Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jak to bylo?

Rozhovor s nálezcem zatím nejtěžšího úlomku meteoritu Morávka, panem ing. Jiřím Vlčkem.

Ilustrační foto...Okolnosti Vašeho nálezu byly ve stručné a zprostředkované podobě popsány v tisku již několikrát. Můžete nám poskytnout autentický popis?

Bylo to krásného odpoledne v sobotu 6. května, byly asi 2 hodiny po obědě a já jsem vyšel ven z chalupy trochu se protáhnout a pokochat se pohledem na okolní panorama Beskyd. A najednou jsem měl pocit, že kolem mne něco "prosvištělo". To jsem ještě samozřejmě netušil, že se jedná o nějaký meteorit. Akorát ten svištivý zvuk byl tak velice podivný, že mě to zarazilo. Rozhlédl jsem se po pozemku, ale nic zvláštního jsem nespatřil. Poté jsem se tomu nijak nevěnoval. Pokračování se odehrálo až po týdnu, kdy jsme byli na chalupě znovu. To už jsem měl řadu informací z tisku, že nad Beskydami proletěl bolid a že jeho zbytky dopadly zhruba do oblasti Morávky. A tehdy mi tchán řekl, jestli náhodou jsem něco podobného nezaregistroval při našem posledním pobytu na chalupě. Tím mě přivedl na myšlenku prohledat pozemek podrobněji. Začal jsem u místa, odkud jsem si myslel, že ten svistot mohl přicházet a něco tam mohlo dopadnout na zem. Po krátkém hledání jsem našel úlomek, o kterém se později dalo jednoznačně tvrdit, že se jedná o meteorit.

Jaké to ve vás vyvolalo pocity?

Pocity velmi zvláštní. Z toho důvodu, že to byl takový přírodní úkaz, kterého se člověk osobně účastnil, aniž o tom věděl a aniž se o to nějak zasloužil a aniž pro to cokoliv udělal. Vidím v tom obrovské štěstí nebo "poctu", že se ten meteorit "usadil" tak blízko mne. I když, na druhou stranu, kdyby spadl o tři metry vedle, tak už jsem tady na tom světě nemusel být. Fascinuje mě právě to spojení, že spadl vedle mne aniž by se mi cokoliv stalo...Ano, považuji to za své štěstí. To je asi nejpřesnější vyjádření mých pocitů i s odstupem času.

Máte informace o tom, co se s meteoritem děje v tuto chvíli?

V současnosti je již majetkem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově s tím, že bude deponován do sbírky Národního muzea. Tam jej bude mít možnost spatřit i široká veřejnost.

Ilustrační foto...

To znamená, že meteorit již není ve vašem vlastnictví?

Přesně tak.

Pokud by bylo nějaké "příště", poskytl byste meteorit ke vědeckému zkoumání a posléze odprodal Národnímu muzeu znovu nebo toho nyní litujete a příště byste si jej nechal pro sebe?

To ne, já si myslím, že to řešení, které se vyvinulo, odpovídá mým představám. Určitě bych na svém postupu nic neměnil.

Děkujeme vám za rozhovor.

Ptal se Tomáš Gráf, odpovídal Jiří Vlček.

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Slunce jako velbloud
Ilustrační foto...
Recenze: kniha Elegantní vesmír
Ilustrační foto...
Blízké setkání planetkového druhu
Ilustrační foto...
Polámaná křídla kosmonautiky
Ilustrační foto...
Obří okuláry, které pohltí i kosmickou loď
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691