Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Hubble si nasadil Koňskou hlavu

Jedna z nejcitovanějších vesmírných observatoří oslavila jedenácté narozeniny. Na virtuálním narozeninovém dortu se přitom zaskvěla fotografie jedné z nejznámějších temných mlhovin: Koňské hlavy.

Ilustrační foto...Hubblův kosmický dalekohled je skutečný pašák. Za jedenáct roků provozu pořídil téměř čtyři sta tisíc expozic šestnácti tisíc vesmírných objektů: počínaje Měsícem a konče objekty na samotné hranici stvoření. Za tu dobu na 65tisíckrát oběhl kolem Země a procestoval tak vykonal tak pět fiktivních cest ke Slunci a zpátky. V elektronických archivech současně shromáždil 7,2 terabajtů informací, z nichž každý den astronomové z celého světa nasosají 10 až 20 gigabajtů.

Ale co je nejvíce ohromující: Na výsledcích této observatoře je postaveno na tři tisíce vědeckých prací a pečlivé analýzy dokonce ukazují, že z nich nakonec cituje necelých deset procent všech publikovaných astronomických článků na světě. V tom nemá Hubble konkurenci!

V rámci popularizace této skvělé práce se už téměř tradičně dává široké laické veřejnosti, prostřednictvím stránek "Hubblova odkazu", zajímavou šanci: Studenti, učitelé, profesionální i amatérští hvězdáři, stejně jako náhodní internetoví surfaři mohli na jaře loňského roku navrhnout, na který nebeský objekt se dalekohled podívá. Cílů bylo více než dost, valná část z pěti tisíc kliknutí však padla právě na pohlednou temnou mlhovinu ze souhvězdí Orionu.

Vždyť ji určitě taky znáte: Koňská hlava je drobnou temnou mlhovinou, označovanou též Barnard 33, která na pozadí jasné mlhoviny IC 434 pod levou hvězdou Orionova pás vykresluje charakteristickou siluetu. Hvězdáři ji pomocí fotografií rozeznali už na sklonku devatenáctého století.

Ilustrační foto...

Dnes se odborníci shodují v názoru, že jde o menší molekulové mračno, které sledujeme ze vzdálenosti zhruba tisíc pět set světelných roků. Světlá oblast u horního levého okraje pochází od mladé hvězdičky stále ještě zachumlané do matečného oblaku plynu a prachu. Její fotony však Koňskou mlhovinu pozvolna rozrušují. Stejnému náporu pak jemný útvar čelí i od další blízké stálice, která se nachází už za horním okrajem zorného pole.

Koňská hlava je bezesporu rafinovaně krásná. Pro řadu milovníků hvězdné oblohy je jedním z charakteristických nebeských útvarů, který se vryl do paměti už při první, náhodné návštěvě hvězdárny. Mnoho lidí ji považuje za nejhezčí a fascinující mlhovinu, která drží rekord v počtu fotografií. Proto se při hlasování shodli v názoru, že "nepozorovat tento útvar Hubblovým dalekohledem je přímo zločin!" Přesto všechno ji na vlastní oči asi nikdy neuvidíte. Jako mdlý, velmi nenápadný záliv ve slabé záři světlé mlhoviny je totiž na tmavé obloze stěží pozorovatelná jenom těmi největšími dalekohledy. Koňská hlava se totiž jen tak někomu neukáže!

Jiří Dušek

| Zdroj: Hubble Heritage IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O svícení 40
Ilustrační foto...
Gigant ve sluneční soustavě
Ilustrační foto...
Intergalaktická fata-morgána?
Ilustrační foto...
Větší než si dokážete představit
Ilustrační foto...
Světelné znečištění škodí všem
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691