Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Mňam. Aneb príma planeta!

Mohla hvězda HD 82943 spolknout jednu ze svých planet? Zdá se, že ano.

Ilustrační foto...Možná vám to připomene nějaký špatný vědecko fantastický film, kterých se v zaprášených béčkových videopůjčovnách válí desítky. Ale vypadá to realisticky: HD 82943 je nenápadná stálice ze souhvězdí Hydry, která je o něco teplejší a větší než Slunce, vykazuje ve spektru velmi podivné stopy po vzácném izotopu lithia 6Li. Dostat se sem mohl prostřednictvím velké planety, kterou hvězda někdy v minulosti jednoduše pohltila.

Astronomové v posledních několika rocích objevili několik desítek planetárních systémů. Jeden z nejúspěšnějších týmů, u Eulerova dalekohledu na chilské hoře La Silla, si přitom do svého programu vybral i na první pohled nijak výjimečnou HD 82943. (Zkratka HD pochází z asi sto roků starého díla Henry Draper Catalogue.)

Stejně jako v jiných případech, i kolem ní se hmotné planety pohybují po značně protáhlé dráze, která tělesa zanáší až nepříjemně blízko k horkému povrchu stálice. Tato anomálie se vysvětluje jakousi migrací planet soustavou: vznikají ve vzdálenějších, relativně chladných oblastech, časem se ale díky nejrůznějším dynamickým prostředkům dostanou pro nás nezvykle blízko rodné hvězdy. Tu a tam se dokonce může stát, že se přímo srazí.

HD 82943 přitom vykazuje stopy po takové události. V jejím spektru totiž astronomové nalezli vzácný izotop lithia 6Li, který je pokaždé téměř bezezbytku spálen v ranném období vzniku stálice. Na rozdíl od vodíku a hélia se totiž rozkládá už při 1,5 milionů stupňů (první dva jmenovaní začnou hořet až když teplota v centru dosáhne alespoň sedmi milionů stupňů.)

Ilustrační foto...

Pokud tedy dnes v atmosféře HD 82943 nějaké rozumné zastoupení tohoto izotopu pozorujeme, musel se sem dostat později. Třeba prostřednictvím planety, ve které teplota nikdy nevystoupala natolik, aby zde shořelo veškeré lithium 6Li.

"Nejjednodušší a také nejpřesvědčivější cestou je kolize jedné či několika planet, resp. planetárního materiálu, který na hvězdu dopadl poté, co prošla první fází svého vývoje," nastínil pravděpodobné vysvětlení Nuno Santos z Ženevské observatoře. Přebytek izotopu lithia by se přitom vysvětlilo jedinou planetou asi dvakrát větší než Jupiter. Pokud by šlo náhodou o terestrické těleso, které mají větší zastoupení 6Li, pak bychom si vystačili s trojnásobkem hmotnosti Země.

Jiří Dušek

| Zdroj: ESO News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Opraví NASA Endeavour?
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Kosmonautika 21. století
Ilustrační foto...
Těsný průlet na vlastní oči?
Ilustrační foto...
Hvězdný posel -- díl sedmý
Ilustrační foto...
Nová teorie vzniku gama záblesků
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691