Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Pátý nebo šestý?

Meteoritů, které mají přesně určenou dráhu nejen v atmosféře, ale i ve Sluneční soustavě, není mnoho. Můžeme je spočítat na prstech jedné ruky. Nebo dvou rukou? Pojďme raději udělat takovou malou inventuru a bedlivě počítejme!

Ilustrační foto...Případ první - Příbram
V Astronomickém ústavu v Ondřejově se na počátku 50. let rozběhl ojedinělý projekt fotografického sledování meteorů z více stanic. Vedoucí projektu, dr. Zdeněk Ceplecha, a jeho tým pracovali velmi houževnatě a s ohromnou trpělivostí, protože vysněného bolidu se dočkali až po osmi letech provozu této "bolidové sítě". Bylo to 7. dubna 1959 po půl deváté večer. Urychleně byly vyhodnoceny snímky a stanovena oblast, kam meteorit dopadl. Přestože výpočty se prováděly na mechanických kalkulátorech, byly dokončeny již týden po přeletu bolidu. Ceplechova skupina se pustila do pátrání, vyslechli přes 300 očitých svědků. Širší veřejnost informovali sdělovacími prostředky. Obyvatelé v dopadové oblasti velmi aktivně spolupracovali s ondřejovskou skupinou, ale nikdo nemohl tušit, že největší ze všech později nalezených úlomků byl už nalezen. Dva dny po pádu jej náhodně na svém pozemku objevil místní sedlák. Nejprve se domníval, že mu jej na pole vhodil nějaký vandal, ale jeho žena byla o možném dopadu meteoritu informována z rádia. Prostřednictvím jejich dcery pak byl meteorit předán do Ondřejova. Vážil 4,48 kg a celkem byly nalezeny ještě tři menší kusy. Přestože úlomků muselo být nejméně 17, dodnes žádný další nalezen nebyl.

Ilustrační foto...Případ druhý - Lost City
Podobný úspěch jako zaznamenala ondřejovská pozorovací síť se zopakoval až po 11 letech! Stalo se tak 3. ledna 1970 v americkém státě Nebraska. Také tam mohla být dráha vypočtena ze snímků místní bolidové sítě. Místo pravděpodobného dopadu meteoritu se nacházelo poblíž osady Lost City. Trvalo několik dní než se do dopadové oblasti dostal první odborník. Jaké však bylo jeho překvapení, když ještě před vesnicí nalezl uprostřed silnice desetikilogramový meteorit!

Případ třetí - Innisfree
V Kanadě byla také vybudována bolidová síť, která sestávala z 12 automatických stanic a pokrývala oblast o rozloze 700 tisíc kilometrů čtverečních. Také zde přišel první "úlovek" až po několika letech. V únoru 1977 byl pozorován velmi jasný bolid posádkou letadla na lince Winnipeg-Vancouver. Urychleně byla vyhodnocena data z několika stanic bolidové sítě. Výpočet dráhy potvrdil, že je pravděpodobné, že zbytky bolidu dopadly na zemský povrch. Hledání v zasněženém terénu bylo úspěšné, celkem se podařilo najít šest meteoritů.

Případ čtvrtý - Peekskill
Je zároveň prvním případem "meteoritu s rodokmenem", který nevychází z žádné systematické pozorovací činnosti, ale je dílem souhry šťastných náhod. V pátek 9. října 1992 totiž dopadl meteorit přímo na zaparkovaný osobní automobil. Let bolidu navíc sledovaly tisíce Američanů a mnozí byli tak pohotoví, že jej natočili svými videokamerami. Tyto unikátní záznamy pak umožnily vypočítat dráhu bolidu v atmosféře i ve sluneční soustavě.

Ilustrační foto...Případ pátý - Yukon
V úterý 18. ledna 2000 proletěl nad kanadským Yukonem výjimečně jasný bolid, který zachytili nejen náhodní pozorovatelé, ale i vojenské obranné satelity a seismické stanice. Rázové vlny i následného svistotu si povšimli i tisíce lidí Aljašce a v severozápadní Kanadě. Bohužel však nikdo nezachytil videokamerou přímý průlet, ale pouze tzv. stopu, která byla viditelná přes půl hodiny. Během následujících pátracích akcí bylo nalezeno velké množství meteoritů o úhrnné hmotnosti několika set kilogramů. Jenže rekonstrukce dráhy bolidu v atmosféře i původního tělesa ve sluneční soustavě je velmi nejistá a nepřesná. Zdá se, že Yukonský bolid do této společnosti nepatří!

Případ šestý, ale vlastně pátý - Morávka
Přestože celosvětová publicita Yukonského bolidu je nesrovnatelně větší než u meteoritu Morávka, skutečně jej můžeme považovat za pátý případ "meteoritu s rodokmenem". A dodejme, že má další dva superlativy:

  • Je to první takový případ, kdy se jedná o denní bolid.
  • Hmotnost nalezených úlomků je ze všech zbývajících případů nejmenší!

Tomáš Gráf

| Zdroj: Autor děkuje RNDr. Jiřímu Borovičkovi za svolení k použití informací uvedených na jeho www stránkách. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Stoupat jak dým,
Ilustrační foto...
Existence kvark-gluonového plazmatu potvrzena?
Ilustrační foto...
První teplotní mapa exoplanety
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky XIII
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691