Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Lupa na jinoplanety

Odborníci z firmy Lockheed Martin Space Systems začali pracovat na komponentech podivuhodné observatoře Terrestrial Planet Finder, která se od roku 2011 pokusí identifikovat planety podobné Zemi v nejbližších hvězd.

Ilustrační foto...A nepůjde o nic jednoduchého. Detektor bude kombinací čtveřice tří a půlmetrových dalekohledů, které prostřednictvím osvědčené interferometrie se základnou 75 a 1000 metrů zvládnou záběry s podivuhodnou ostrostí. Zadání hovoří o stotisícinásobném potlačení jasu mateřské hvězdy, které umožní zahlédnout planety do padesáti světelných roků od Země, navíc díky rozboru přicházejícího světla s odhadem rozměrů, teploty i vzdálenosti. Tyto údaje chemikům a biologům umožní vypočítat zastoupení plynného oxidu uhličitého, vodních par, ozonu či methanu, což nahraje k dalším úvahám o existenci podmínek vhodných pro život.

Jedním z celé řady dalších výsledků může být i recept, jak vznikají planety i jejich mateřské hvězdy. Observatoř se totiž podívá také na plynoprachové obklopující velmi mladé stálice. V těchto útvarech by při rozlišení jenom několik desetin astronomické jednotky studovat růst plynných těles typu Jupiter i kamenných typu Země. Potvrdí tak či naopak vyvrátí hypotézu, že kamenné planety vznikají v teplejších vnitřních oblastech, zatímco obří objekty nabalováním vodíku na chladnějších periferii.

Tu a tam se dalekohled podívá i na jiné vesmírné objekty. Jeho rozlišení, v porovnání s Hubblem stokrát lepší, se možná stane klíčem k objasnění řady nejrůznějších jevů. Ve spolupráci s Kosmickým dalekohledem nové generace tak zahlédne látku unikající z umírajících hvězd, která okolní mezihvězdný prostor obohacuje o těžší prvky jako uhlík či dusík. Ponoří se i do centrálních oblastí podivuhodných kvasarů a samozřejmě i nahlédne do samotného srdce naší Galaxie.

"Výběr naší společnosti k přípravě této důležité výpravy je pro nás velikou poctou," komentoval rozhodnutí dr. Domenick Tenerelli z Lockheed Martin Space Systems. "Hledání planet podobných Zemi je součástí odpovědi na základní otázku o původu života ve vesmíru. Proto jsme velmi potěšeni, že můžeme spolu Jet Propulsion Laboratory pracovat na splnění této mise."

Terrestrial Planet Finder je klíčovým projektem programu Origins, do kterého patří celá řada současných i budoucích výprav NASA. Jejich úkolem je studium hlavních událostí ve vývoji vesmíru od Velkého třesku. Lockheed Martin Space Systems je pak firma, která stavěla Hubblův kosmický dalekohled (za nešťastné zrcadlo nemohla) a nyní připravuje i novou infračervenou observatoř SIRTF. Celý projekt je tedy v dobrých rukou.

Jiří Dušek

| Zdroj: Spaceflight IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Za humny je černá díra
Ilustrační foto...
KLENOT se představuje
Ilustrační foto...
Co nového u roverů?
Ilustrační foto...
ISS v rytmu samby
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 18
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691