i počítačových hackerů -- mohou některé satelity vyřadit z provozu, stejně jako přerušit vzájemnou komunikaci. Ilustrací je nedávný požár retranslačního vysílače nedaleko Moskvy, díky kterému Rusové nakrátko ztratili kontrolu nad čtyřmi vojenskými družicemi. Na britském ostrově Ascension, v jižním Atlantiku, je zase klíčové středisko soustavy GPS.
  • Obchod s vojenskými kosmickými technologiemi se neustále rozšiřuje a nejrůznější klíčové informace, například prostřednictvím komerčních společností, začínají být dostupné kde komu. Státy tak mohou studovat americké satelity, ba dokonce je rušit při letu nad svým územím. Například Botswana v jižní Africe poskytuje prostor jednomu z technický center americké armády k monitorování jaderných výbuchů a podobně rozsáhlých katastrof. Stejná centra jsou v Paraguaji, Thajsku, Brazílii, Argentině, Centrální Africe a Pobřeží Slonoviny.
  • Rusko, Irák, Severní Korea, Čína nebo Kuba se dnes může dostat k zařízením, která účinně snižují kapacity jednotlivých družic. Například na ruském trhu je k dispozici relativně malé zařízení, jenž dokáže v okruhu několika desítek kilometrů rušit Globální poziční systém GPS. Ten využívají nejen američtí vojáci, ale též civilní letadla.
  • Už v průběhu několika roků získá řada států přístup k výkonným pulzním laserům, které dokáží dočasně nebo trvale oslepit některé senzory.
  • Čím dál tím běžnější mikrosatelity a nanosatelity jsou čím dál tím důmyslnější. Už brzo budou manévrovat na oběžné dráze a zvládnou se přiblížit k nejrůznějším vytipovaným cílům: Ty si buď prohlédnou, nebo je mohou i zničit. S takovými technologiemi dnes koketuje třeba Izrael nebo Pákistán.
  • Velmi nebezpečné jsou i malé nukleární exploze na oběžné dráze, které mohou dočasně nebo trvale zneškodnit elektroniku umělých družic v okruhu několika set kilometrů. Irák, Irán, Severní Korea, Izrael a Pákistán už dnes disponují raketami, které dosáhnou nezbytné výšky. Mnohé z nich přitom mají i jaderné zbraně.

Ilustrační foto...

Neznamená to však, že by Spojené státy seděly se založenýma rukama. Řada satelitů má elektroniku odolnou vůči pronikavému gama záření, senzory se ubrání laserovému ataku. Stíhačku F-15 zase vybavili speciálními raketami, které mohou zneškodnit nepřátelský satelit. Jenže v ohrožení jsou i neméně citlivé civilní družice.

Není divu, že ministr obrany Donald Rumsfeld oznámil založení nové divize Kosmického velitelství, které bude koordinovat vojenské a špionážní aktivity ve vesmíru. Pentagon dnes z 310 miliard ročního rozpočtu investuje 8 miliard na kosmické projekty. Blíže nespecifikované miliardy pak pohltí špionáž pod hlavičkou CIA.

Americké výdaje na "militarizaci vesmíru" určitě porostou a my se můžeme těšit -- tedy pokud se o nich dozvíme -- na další zajímavé projekty.

Jiří Dušek

| Zdroj: MNBC News a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Nebezpečná planetka 2004 MN4?
Ilustrační foto...
Marsovská bouře – příležitost pro Opportuni
Ilustrační foto...
Prodloužené Galileo
Ilustrační foto...
Organismy žijící v extrémních podmínkách -
Ilustrační foto...
Kraví hora
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691