Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Uživatelé CCD kamer měli své malé rendezvous v Praze

O víkendu, který předcházel příchodu jara 2000 se v hlavním městě sešlo několik desítek lidí, které spojuje zájem o digitální astronomii. Fandové křemíku strávili víkend debatami o elektronickém zobrazování.

Ilustrační foto...Seminář začal v sobotu dopoledne předáním ceny Zdeňka Kvíze Lence Šarounové v rámci zasedání ČAS (České astronomické společnosti). Před obědem se pak asi pět desítek účastníků vrhnulo rovnou po hlavě do problematiky CCD astronomie. Přestože celá akce byla ušita mírně horkou jehlou a hlavní komunikace se odvíjela elektronicky, přijelo do Prahy téměř šest desítek amatérů i profesionálů, které problém digitálního získání obrazu zajímá. Právě proto, že účastníků bylo tolik, museli organizátoři mírně pozměnit filozofii setkání z ryze pracovní debaty malé skupinky zainteresovaných na seminář s přednáškami zaměřenými i na naprosté laiky v tomto oboru. Proto se na programu objevily i tak triviální problémy, jako základní redukce snímků a pravidla pro pořízení dobrých redukčních obrázků. O to lépe se takového úkolu zhostila právě čerstvá laureátka kvízovy ceny, která při výkladu použila počítač a vše, o čem mluvila rovnou ukazovala, takže si každý, i ten kdo kameru nemá a tyto problémy pochopitelně neřeší, věděl přesně, o čem je řeč.

Sobotní program byl ve znamení představení kamer, počínaje technickou přednáškou Milana Wudii z brněnské hvězdárny (který je vlastně guru české skupiny stavitelů), povídání o montážích z pohledu inženýra, o používání kamery z pohledu astronoma (Šarounová, Wolf) a o tom, jak se dá pořídit pěkný snímek nebo obstojná světelná křivka. Velmi zajímavý byl také příspěvek o tom, jak si se signálem hraje naše atmosféra a tom, jak si se signálem hraje astronom. Sobotní program zakončilo neformální diskutování účastníků v klubovně kolejí MFF, kterého jsem se bohužel nezúčastnil, neb se mi ztratila přesouvající se skupinka a tak jsem se vydal do postele.

Ilustrační foto...

Nedělní dopoledne se pak neslo ve znamení představování pozorovacích programů a pracovišť, kde kameru mají. K mému zděšení se ukázalo, že v současné době je v ČR více než dvě desítky kamer, aktivně se ale pracuje sotva s třetinou. Proč? Zdá se, že problém stavby kamery by měl být odsunut až za problém stavby dalekohledu, na který se dá kamera pověsit. Teprve další roky ukáží, zda je mezi staviteli a konstruktéry čas a chuť dílo dokončit a krom kamery uvést do provozu i dalekohled a celé stanoviště tak, aby vyhovovalo náročným potřebám této moderní disciplíny.

Ilustrační foto...Setkání uživatelů CCD kamer přineslo spoustu otazníků, které bude nutné během tohoto roku vyřešit. Má cenu, aby se lidé postižení křemíkovým šílenstvím scházeli i v dalších letech? Bude o čem diskutovat? Nevyčerpá se téma během dvou, či tří let? Má cenu, aby vznikla nějaká pracovní skupina v rámci astronomické společnosti nebo stačí neoficiální debaty pomocí mail konferencí či webových chatů? Uvidíme, necháme se překvapit a na naší stránce o tom budeme jistě včas informovat.

Jaký je tedy celkový dojem? Rozhodně kladný. Díky tomu, že se o nás účastníky staral pozorný hostitel doc. Wolf z pražského "matfyzu", nemuseli jsme se bát toho, že bychom netrefili na koleje nebo že bychom poslouchali zbytečné přednášky. Program byl postaven dobře a vcelku i pochopitelně tak, aby uspokojil především nováčky a začínající amatéry, kteří s touto technikou pracují nebo pracovat chtějí. V příštích letech se jistě dostane i na konkrétnější problémy a ukázky redukce dat. Myslím, že jak Lenka Šarounová, tak Marek Wolf, kteří měli organizaci a program z velké části na starosti, mohou být spokojeni s tím, jak seminář připravili a možná dali za vznik i konkrétní budoucnosti CCD techniky u nás.

redakce

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rádio IAN: Charles Duke v Brně
Ilustrační foto...
Pátý rok na Marsu
Ilustrační foto...
Těžká Dora
Ilustrační foto...
Neon klíčem k výzkumu exoplanet?
Ilustrační foto...
Souhvězdí: Velký pes
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691