Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Přistáli lidé na Měsíci?

Tak odpověď na tuhle otázku hledají nejen náboženské sekty, ale také lidé, kteří věří pouze vlastním očím.

Ilustrační foto...Fotografie dvanácti pozemšťanů, kteří chodili, skákali, jezdili i padali před třiceti roky na povrchu Měsíce tisíckrát obletěly svět. Přesto všechno po sobě příliš stop nezanechali. Tedy zanechali, avšak my ze Země je nevidíme. Zatím.

Na vině je samozřejmě neklidná zemská atmosféra, která i těm nejlepším observatořím na dně vzdušného oceánu dovolí zahlédnout pouze detaily větší než jedna úhlová vteřina, čili necelé dva kilometry.

Ve větší výhodě jsou umělé družice, které pobývaly u Měsíce, avšak ani i u nich dosahovala ostrost jednotlivých záběrů nanejvýš deseti metrů. Dvojice amerických hvězdářů z Brown University v Providence však přeci jenom nějaké stopy objevili: Stopy po Apollu 15.

Smysl studie vedené Michaelem Kreslavskym byl samozřejmě poněkud jiný: Analýzou záběrů pořízených v roce 1994 vojenskou družicí Clementine se pokusili odhalit nové, čerstvé krátery, event. projevy nedávné seismické aktivity měsíční kůry. Zcela náhodou však dostali úplně nečekaný dárek: Malou černou skvrnu, která nešla identifikovat s žádným známým kráterem, avšak ležela přesně v místech, kam dosedlo Apollo 15.

"Jedná se o výsledek rozboru 52 záběrů zhotovených sondou Clementine skrz červený filtr, když prolétala nad scénou od jižního k severnímu horizontu," komentoval úlovek Kreslavsky, "mlhavá černá skvrnka leží přesně v místě přistání."

Lunární modul Apolla 15, přezdívaný Falcon, si 30. července 1971 vybral za cíl místo u pohoří Apenin, nedaleko Hadleyho brázdy. V jeho výbavě bylo i premiérové vozítko, se kterým David Scott a James Irwin urazili necelých třicet kilometrů. Na Měsíci pobývali tři dny.

Ilustrační foto...

Nová studie navazuje na výsledky rozboru z roku 1972, kdy Noel Hinners a Farouk El-Baz porovnali snímek zhotovený během sestupu Falconu k povrchu a expozice, pořízené z prolétajícího velitelského modulu kosmonautem Alfredem Wordenem několik hodin po přistání. "Na druhém záběru bylo patrné jakési zjasnění," popsal výsledek Kreslavsky.

Na portrétech ze sondy Clementine bylo patrných anomálií hned několik: "Až na jeden všechny souvisely s malými, čerstvými krátery. Žádná z nich však neležela v místě Apolla 15." Narušení zdejšího regolitu mají na svědomí zřejmě spaliny, kterými ofoukával hlavní motor Falconu povrch během přistávacího manévru. Celá skvrna sahá do vzdálenosti 50 až 150 metrů v okolí sedícího modulu.

Smůla je jen jediná: "Naneštěstí nám data z Clementine nedovolují podobným studiem prozkoumat i okolí zbývajících pěti míst, které navštívili mise Apollo," uzavřel náš příběh Misha Kreslovsky.

Jiří Dušek

| Zdroj: Space.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Roční statistika projektu HOP
Ilustrační foto...
Vzpomínka na Challenger
Ilustrační foto...
Úpické zprávy -- prostředek
Ilustrační foto...
Indický tanec stvoření
Ilustrační foto...
Kosmonautika v roce sedm
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691